Спеціальні потреби

Ющенко вважає співпрацю з МВФ ключовою


Президент України Віктор Ющенко вважає, що відновлення співпраці України з Міжнародним валютним фондом є одним із найважливіших компонентів боротьби із кризою в країні. Про це глава держави заявив після повернення із Брюсселя, де провів низку переговорів із керівництвом Європейської комісії. Пан Ющенко впевнений, що домовленості із фондом стануть надзвичайно важливим сигналом для інвесторів.

«Це – зелене світло на світлофорі для інвестора: ідіть в Україну, не бійтеся. Ми сильні не тим, що беремо кредити, а тим, що до нас ідуть інвестиції, як внутрішні, так і зовнішні», – заявив президент.

Секретаріат президента б'є на сполох – план надходженнь до держбюджету з початку року недовиконано майже на третину. Підприємства стали платити менше податків, зменшилися платежі від митниці. Державна скарбниця, починаючи з лютого, перестала оприлюднювати цю інформацію, констатує Керівник головної служби соціально-економічного розвитку секретаріату Роман Жуковський. Як боротися із багатомільярдним дефіцитом – одна із головних розбіжностей між президентом і Кабміном. Глава держави переконаний, що необхідно скоротити витрати, привівши їх у відповіднсть із реальними доходами держави. Однак, це може означати зменшення багатьох соціальних програм, на що поки що не хоче йти Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко. Вона продовжує шукати можливостей для покриття дефіциту за рахонок зовнішніх запозичень.

Напередодні комісар ЄС Хав’єр Солана закликав українську владу діяти рішуче, щоб якнайшвидше відновити співпрацю з МВФ. Пані Тимошенко під час зустрічі із чиновником Євросоюзу висловила сподівання на поновлення співпраці України з МВФ протягом найближчих тижнів. Оглядачі зазаначають, що відсутність фінансування від фонду обмежить можливості НБУ впливати на ситуацію на валютному ринку. Нині Нацбанк змушує щодня вдаватися до інтервенцій для підтримки курсу національної валюти. З початку року він витратив майже п'яту частину своїх резервів. Без отримання чергового траншу кредиту Нацбанк не матиме достатньо коштів для проведення інтервенцій, а це підвищує ризик спекуляцій і значного коливання курсу гривні.

Відновлення співпраці з МВФ може відкрити для України й інші можливості для отримання зовнішнього фінансування. Українські урядовці висловлювали зацікавлення у відкритті кредитних ліній міжнародними фінансовими установами та Російською Федерацією. Наступного тижня розпочнеться конференція, за результатами якої Україна може отримати багатомільярдну позику на реконструкцію та модернізацію газотранспортної системи.

XS
SM
MD
LG