Спеціальні потреби

Зустрілися представники країн G-20


У Горшемі, Великобританія, у ці вихідні відбулося засідання міністрів фінансів та керівників центральних банків двадцяти провідних країн світу. У спільній заяві його учасники пообіцяли підвищити роль Міжнародного валютного фонду та зробити все можливе, аби відновити економічне зростання.

Учасники саміту погодилися, що оскільки економіки країн світу є взаємопов’язаними, подолати сьогоднішні проблеми можливо лише спільними зусиллями.

Як сказав учасник зустрічі – міністр фінансів США Тімоті Ґайтнер:
«Це – глобальна криза, подолання якої вимагає об’єднаних, скоординованих дій».

Наприкінці зустрічі її учасники видали спільне комюніке, зміст якого підсумував міністр фінансів Великобританії Елiстер Дарлінґ:

«Наш основний пріоритет полягає у відновленні кредитування банками та іншими фінансовими інституціями, запровадженні необхідних заходів, аби оздоровити фінансову систему через тривалу підтримку із ліквідністю та капіталізацією банків та вирішення проблеми неліквідних активів».

Але бачення щодо досягнення цієї мети в представників різних країн розходиться. США роблять ставку на збільшення витрат із метою створення нових робочих місць та підняття купівельної спроможності населення. Європейські країни надають перевагу реформі міжнародної фінансової системи над збільшенням національних боргів. Також європейці побоюються, що вливання мільярдів в економіку призведе до інфляції.

Редактор відділу економіки газети Financial Times Кріс Джайлс говорить навіть про невдоволення позицією США.

«Європейці роздратовані тиском з боку США. Вони відчувають, що вони роблять більше, ніж це визнають американці».

Міністри фінансів погодилися виділити більше грошей МВФ, а також посилити регулювання фінансової системи та рейтингових агентств. Останніх звинувачують у тому, що вони давали високі рейтинги ризикованим цінним паперам.

На необхідності кращого регулювання серед інших наголосив Тімоті Ґайтнер: «Ризик не поважає національні кордони. Ми маємо встановити сильнішу систему контролю та чіткі правила гри».

Китай має інше побоювання. Кошти на стимулювання американської економіки підуть із грошей, позичених в Китаї. Борг США цій країні вже становить трильйон доларів. Цього тижня прем’єр-міністр Китаю висловив побоювання щодо гарантій повернення цих грошей. Китай та інших інвесторів намагався заспокоїти президент США Барак Обама.

«Не лише уряд Китаю, але і всі інвестори можуть бути абсолютно спокійними щодо їхніх інвестицій в США».

Протягом наступних двох тижнів відбудеться деталізація планів щодо подолання світової фінансової кризи у підготовці до саміту на початку квітня, в якому візьмуть участь лідери двадцяти найвпливовіших країн світу.XS
SM
MD
LG