Спеціальні потреби

Актуально

Росія опублікувала свої документи про Голодомор

У Росії опубліковано перші три томи документів про катастрофічний у наслідках голод у Радянському Союзі на початку тридцятих років. Російські офіційні особи твердять, що масовий голод був результатом невідповідної політики Кремля, тоді як Україна вважає голод актом геноциду.

У першому із трьох томів подано приблизно шість тисяч документів про голод 1930-их років, деякі з яких розсекречені недавно російськими органами влади. Книгу документів опубліковано після десятиліть, на протязі яких навіть згадати про голод було заборонено, навіть тим, що його пережили.

Книгу і відеодиск представили російські історики та архівісти на прес-конференції 25-го лютого в Москві.

Висновок науковців підтверджує позицію Кремля, що голод не обмежувався лише до України і що його жертвами стали переважно селяни і землевласники не з огляду на їх національність, а з огляду на їх приналежність до певної соціальної верстви.

Організація Об’єднаних Націй характеризує геноцид як дії з метою знищення, повністю або частково, національної, етнічної, расової або релігійної групу. В цьому не згадується про окремі верстви населення.

Історики кажуть, що Йосиф Сталін наказав конфіскувати зерно в урожайних регіонах Росії, Казахстану, Північного Кавказу та України, щоб не лише зламати опозицію до колективізації, але також для збільшення експорту зерна для придбання зброї і фінансування індустріалізації. Російський історик Віктор Кондрашин каже, що голод був результатом невідповідної політики. Він підкреслює, що не було іншої прихованої мети в справі голоду. Він додає, що навіть Сталін не хотів і не планував голоду. Історик висловлює думку, що він був результатом помилок і прорахунків у зв’язку з невідповідно планованою політикою колективізації.

Проте заступник голови Українського інституту національної пам’яті Владислав Верстюк категорично відкидає твердження Кондрашина. Він вказує на заяву Сталіна із січня 1933-го року, в якій диктатор виступив з погрозою на адресу українських селян, кажучи: «віддайте своє зерно, бо в іншому разі будете покарані».

В Україні, голод 1932-33 років вважають Голодомором, при чому багато хто домогається визнання його актом геноциду. Верстюк каже, що у випадку України метою Сталіна було зламати непокірну республіку, щоб таким чином підкорити собі і інші складові СРСР.

«Радянський Союз у двадцятих роках зовсім не був схожий на Радянський Союз, який ми ще пам`ятаємо – Радянський Союз повоєнний, як унітарна держава з формальним поділом на якісь союзні республіки. Ця модель відбулася саме після Голодомору. Зламати Україну значило поставити і другі союзі республіки під абсолютний послух Сталіну – що і було зроблено».

Верстюк звертає увагу на те, що штучний голод в сільських районах України супроводжувався великим голодом в українських містах, чого не сталося у міських районах Росії. Він також вказав на так звану паспортизацію, запроваджену у 1933-ому році, щоб унеможливити українцям виїзд з республіки в пошуках продовольства, і водночас на страти українських інакомислячих лідерів та інтелігенції. За його словами, на місце української мови в школах запроваджено російську, а до районів, спустошених голодом, надіслано переселенців з інших радянських республік.

«З Росії в Україну ніхто не тікав. Натомість було організоване, планове переселення селян в Україну. Ми знаємо, був створений спеціальний переселенський комітет і десятки тисяч людей по рознарядці направлялися звідти у ці спустошені села. Це зафіксовано документами».

Однак керівник Російського державного архіву Володимир Козлов відкидає твердження про геноцид в Україні. Він каже, що немає ні одного документа, який посередньо вказував би на прийняття стратегії якоїсь окремої стратегії щодо українців, тим більше стратегії, скерованої на геноцид.

Владислав Верстюк каже, що документально це мабуть ніде не зафіксовано, тому що більшовики не були такими наївними, щоб свої наміри викласти на папері. Однак він звертає увагу на те, що Кремль кілька років відмовлявся визнавати факт, що у деяких частинах СРСР панував голод, хоча у нього була наявна про це інформація. Це підтвердила директор Російського державного економічного архіву Олена Тюріна, яка сказала, що документи повністю відкидають твердження, що центр не знав про те, що відбувалося в регіонах. Вона каже, що центр знав все дуже докладно, до найменшої подробиці.

Російські офіційні особи звинуватили українських керівників у політизації голоду і в намаганні внесення розколу між населенням обох країн. Росія і Україна також не погоджуються щодо кількості жертв Голодомору.

Дослідник Валерій Тишков з Російської академії наук закликав до проведення докладного аналізу і піддає суворій критиці російських істориків за те, що він вважає штучним завищенням кількості жертв жертв голоду у Росії у відповідь на українські цифрі, які сягають від шести до десяти мільйонів. Єдине, в чому сторони погоджуються, це в тому, що в результаті голоду в по всій території СРСР загинули мільйони людей.

У листопаді минулого року президент України Віктор Ющенко, в рамках церемоній для відзначення 75-ліття трагедії, привселюдно закликав до вшанування пам`яті її жертв.

«З братньою шаною і співчуттям схиляємо голову перед усіма, хто, як і ми, постраждав від сталінського режиму – росіянами, білорусами, казахами, кримськими татарами, молдаванами, євреями і десятками-десятками інших націй. Наш біль додає нам сили і гідності. Ми закликаємо усіх, і насамперед Російську Федерацію, спільно, як справжні, чесні і чисті один перед одним брати, засудити злочини сталінізму і тоталітарного Радянського Союзу».

Кремль не відреагував на заклик пана Ющенка, а президент Росії Дмитро Медведєв відмовився від запрошення взяти участь у церемоніях, що проходили в Києві.

Низка країн вже визнали Голодомор геноцидом – серед них Канада, Австралія, Італія і Польща. Конгрес США не проводив окремого голосування в цій справі, однак в одній із своїх резолюцій говорить про Голодомор як про геноцид.

Всі новини дня

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

У Німеччині обшукали будинок пари, яка збирала гроші для допомоги російській армії в Україні 

Поліція Німеччини. Фото: AP/Michael Probst 

У Німеччині правоохоронці провели обшук в будинку пари проросійських активістів. Як повідомляє видання Reuters із посиланням на німецьку прокуратуру, шукали докази закупівлі радіотехніки для російських військових.

У січні видання Reuters повідомило, що Макс Шлунд та його партнерка Олена Колбаснікова збирали в Німеччині пожертви й передавали їх на російських військових, що воюють в Україні. Ці кошти призначались на закупівлю солдатам рацій, навушників і телефонів, що є всупереч санкціям Євросоюзу, де заборонене постачання або фінансування закупівлі певних товарів для російської армії, зокрема радіотехніки.

За німецьким законодавством, порушення санкцій передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років, повідомляє Reuters.

Після обшуку правоохоронці вилучили у пари комп’ютери та письмові документи, повідомив представник прокуратури Кельна Ульф Віллун.

Прокуратура має визначити, чи порушили Шлунд та Колбаснікова німецьке законодавство про зовнішню торгівлю та платежі, де прописані міжнародні санкції, та чи діяли вони всупереч кримінальному кодексу Німеччини, який передбачає покарання за схвалення злочинні дії.

Reuters із посиланням на німецькі ЗМІ повідомляє, що раніше пара демонструвала символ Z та поширювала інформацію про набір до військових контрактників у Росії.

Раніше Колбаснікова називала повідомлення Reuters про збір коштів для російських солдатів "брехнею та провокацією".

У соціальних мережах у понеділок вона заявила, що вважає дії німецької влади «беззаконням». Жінка закликала прихильників приєднатись до протесту в Кельні 29 березня проти так званої "русофобії".

Раніше цього місяця МЗС Росії називало Колбаснікову жертвою переслідувань з боку німецької влади.

Більше

XS
SM
MD
LG