Актуально
Чи знімуть анафему з Мазепи? УПЦ каже ‘Так’, РПЦ – ‘Ні’
Російська православна церква та її дочірня церква в Україні розійшлися в думках про ймовірність зняття анафеми з гетьмана Івана Мазепи. В той час як Українська православна церква заявила: скасування анафеми можливе, РПЦ заперечила: про це не може бути й мови.
Про те, що опального гетьмана, відлученого від церкви у ХVIІІ столітті, можуть простити, заявив керівник відділу зовнішніх зв’язків УПЦ архимандрит Кирило (Говорун). Як він сказав 4 травня в інтерв’ю агенції «Інтерфакс», теоретично така можливість існує. Отець Кирило послався на історичний приклад – скасування анафеми старообрядців.
При цьому представник УПЦ наголосив: рішення відлучити Мазепу від лона церкви мало суто політичне підґрунтя. Власне перед церквою український гетьман нічим не завинив.
«З церковним аспектом його діяльності у нас, на мій погляд, немає жодних проблем: нема нічого такого, за що можна було б засудити Мазепу», – сказав отець Кирило. За його словами, навпаки, гетьман збудував «величезну кількість храмів на території України, в той час як за Петра І храми та монастирі закривалися». Що ж до звинувачень, які фігурували в анафемі, то священик назвав їх історично недостовірними.
«Йому ставили в провину те, що він вступив в альянс з лютеранином і передав православні храми на території України католикам, лютеранам і іншим. Цих фактів історики не знаходять, такого не було», – стверджує отець Кирило.
Заява УПЦ від 4 травня про можливість зняття анафеми з Мазепи з’явилася після зустрічі Юлії Тимошенко у Москві з новим патріархом Кирилом. Оглядачі в Україні назвали збіг не випадковим, а новину – знаковою. Проте вже 5 квітня Російська православна церква розвіяла будь-які ілюзії, спростувавши твердження свого патріархату в Україні.
РПЦ виключає можливість зняття анафеми з Мазепи. Про це повідомив член Синодальної богословської комісії Московського патріархату протоієрей Андрій Новиков.
Як він заявив, аргументи отця Кирила не витримують критики. Паралель зі скасуванням анафеми старообрядцям не працює, оскільки у цьому випадку, на відміну від Мазепи, не йшлося про персональну анафему комусь із старообрядців, – стверджує Новиков.
За його словами, зняття анафеми Мазепі виключено ще й тому, що це породило б сумнів у дійсності інших анафем Російської православної церкви – «зокрема, анафеми лжепатріарху київському Філарету».
Представник богословської комісії також наполягає: звинувачення на адресу гетьмана стосовно «союзу з лютеранином» та «осквернення церков» є доведений історичний факт. Що ж до політичного підґрунтя анафеми – порушення клятви Петру І – то Новиков цього не заперечує. На його переконання, карати за порушення політичних присяг цілком у компетенції церкви.
У своїй заяві Андрій Новиков відкидає думку про те, що Російська православна церква міфологізує Мазепу. За його словами, це, натомість, намагаються робити «деякі політичні кола України, засліплені націоналістичною ненавистю до Росії».
Нагадаємо, що у березні цього року в Україні, вперше на державному рівні, відзначили 370-у річницю з дня народження Івана Мазепи. Під час святкувань Президент України Віктор Ющенко закликав відновити історичну правду про гетьмана Мазепу.
Всі новини дня
- Голос Америки
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва з неоголошеним візитом

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва для переговорів з президентоом Володимиром Зеленським та керівництвом країни у той час, як влада займається евакуацією людей, які постраждали після руйнування гігантської дамби Нової Каховки.
Неоголошений візит канадського прем’єра, якого в поїздці супроводжує віце-прем’єр-міністерка Христя Фріланд, яка походить з української родини, у Канаді розглядають як жест солідарності з Україною, яка, за повідомленнями, має розпочати довгоочікуваний контрнаступ, щоб звільнити від російської армії східні та південні регіони країни.
Заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник зустріч канадську делегацію на вокзалі у Києві.
«Ласкаво просимо в Україну, пане прем’єр-міністре Джастіне Трюдо», - написав Мельник у Twitter.
У Києві Трюдо розпочав свій візит із участі у покладанні вінків до Стіни пам’яті захисників України. Як зауважують журналісти, що висвітлюють візит для західних аудиторій, за кілька хвилин до того, як Трюдо прибув на церемонію, у Михайлівському Золотоверхому монастирі проходив похорон і повз Стіну пам’яті пройшла військова похоронна процесія.
Кореспондент канадського видання Globe and Mail опублікував у своєму твіті фотографію, як канадські урядовці оглядають російську військову техніку, виставлену на Михайлівській площі Києва.
«Прем'єр-міністр Канади Трюдо та віце-прем'єр Фріланд оглядають знищену російську військову техніку, виставлену в центрі Києва», – твітить журналіст.
Це другий приїзд Трюдо до України після того, як Росія почала своє широкомасштабне вторгнення в лютому 2022 року.
Під час свого останнього візиту трохи більше року тому він відновив роботу посольства Канади в Києві та вперше з початку війни зустрівся із президентом Зеленським особисто. Трюдо та Зеленський також зустрілися минулого місяця на полях саміту G7 у Хіросімі, в Японії, де Зеленський просив більшої підтримки західних союзників для захисту своєї країни.
Перед прибуттям канадської делегації в суботу Зеленський поінформував прем'єр-міністрів Японії та Нідерландів про рятувальні операції на півдні країни та про те, яка гуманітарна допомога потрібна.
У квітні Міністерство оборони Канади оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на 39 мільйонів канадських доларів (понад 28,8 млн доларів США).
У міністерстві повідомили, що всі вісім бойових танків Leopard 2, переданих Канадою Україні, вже були доставлені до Польщі, а також що Канада направила трьох інструкторів для навчання українських танкістів.
На початку травня президент України Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, під час якої, за його словами, йшлося про програму довготермінової оборонної співпраціміж країнами.
ООН: гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС

Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.
У п'ятницю, 9 червня, він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості харчів для мільйонів нужденних.
Ґріффітс назвав це «вірусною проблемою».
Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила аудіозапис перехопленої розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група, не усвідомлюючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.
Українська влада стверджувала раніше, що російські військові ще минулого року замінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.
Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.
Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.
За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території. Точні дані щодо того, скільки людей постраждали на окупованій території – наразі невідомі.
Джамала про культуру, музичний активізм та як говорить з синами про війну в інтервʼю Голосу Америки. Відео
“Перемога – це повне повернення наших територій”, – переконана українська співачка Джамала. За її словами, оскільки наразі немає ніяких безпекових гарантій для України, українці мають захищати себе самі. Про це переможниця Євробачення заявила в інтерв’ю «Голосу Америки» у Нью-Йорку.
- Голос Америки
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.
- Голос Америки
Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео
Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.
Форум