Спеціальні потреби

В Оклагомі взялися розвивати вітряну енергетику

Поточна економічна криза, як і загальне прагнення берегти екологію змушує до пошуків альтернативних джерел енергоносіїв. Деякі сільські громади у США, наприклад, покладають надії на вітер. В штаті Оклагома, що в центрі країни і де часто трапляються торнадо, вирішили розвивати саме цей напрямок.

Вітер в Оклагомі є майже завжди. Той самий вітер, який часами породжує значні проблеми, тепер крутить стометрові турбіни, розміщені вздовж автотрас і сільських ланів, постачаючи енергію місцевим електростанціям.

Кошт спорудження і встановлення кожної такої турбіни становить близько двох мільйонів доларів. Крім цього, власникам земель виплачується від чотирьох до шести тисяч доларів на рік за оренду їх ділянок під турбіни.

Але при цьому власники отримують прохання збирати інформацію про функціонування цієї техніки для її дальшого удосконалення – як це пояснює науковець Енджі Альбертс:

«Вони вимірюють вітряну ротацію, і це відтак поступає на прилад, який фіксує ці дані на мікропроцесор. Відтак землевласники присилають нам ці дані».

Альбертс, яка є керівником фінансованого урядом проекту використання енергії вітру, вбачає в цьому економічний бум, здатний врятувати сільські громади, де розміщені вітряні турбіни.

«Я передбачаю, що цей бум триватиме і в майбутньому. Він має можливість допомогти зубожілим громадам утримувати лікарні і школи і, можливо, навіть повертати назад колишніх членів своїх громад», - каже вона.

Базована в Оклагомі компанія Берґей виробляє турбіни для житлових потреб від кінця сімдесятих років минулого століття.

Тепер завдяки економічним ініціативам президента Обами з субсидіями і податковими пільгами вітряна енергетика стане прибутковішою. Продавець турбін Скотт Меррик вважає, що він знайшов правильне місце праці в правильний час:

«Мені подобаються невеликі вітряні турбіни, тому що вони приносять радість. Є щось від ковбойських пригод, коли піднімаєшся на тридцяти-шестиметрову вежу і почуваєшся вільним, справжнім еко-піонером!».

Університет Оклагоми вже тепер втілює в життя проект, завдяки якому до 2013 року електропостачання усього комплексу будівель ВУЗу здійснюватиметься за посередництвом вітру.

Заступник ректора Байрон Бурр Мілсап пишається цими досягненнями університету. Він вважає, що ВУЗ може стати взірцем для зеленішого майбутнього Америки:

«Думаю, що практично всі погоджуються щодо необхідності зосередити зусилля на знайденні поновлюваних джерел енергії і скороченні залежності від закордонної нафти і зовнішніх джерел енергії взагалі. І ми тут зосереджені на цьому, як і на тому, щоби наше повітря було чистішим, і на збереженні ресурсів, щоби наші діти і ваші діти користались ними в майбутньому».

Попри думки скептиків, що вітряні турбіни недостатньо економічні і на них не завжди можна покладатись для ширшого застосування, дедалі більше жителів Оклагоми готові бачити вітряні турбіни в своєму ландшафті і прагнуть очолити загальну у США тенденцію збільшувати виробництво електроенергії, отриманої від вітру.
XS
SM
MD
LG