Спеціальні потреби

У Каліфорнії запитують: Де ж діваються бджоли?

Мирну тишу квітучих рядів мигдалевих дерев в каліфорнійській Центральній долині порушує лише тихе гудіння мільйонів бджіл, які перелітають з квітки на квітку, збираючи пилок до своїх вуликів. Бджоли є життєво-важливими для сільського господарства, оскільки вони опилюють такі рослини, як мигдаль, яблука чи голубицю. Однак останнім часом кількість бджіл меншає, оскільки їх уражають різні напасті, найостанніша з яких – вимирання бджолиних колоній, або КаБеКа, внаслідок якого бджоли без сліду зникають з своїх вуликів. А ті, що лишаються, є значно слабшими.

Каліфорнія, окрім кінофільмів і вин, славиться також мигдалем.

Довгі ряди дерев, які починають цвісти блідо-рожевими квітами наприкінці лютого, є багатомільярдною часткою каліфорнійської економіки і забезпечують 80 відсотків світового постачання горіхів.

Однак мигдальні дерева залежать від опилення, і тому бджолярство тут є великим бізнесом. Орін Джонсон – президент каліфорнійської Асоціації бджолярів – навчався професії від батька:

«Бджоли розміщуються серед дерев і літають від квітки до квітки різних сортів мигдалю і так опилюють плоди».

Для опилення дерев в Центральній долині на лютий-березень винаймають шістдесят відсотків бджолиних колоній країни. За можливість розмістити пасіку на термін від чотирьох до шести тижнів фермери платять від ста тридцяти до ста п’ятдесяти доларів за вулик.

Але від дві тисячі шостого року почались випадки вимирання бджолиних колоній, від чого втрачено від тридцяти до дев’яноста відсотків цих медоносних сімей.

З того часу – за урядовими даними - рівень щорічних втрат становить приблизно 33 відсотки.

На біологічному факультеті Каліфорнійського університету науковці уважно стежать за бджолиними колоніями і намагаються з’ясувати причину їх зникнення. Експерт Ерік Массен розповідає:

«Бджолярі передають нам заспиртованих бджіл для дослідів».

Серед причин вимирання експерти називають віруси, бактерії, забруднення довкілля і недоїдання бджіл через брак розмаїття культур.

Як вказує Ерік Массен, в деяких колоніях ситуація поліпшилась, але лишається серйозною проблемою в інших. Експерт пояснює, що бджоли долітають до найближчих квітів, а назад на задніх лапках приносять пилок.

Ерік Массен також пояснює, що коли у вулику стається КаБеКа, бджоли просто вилітають і не повертаються, лишаючи личинки помирати від голоду.

Лише час покаже, чи цьогорічні врожаї мигдалю були заторкнуті вимиранням бджолиних колоній.

А між тим Орін Джонсон готує свій мед до продажу. Він перевіряє, чи не закристалізувався продукт, і очищує шар воску. Як і мед, мигдаль також слід підготувати до продажу.

Каліфорнія постачає дев’яносто відсотків вирощеного у світі мигдалю. Дві тисячі сьомого року було вирощено майже 600 тисяч тонн горіхів на суму в півтора мільярда доларів.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG