Актуально
НАСА починає готуватись до ери після ‘шатла’
Американське аерокосмічне агентство НАСА впритул наблизилося до головних перетворень в своїй структурі. Отож, в якому напрямку далі рухатиметься це агентство у зв`язку з недалеким припиненням програми шатла?
Протягом двадцяти семи років шатли були головною космічною програмою США, головним завданням якої було відправлення людини у космос.
Сто двадцять п’ять вильотів здійснено з того часу в близьку навколоземну орбіту. І ще кілька польотів заплановано до завершення програми через півтора роки. Тож, що далі робитиме НАСА? Агентство збирається заглянути назад у майбутнє. Аполлон-11 став першим човником, який доставив людину на Місяць у липні 1969-го. Тепер НАСА планує туди повернутися. Воно окремо запустить дві ракети-носії, одна з них «Арес-Ві» доставить місяцехід на земну орбіту. Джеф Генлі, який є менеджером програми НАСА «Сузір’я», пояснює:
«Арес-Ві» найбільша ракета-носій, яка коли-небудь була збудована. А потім інша, менша ракета «Арес-Ай» доставить на орбіту чотирьох астронавтів. Що ми хочемо зробити, так це окремо запустити команду астронавтів на одному носії, на іншому - місяцехід та обладнання, яке команда візьме зі собою на Місяць».
Астронавти у своїй капсулі зістикуються з «Арес-Ві», на борту якого буде місяцехід, перезарядять турбіну капсули від генератора ракети-носія і відправляться у триденну подорож на Місяць. Усі четверо пересядуть в місяцехід, щоби потрапити на поверхню Місяця. Генлі каже:
«Ми зможемо потрапити в будь-яку точку Місяця, куди захочемо. Залишатимемося там у двічі довше, ніж Аполлон, і матимемо там вдвічі більше людей, які зможуть повернутися додому в будь-який момент».
Але навіщо повертатися на Місяць, коли ми вже були там сорок років тому? НАСА хоче, щоб астронавти пожили там кілька тижнів, і удосконалили системи, які потім дозволили б запускати людину ще далі у космос.
«За всім цим стоїть бажання висадити людину на Марс вже у найближчі двадцять-тридцять років,» каже Генлі.
Втім, саме з цими часовими рамками і можуть виникнути проблеми. Адже ракети ще не протестовані. Астронавти не зможуть на них літати щонайменше до 2015-го року. І тому найшвидша дата, коли астронавти зможуть знову висадитися на Місяць, це 2020-ий рік. Про цей день думають ледь не всі астронавти, деякі з яких у час першої висадки людини на Місяць ще навіть не були народжені.
Шатл припинять запускати у космос вже за півтора роки, а політ на Місяць можна буде здійснити аж через десять років. Тож чи підтримуватимуть американці ідею освоєння космосу увесь цей час? І чи підтримуватиме Конгрес, який повинен буде ассигнувати мільярди доларів на цю справу? Джеф Генлі визнає, що втілення планів у життя залежитиме від багатьох факторів:
«Ця перерва між нинішньою програмою та запуском людини на Місяць, яка складе десять років, є досить затяжною. Тож звісно, що це вплине певним чином на сприйняття громадськістю ролі НАСА».
Але, принаймні зараз, плани НАСА для після шатлової ери саме такі.
Всі новини дня
- Голос Америки
"Брехуни світового рівня" - в Конгресі США не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби

Законодавці від обох провідних партій США виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.
"Жорстокість Росії має припинитися", - твітує співголова Комітету із закордонних справ Сенату США республіканець Джим Ріш.
"Руйнування Каховської дамби на річці Дніпро в Україні поставило під загрозу найбільшу атомну електростанцію в Європі, затопило тисячі українців і спричинило екологічну катастрофу", - твітує політик.
Група підтримки України в Конгресі США закликала наростити допомогу Україні.
"Катастрофа вимагає відповідальності і рішучої реакції", - йдеться в заяві Групи в четвер.
"Як жорстокий агресор в цій війні, Росія несе кінцеву відповідальність за руйнування української інфраструктури та переміщення громад, які давно мешкають на територіях вниз від дамби", - заявили члени Групи, конгресмени Марсі Каптур, Браян Фіцпатрік, Майк Квіглі та Енді Гарріс.
Конгресмени наголосили, що "США та союзники підтримують зусилля України у відповідь на надзвичайну ситуацію і продовжують підтримувати українців на передовій цієї боротьби задля порятунку демократії та свободи".
Заяви Росії про, буцімто, провину України в руйнуванні дамби відкинув конгресмен-демократ співголова Гельсінської комісії США Стів Коен.
"Руйнування дамби загрожує доступу до питної води, знищує ферми та тварин і спричиняє гуманітарну кризу в регіонах, переважно українських", - зазначає Коен в соцмедійному дописі.
Він нагадав історію брехливих заяв Росії. "Путін і Росія - брехуни світового рівня", - твітує законодавець. "Я засуджую Росію і закликаю світ зробити те саме", - додає він.
Руйнування цивільної інфраструктури - воєнний злочин, вказує голова Комітету із закордонних справ Сенату США Боб Менендес.
"Якщо буде встановлено, що Росія справді цілеспрямовано знищила Каховську дамбу, винні повинні бути притягнуті до відповідальності", - нагадує він.
Менендес не вірить заявам Росії про непричетність до катастрофи.
"Хоча Росія заперечує свою власну причетність до цього безглуздого акту насильства, ми повинні пам’ятати, що Росія збрехала практично про кожен із тисяч злочинів, які вона вчинила в Україні, включаючи систематичні та навмисні напади на цивільних осіб та цивільну інфраструктуру, таку як школи, лікарні, бомбосховища та енергетичні активи, - йдеться в заяві сенатора. - Атака на Каховську дамбу і навіть навмисна недбалість, яка призвела до провалу дамби, відповідали б грі Путіна. Ця подія вже призвела до переміщення тисяч мирних жителів, завдала серйозної шкоди сільському господарству та навколишньому середовищу, а також назавжди вимкнула критичні джерела живлення. Це стане ще одним яскравим прикладом руйнівного впливу неспровокованої незаконної війни Росії проти народу України".
"Путін має відповісти за свій терор проти українського народу", - твітує і сенатор Річард Блументаль.
"Тривалі напади на цивільну інфраструктуру є воєнним злочином, і їх не можна ігнорувати. Руйнування Каховської дамби загрожує мирним жителям ядерним знищенням та знищенням навколишнього середовища", - заявляє законодавець.
Підрив дамби 6 червня спричинив затоплення значної території, яке ООН назвало "колосальною гуманітарною, економічною та екологічною катастрофою".
- Голос Америки
ВООЗ не виключає спалаху холери у затоплених районах України

Про можливі спалахи низки інфекційних хвороб та ризики для здоров'я населення, через змушену перерву у медичному забезпеченні на в затоплених регіонах України попереджають фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Відповідаючи на запитання про можливий спалах холери в Україні, співробітниця ВООЗ Тереза Закарія відповіла, що ризик спалаху існує, оскільки збудник існує в навколишньому середовищі. За її словами, ВООЗ співпрацює з Міністерством охорони здоров’я України, щоб запровадити механізми, які гарантуватимуть постачання вакцин в Україну, у разі потреби.
"Ми намагаємося відреагувати на досить широкий спектр ризиків для здоров’я, які пов’язані з повенями, починаючи від травм, утоплень до захворювань, що передаються через воду, а також до потенційних наслідків перерви в лікуванні хронічних хвороб", – додала вона.
Генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреєсус на брифінгу у четвер наголосив, що "не варто недооцінювати вплив регіональних систем водопостачання, санітарії та охорони здоров’я".
"ВООЗ поспішила на підтримку (української – ред.) влади та медичних працівників для впровадження профілактичних заходів від захворювань, що передаються через воду, та для посилення моніторингу хвороб", - слова гендиректора ВООЗ цитує видання Reuters.
Директор ВООЗ з надзвичайних ситуацій Майк Раян заявив, що оперативна присутність їхніх фахівців є «в основному» на українському боці розливу води.
За його словами, ВООЗ пропонувала допомогу на територіях, контрольованих Росією, втім російська влада запевнила їх, що люди, які живуть на окупованих росіянами територіях, «перебувають під хорошим наглядом, про них добре піклуються, добре годують (і) добре підтримують», - розповів директор ВООЗ з надзвичайних ситуацій Майк Раян.
Втім речник управління ООН з координації гуманітарних питань в Україні Савіано Абреу у четвер повідомив, що на окупованих Росією територіях місцеві мешканці "застрягли" у повністю затоплених районах.
"Поширення повені є масштабним, і вода продовжує надходити. Ми знаємо про людей, особливо в районах, які зараз контролює Росія, принаймні із зображень, які ми бачили, та інформації, яку ми зібрали, що люди дійсно застрягли так в районах, які повністю затоплені, без будь-яких засобів для виїзду", - сказав представник ООН.
Раніше в четвер МЗС України повідомило, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун домовились про формування груп під координацією ООН для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей з окупованих територій лівого берега Дніпра, які є затопленими. Щоб це сталося, Росія має надати гарантії безпеки рятувальникам та допустити їх до окупованих територій, кажуть в організації.
- Голос Америки
- Reuters
Допомога Британії постраждалим від повеней в Україні прийде через ООН та Червоний Хрест - Ріші Сунак

Прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак під час візиту до Вашингтона назвав руйнування Каховської дамби "жахливим" і повідомив, що британська розвідка ще встановлює відповідальних за скоєне.
"Ми все ще встановлюємо точну причину нападу на греблю в Україні. Але я хочу, щоб люди знали, що ми робимо свій внесок, підтримуючи українців у тому, що вони роблять. Ми ще раніше надали кошти для Організації Об’єднаних Націй і Червоного Хреста, передбачаючи подібні інциденти. Зараз ці ресурси переміщуються в регіон, щоб допомогти постраждалим сім’ям. Це жахливий вчинок, від якого постраждали сотні тисяч людей. Ми й надалі будемо підтримувати Україну", - заявив глава британського уряду.
У четвер, 8 червня, Ріші Сунак зустрічається у Білому домі з президентом США Джо Байденом. Як очікується, сторони обговорять, серед іншого, питання російської агресії в Україні, економічну безпеку, а також регулювання у світі розвитку штучного інтелекту.
Напередодні прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П’єр заявила, що питання російського вторгнення в Україну буде пріоритетом їхньої зустрічі.
США та Велика Британія - серед найбільших донорів військової допомоги Україні, зокрема, в питанні підготовки українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, серед яких – літаки F-16.
«Ми й надалі будемо підтримувати Україну», – Ріші Сунак, премʼєр-міністр Великої Британії. Відео
"Ми ще встановлюємо точну причину нападу на греблю в Україні. Але я хочу, щоб люди знали, що ми робимо свій внесок, підтримуючи українців у тому, що вони роблять", – Ріші Сунак, премʼєр-міністр Великої Британії
- Голос Америки
Литва: контрнаступ України розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої підривом ГЕС

Україна вже підтвердила строки контрнаступу і "він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами". Про це в твіті заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.
Посадовець додав, що через тиждень учасники засідання Контактної групи з оборонної підтримки України в форматі "Рамштайн" ще раз підтвердять військову підтримку, "щоб нічого не бракувало в боротьбі проти окупантів".
ЗМІ в четвер повідомили про активізацію контратакувальних дій Збройних Сил України. The Washington Post повідомляє, з посиланням на джерела в ЗСУ, про значний рух в бік окупованих Росією територій на південному сході країни.
Міноборони Великої Британії в щоденному звіті повідомило, що операційна картина є дуже складною, а важкі бої ведуться на декількох ділянках фронту. В більшості регіонів Україна утримує ініціативу, додали в британському відомстві.
Форум