Спеціальні потреби

В Конгресі США говорили про ‘жорсткі методи допиту’

Колишній співробітник Федерального бюро розслідувань, який заявив, що був свідком, як агенти Центрального розвідувального управління застосовували жорсткі методи допитування на підозрюваному в тероризмі, назвав ці методи неефективними. Він сказав про у виступі на слуханнях сенатського комітету, який розглядає питання, чи застосування таких жорстких методів законне. Ці слухання відбуваються в час загострення дебатів щодо того, чи службовців адміністрації колишнього президента Буша, які схвалили застосування цих методів, слід притягнути до судової відповідальності.

Сидячи за ширмою аби захистити свою ідентичність, колишній агент ФБР Алі Суфан заявив, що жорсткі методи допитів ЦРУ спонукали провідного члена Аль-Кайди Абу Зубейда припинити співпрацювати із слідством.

«Ця методика з оперативної точки зору повільна, неефективна, ненадійна і шкодить нашим зусиллям перемогти Аль-Кайду».

Суфан зазначив, що одержав корисну інформацію від Абу Зубейди у першу годину неагресивного допиту, включно з деталями, що стосувались організатора терористичних нападів на Сполучені Штати Халіда Шейха Могаммеда. Коли ж співробітники ЦРУ почали його допитувати – додав Суфан – Зубейда замовкнув.

За словами Суфана, бойовики Аль-Кайди вчаться як витримувати методи допитів навіть жорсткіші ніж занурення в воду чи позбавлення сну.

«Ми не можемо чекати 180 годин, коли спрацює методика позбавлення сну, у час коли нам загрожує бомба сповільненої дії», - пікреслив Суфан.

Кілька тижнів тому адміністрація США оприлюднила документи попереднього уряду, які уповноважували застосування жорстких методів допитування. Згідно з документами, Халіда Шейха Могаммеда 183 рази піддавали занурюванню у воду, а Абу Зубейду щонайменше 83 рази.

Експерти, які виступали на слуханнях сенатського комітету,
розходяться у поглядах щодо відповідності розпоряджень юристів адміністрації Буша нормам міжнародного права.

Так, наприклад, професор Дейвид Лубан з Джорджтавнського університету вважає, що автори цих розпоряджень підібрали ті закони, які підтримують їх висновки, і відкинули ті, які їх не підтримують.

Щодо можливості притягнення цих посадовців до судової відповідальності -- Роберт Тернер з Університету штату Вірджинія переконаний, що люди як прийняли ці рішення, порядні, чесні і компетентні, і що до цього їх змусили обставини.

Політику адміністрації Буша наполегливо захищає колишній віце-президент США Ричард Чейні, який заявив, що жорсткі методи допиту дали корисну інформацію.

«На мій погляд, це були абсолютно правильні дії. Я абсолютно переконаний, що ми врятували тисячі, а можливо, і сотні тисяч життів».

У низці інтерв’ю пресі колишній віце-президент закликав адміністрацію Барака Обами оприлюднити засекречені документи, які, за словами Чейні, підтверджують вірність його слів.

Відео - найголовніше

Церква в пам'ять жертв Голодомору.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00
XS
SM
MD
LG