Спеціальні потреби

Актуально

Чи стала Україна ринковою економікою і демократією?




У Вашингтоні відбулась презентація книги одного з провідних американських експертів з питань України економіста Андерса Аслунда, старшого наукового співробітника Інституту економіки імені Петерсона. У книжці «Як Україна стала демократією та ринковою економікою» автор аналізує трансформацію посткомуністичної держави у країну з ринковою економікою та приватною власністю.

Не зважаючи на промовисту назву книги, присутніх на презентації цікавило питання, чи не призведе глибока політична та економічна криза в Україні до відходу від продемократичного шляху розвитку. На думку автора – ні. Україна, вважає Аслунд, має лише один шлях – зблизитися із Заходом:

«Україна, на мою думку, не має іншого шансу, як зблизитись із Заходом. Великим перехідним моментом було приєднання України до Світової організації торгівлі минулого року. Наступним кроком має бути договір про асоціацію з Європейським Союзом наступного року і третє - це приєднання до Плану дій щодо набуття членства у НАТО».

Андерс Аслунд переконаний також, що для стабілізації економіки український уряд повинен співпрацювати з Міжнародним валютним фондом. Гроші МФВ не лише допоможуть подолати бюджетну кризу та утримати банківську систему, вони є також певним фактором довіри необхідної для інвесторів та інших міжнародних кредиторів України, каже Аслунд. Економіст вважає, що Україні навряд чи загрожує дефолт:

«На мою думку, Україні вдасться уникнути фінансового краху. Укрїна отримала сильний удар, але у кінцевому результаті це спрацює на краще».

Голова місії МВФ в Україні Джейла Пазабажалу у своїх коментарях під час презентації книги назвала професійними дії уряду та Національного банку щодо подолання економічної кризи у кінці минулого року:

«На сьогодні Україна, а саме Національний банк провів діагностику 85% банківського сектора і визначив проблеми. Вони також провели так званий стрес-тест, те що зараз обговорюється у рамках програми вирішення проблеми американської банківської системи. Вони змусили банки провести аудит і проаналізувати свою ліквідність. У результаті ми побачили як минулого тижня декілька західних банків оголосили про готовність надати майже два мільярди доларів на підтримку своїх представництв в Україні, завдяки тому, що Національний банк дотримувався визначеної стратегії».

Що ж до подальшої співпраці з Україною, то представниця МВФ повідомила, що переговори тривають і все залежить від дій українського парламенту і уряду, а саме чи вдасться їм скоректувати бюджет.

А автор представленої книги Андерс Аслунд, вважає, що Європейські країни та США повинні більш активно підтримувати Україну:

«Україна потребує більше уваги з боку уряду США, ніж вона має сьогодні. США можуть відновити свою допомогу у проведенні реформ в Україні, зокрема енергетичного сектора».

У цьому контексті Андерс Аслунд також висловив ідею про необхідність створення комісії Байден-Тимошенко та укладення договору про вільну торгівлю між США та Україною. Українська демократія буде протестована економічної кризою, але як вважає Андерс Аслунд, з цієї кризи Україна має шанс вийти сильнішою.

Всі новини дня

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

У Німеччині обшукали будинок пари, яка збирала гроші для допомоги російській армії в Україні 

Поліція Німеччини. Фото: AP/Michael Probst 

У Німеччині правоохоронці провели обшук в будинку пари проросійських активістів. Як повідомляє видання Reuters із посиланням на німецьку прокуратуру, шукали докази закупівлі радіотехніки для російських військових.

У січні видання Reuters повідомило, що Макс Шлунд та його партнерка Олена Колбаснікова збирали в Німеччині пожертви й передавали їх на російських військових, що воюють в Україні. Ці кошти призначались на закупівлю солдатам рацій, навушників і телефонів, що є всупереч санкціям Євросоюзу, де заборонене постачання або фінансування закупівлі певних товарів для російської армії, зокрема радіотехніки.

За німецьким законодавством, порушення санкцій передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років, повідомляє Reuters.

Після обшуку правоохоронці вилучили у пари комп’ютери та письмові документи, повідомив представник прокуратури Кельна Ульф Віллун.

Прокуратура має визначити, чи порушили Шлунд та Колбаснікова німецьке законодавство про зовнішню торгівлю та платежі, де прописані міжнародні санкції, та чи діяли вони всупереч кримінальному кодексу Німеччини, який передбачає покарання за схвалення злочинні дії.

Reuters із посиланням на німецькі ЗМІ повідомляє, що раніше пара демонструвала символ Z та поширювала інформацію про набір до військових контрактників у Росії.

Раніше Колбаснікова називала повідомлення Reuters про збір коштів для російських солдатів "брехнею та провокацією".

У соціальних мережах у понеділок вона заявила, що вважає дії німецької влади «беззаконням». Жінка закликала прихильників приєднатись до протесту в Кельні 29 березня проти так званої "русофобії".

Раніше цього місяця МЗС Росії називало Колбаснікову жертвою переслідувань з боку німецької влади.

Більше

XS
SM
MD
LG