Спеціальні потреби

Чисте вугілля – мрії чи реальність?


Серед головних передвиборчих обіцянок Барака Обами було зменшення енергетичної залежності США від інших країн та розвиток альтернативних джерел енергії. Намагаючись виконати ці обіцянки, Обама має намір витратити три з половиною мільярди доларів з пакету стимулювання американської економіки на розвиток проекту «чисте вугілля». Для вугільної промисловості це велика перемога, втім багато експертів ставлять під сумнів те, чи взагалі існує таке поняття, як чисте вугілля, і чи має воно майбутнє.Вугільна промисловість є одним із найбільших джерел забруднення довкілля. Небезпечнішими за чорні клуби диму є невидимі оком викиди вуглецю, які спричинюють глобальне потепління.

«Неймовірне забруднення. Це найбрудніше паливо, яке ми знаємо», - каже Брюс Ніллс з організації «Сієрра клаб».

Інтенсивна рекламна кампанія вугільної промисловості на американських телевізійних каналах переконує, що вугілля може бути чистим. Теорія чистого вугілля передбачає збирання вуглекислого газу і перекачування його трубопроводами глибоко під землю. Однак поки що це лише теорія.

Вугільна електростанція у штаті Північна Дакота весь зібраний вуглекислий газ транспортує трубопроводом у порожні нафтовидобувні родовища у Канаді, однак немає жодних доказів, що небезпечний газ залишається під землею. Зважаючи на велику залежність світу від вугілля, представники галузі кажуть, що поки що немає іншого виходу, як продовжувати шукати шляхи вдосконалення технологій використання цього енергоресурсу. Попри амбіційні плани та обіцянки політиків, у США поки що немає жодної електростанції, що працює за технологією чистого вугілля. Торік колишній губернатор штату Іллінойс Род Благоєвич зробив таку заяву:

«Ви можете сказати мені де розташована найбільша чиста вугільна електростанція у світі? Я можу сказати, я знаю точно, що вона – у місті Маттун, штат Іллінойс».

Однак навіть через рік після цієї заяви, у місті Маттун нічого не збудовано. На побудову першої чистої вугільної електростанції було потрібно два мільярди доларів, відтак план ніколи не втілився у життя.

Представник організації Громадяни проти урядових витрат Томас Шатц каже, що спорудження станції закінчилось так, як і всі інші спроби створити чисте вугілля. Воно вимагало великих коштів і це не спрацювало.

Однак новий поштовх розвитку чистого вугілля дав Барак Обама, який відстоював цю ідею під час своєї компанії і нещодавно виділив на її реалізацію майже три з половиною мільярди доларів з коштів, спрямованих на стимулювання американської економіки.

Критики кажуть, що Обама прислуговує вугільній індустрії і що такі дії мали б бути принизливими для його адміністрації. Однак представник організації охорони довкілля Роберт Кеннеді іншої думки:

«Чисте вугілля – це брудна брехня».

І поки перша електростанція за технологією чистого вугілля не запрацює – важко буде сказати, хто з них правий.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG