Спеціальні потреби

Актуально

Україна може скасувати безвізовий режим для європейців

Україна вивчає можливості поновлення віз для європейців. Про це заявив у четвер глава Секретаріату президента Віктор Балога. Як він пояснив, до цього українську сторону спонукає те, що встановлений Києвом в односторонньому порядку безвізовий режим не викликав адекватного зустрічного руху з боку Європи.

Нові підстави для такого висновку, вважає глава Секретаріату, дали підсумки переговорів під час візиту Президента Ющенка до Чеської Республіки.

«Українська сторона так і не одержала позитивної відповіді щодо своїх прагнень домогтися реального послаблення візового режиму для України», – констатував Балога. За його словами, «Діюча вже понад рік угода між нашою державою та ЄС про спрощений порядок оформлення віз багато в чому залишається формальним документом, а Європа вельми неохоче відкриває свої кордони українцям».

У своїй заяві посадовець нагадує, що ще у 2005-му році з ініціативи Ющенка Україна ввела дуже ліберальні правила перетину свого кордону для держав-членів Європейського Союзу. Відтоді потік іноземців з держав ЄС зріс удвічі.

Що ж до українців, які виїжджають в країни Євросоюзу, то їх число, навпаки, удвічі скоротилося. Адже після розширення Шенгенської зони одержати візу для поїздки в «нові» держави ЄС стало ще складніше, ніж у «старі».

За словами Балоги, угода про спрощення візового режиму для українців не забезпечила вільного пересування громадян України Європою. Витрати на візові процедури майже вдвічі перевищують граничні 35 євро, які зафіксовані в угоді. Суттєво не зменшились кількість документів, які має подавати заявник до консульств, і тривалість їх розгляду. Принизливі візові поневіряння українців суперечать духові домовленостей, які були досягнуті між Києвом і Брюсселем, – наголосив очільник президентського Секретаріату. Як він додав, «помітних зрушень не відбулося, що засвідчила і позиція Чехії».

Відтак у президентській канцелярії не виключають: Україна може відновити візовий режим для громадян країн ЄС. «При цьому треба чітко розуміти: йдеться не про ревізію курсу України на інтеграцію в Європу, а про захист своїх інтересів. Такими діями Київ розраховує спонукати уряди європейських держав до реальних, а не декларативних кроків нам назустріч», – наголосив Балога, слова якого цитує прес-служба президента.

Нагадаємо: Угода про спрощення візового режиму між Україною і Європейським Союзом набрала чинності 1 січня 2008-го року. А у вересні цього ж року, на паризькому саміті Україна-ЄС, було оголошено про початок переговорів щодо скасування віз для українців. Тоді дипломати озвучували оптимістичні прогнози. Так, тодішній міністр закордонних справ України Володимир Огризко висловлював сподівання, що вже до 2012-го року – часу проведення Європейського чемпіонату з футболу – українці зможуть їздити в держави Євросоюзу без віз.

А тим часом наразі, попри досягнуті домовленості, українці не відчули змін на краще. Одержати Шенгенську візу, як і раніше, складно, а деякі з країн ЄС вдаються до систематичних порушень Угоди про спрощення візового режиму.

Зважаючи на велику кількість скарг, у серпні минулого року Президент Віктор Ющенко видав Указ, яким доручив урядові перевірити порядок отримання віз громадянами України. Вже тоді в Секретаріаті застерігали: якщо принцип взаємності режиму пересування між Україною і Євросоюзом не буде забезпечений, Україна може скасувати однобічний безвізовий режим, запроваджений нею для європейців.

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG