Актуально
Британський погляд на наслідки газового конфлікту
Під час газового конфлікту Україна не змогла донести свою позицію до країн Євросоюзу, і це зруйнувало її імідж та віддалило перспективу євроінтеграції. Таку думку висловив на прес-конференції в Києві керівник програми з питань Росії та Євразії Лондонського королівського інституту міжнародних відносин («Четем Хауз»), консультант НАТО з питань України Джеймс Шерр.
За словами експерта, газова криза чітко продемонструвала, що владні структури в Україні не розуміють важливості міжнародної комунікації на урядовому, суспільному та мас-медійному рівнях:
«Українського голосу не було чути там, де він мав лунати, – у Західній Європі. Представники Росії щодня оббивали усі можливі пороги – їх можна було побачити на засіданнях уряду, у телевізійних студіях, на зборах громад. Вони подавали найдетальніші роз’яснення стосовно того, що відбувається. Називали дати, імена, обсяги, терміни, ціни. А тим часом упродовж всього періоду кризи лондонське бюро CNN мусило телефонувати до мого департаменту і просити: «Чи не можна поговорити з Джеймсом, бо ми не можемо знайти жодного українського експерта?».
Як стверджує Шерр, українці не потурбувалися пояснити європейській спільноті ні сенсу своїх дій, ні технічних особливостей обслуговування української газотранспортної системи, а тому їхні відповіді на закиди росіян виглядали непереконливо:
«Коли Росія звинуватила Україну в крадіжках газу, Україна відповіла: «Ми не крадемо газ, а відбираємо його для технічних цілей». Жодних пояснень. Що б ви подумали, якби таке почули? Ви подумали б, що вам кажуть неправду, тому що відповідь незрозуміла. Коли ж Росія оголосила: «Ми відновили постачання газу для Європи», а ніхто в Європі його не отримував, росіяни сказали: «Це тому, що українці знову його крадуть». І знову з українського боку – мовчанка».
«Але ж насправді відповідь була!» – обурюється з української інертності британський експерт. Як він нагадав, ключові гілки газогону довелося тимчасово спрямувати в реверсному напрямку, аби забезпечити газом Південь і Схід України. Тоді всупереч проханню «Нафтогазу», російський «Газпром» обрав саме ці гілки для постачання газу в Європу.
Якби українці донесли до свідомості європейців бодай один цей факт, – вважає Шерр, – вони виграли б інформаційну війну з Росією і схилили на свій бік симпатії Євросоюзу:
«Якби лиш один цей простий факт став відомий у Європі, там зрозуміли б, що Росія веде дуже цинічну гру».
Шерр упевнений: у газовому конфлікті правда на боці України. А тим часом, каже він, у Європи склалося інше враження:
«Захід вірить, що винна Україна. Більшість політиків та експертів у Європі міркують так: у грудні Росія дала Україні все, на що та могла сподіватися. А українці взяли й перервали переговори. Європейські урядовці кажуть: так, росіяни підступні хлопці, але вибачайте, цього разу вони мають рацію, і українці повелися безвідповідально».
Імідж країни зруйнований, європейська перспектива ще більше віддалилася, – констатує аналітик. І радить Україні винести урок із газової кризи. Тут мусять зрозуміти: інформаційний вимір політики стратегічно важливий. І для донесення української позиції до європейців недостатньо, щоб Президент Ющенко зустрівся поговорити з головою Єврокомісії.
«Україна повинна кардинально змінити спосіб представлення себе у світі і ведення бізнесу, якщо хоче, аби до неї серйозно ставилися в Європі», – наголосив британський експерт.
Всі новини дня
Європа засуджує підрив Каховської греблі й обіцяє допомогу Україні

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра.
Різке підвищення рівня води загрожує мешканцям Херсона та інших міст і сіл у регіоні, значна частина якого вже понад рік перебуває під російською окупацією, створюючи гуманітарні, екологічні й техногенні проблеми зокрема для Запорізької атомної електростанції.
Найкраще, що зараз може зробити Росія - це негайно вивести свої війська.Джеймс Клеверлі
У Києві заявляють, що вибух на греблі під контролем російських сил був здійснений, щоб перешкоджати українському наступу.
Українська військова речниця Наталя Гуменюк сказала в ефірі Радіо Свобода, що окупанти «намагаються збільшити площу водної поверхні, щоб українські сили оборони не вдалися до форсування».
Російські представники стверджують, що гребля зруйнована внаслідок обстрілу українською артилерією, а з українського боку ще кілька місяців тому говорили, що росіяни замінували греблю.
Згідно з повідомленням президент України Володимира Зеленського «близько 2:50 ворог здійснив внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС».
«Руйнування цивільної інфраструктури чітко кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності», - написав уTwitter чільний посадовець ЄС, президент Європейської ради, Шарль Мішель.
Він повідомив, що порушить це питання на зустрічі керівників країн Європейського Союзу через кілька тижнів і запропонує надання більшої допомоги затопленим районам.
«Мої думки з усіма родинами в Україні, яких зачепила ця катастрофа», - додав Шарль Мішель.
Британський міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі, який в ці дні перебував у Києві, сказав, що не знає, хто саме зруйнував Каховську греблю, але підкреслив, що це сталося «лише тому, що Росія вторглася в Україну».
«Ми далі будемо спостерігати за становищем, яке змінюється, але найкраще, що зараз може зробити Росія - це негайно вивести свої війська», - сказав британський міністр.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ сказав, що руйнування Каховської греблі знову показало жорстокість російської війни в Україні.
Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявляє, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра і знищення рівня води може становити загрозу.
«Відсутність охолоджувальної води в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого періоду часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає», - сказав керівник МАГАТЕ зранку 6 червня.
Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
Протягом наступальних дій важливою є підтримка наземних сил із повітря. Серед цілей армійських льотчиків - захист піхоти та ураження цілей противника. Для своїх атак ЗСУ в тому числі застосовують й транспортні гелікоптери Мі-8.
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.
- Голос Америки
Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.
- Голос Америки
В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.
"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.
Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.
«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».
Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.
Форум