Спеціальні потреби

НАСА починає готуватись до ери після ‘шатла’

Американське аерокосмічне агентство НАСА впритул наблизилося до головних перетворень в своїй структурі. Отож, в якому напрямку далі рухатиметься це агентство у зв`язку з недалеким припиненням програми шатла?

Протягом двадцяти семи років шатли були головною космічною програмою США, головним завданням якої було відправлення людини у космос.

Сто двадцять п’ять вильотів здійснено з того часу в близьку навколоземну орбіту. І ще кілька польотів заплановано до завершення програми через півтора роки. Тож, що далі робитиме НАСА? Агентство збирається заглянути назад у майбутнє. Аполлон-11 став першим човником, який доставив людину на Місяць у липні 1969-го. Тепер НАСА планує туди повернутися. Воно окремо запустить дві ракети-носії, одна з них «Арес-Ві» доставить місяцехід на земну орбіту. Джеф Генлі, який є менеджером програми НАСА «Сузір’я», пояснює:

«Арес-Ві» найбільша ракета-носій, яка коли-небудь була збудована. А потім інша, менша ракета «Арес-Ай» доставить на орбіту чотирьох астронавтів. Що ми хочемо зробити, так це окремо запустити команду астронавтів на одному носії, на іншому - місяцехід та обладнання, яке команда візьме зі собою на Місяць».

Астронавти у своїй капсулі зістикуються з «Арес-Ві», на борту якого буде місяцехід, перезарядять турбіну капсули від генератора ракети-носія і відправляться у триденну подорож на Місяць. Усі четверо пересядуть в місяцехід, щоби потрапити на поверхню Місяця. Генлі каже:

«Ми зможемо потрапити в будь-яку точку Місяця, куди захочемо. Залишатимемося там у двічі довше, ніж Аполлон, і матимемо там вдвічі більше людей, які зможуть повернутися додому в будь-який момент».

Але навіщо повертатися на Місяць, коли ми вже були там сорок років тому? НАСА хоче, щоб астронавти пожили там кілька тижнів, і удосконалили системи, які потім дозволили б запускати людину ще далі у космос.

«За всім цим стоїть бажання висадити людину на Марс вже у найближчі двадцять-тридцять років,» каже Генлі.

Втім, саме з цими часовими рамками і можуть виникнути проблеми. Адже ракети ще не протестовані. Астронавти не зможуть на них літати щонайменше до 2015-го року. І тому найшвидша дата, коли астронавти зможуть знову висадитися на Місяць, це 2020-ий рік. Про цей день думають ледь не всі астронавти, деякі з яких у час першої висадки людини на Місяць ще навіть не були народжені.

Шатл припинять запускати у космос вже за півтора роки, а політ на Місяць можна буде здійснити аж через десять років. Тож чи підтримуватимуть американці ідею освоєння космосу увесь цей час? І чи підтримуватиме Конгрес, який повинен буде ассигнувати мільярди доларів на цю справу? Джеф Генлі визнає, що втілення планів у життя залежитиме від багатьох факторів:

«Ця перерва між нинішньою програмою та запуском людини на Місяць, яка складе десять років, є досить затяжною. Тож звісно, що це вплине певним чином на сприйняття громадськістю ролі НАСА».

Але, принаймні зараз, плани НАСА для після шатлової ери саме такі.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG