Спеціальні потреби

Актуально

Контрабанда зброї – проблема для США й Мексики
Мексика стала нещодавно епіцентром свинячого грипу, загроза від якого вже дещо вщухла. Втім, небезпека від накопичення великої кількості американської вогнепальної зброї у руках мексиканських злочинців зростає, що особливо непокоїть правоохоронців обох країн.

Війна між наркокартелями у Мексиці продовжує забирати життя людей та створювати у країні хаос. При тому велика кількість вогнепальної зброї, яку використовують мексиканські злочинці, як каже місцева влада, походить із Сполучених Штатів. Американські правоохоронці намагаються покласти край контрабанді зброєю до Мексики. Їх зусилля здебільшого дають незначні результати, і аж ніяк не вирішують проблему насильства в Мексиці.

Останнім часом затримка на перепускному пункті в прикордонному містечку Ель-Пасо, штат Техас, дещо довша, ніж в минулому. Американські прикордонники уважніше обстежують автомашини, шукаючи вогнепальну зброю за допомогою спеціально тренованих собак. Директор митниці Ель-Пасо Бил Моласкі каже:

«Для виконання наших щоденних обов’язків ми керуємось переважно розвідувальними даними, а також досвідом роботи у цьому середовищі. Ми приділяємо особливу увагу тим маркам автомашин, які, як правило, використовують контрабандисти».

З моменту посилення режиму перевірок на перепускному пункті конфісковано лише один пістолет. Генеральний консул Мексики в Ель-Пасо Роберто Родріґез все-таки вітає зусилля американських прикордонників:

«Те, що почали робити американські правоохоронці - добрий початок, зокрема їх зусилля задля припинення контрабанди вогнепальної зброї. Адже, більшість вогнепальної зброї, яку використовують банди в Мексиці, походить із Сполучених Штатів».

Більшість конфіскованої зброї, за словами мексиканських правоохоронців, надходить з легально працюючих магазинів продажу зброї у США. У свою чергу власники цих крамниць твердять, що мексиканські банди не можуть придбати у них таку кількість зброї.

Чак Ваґнон, власник магазину Текс-Ґанз у місті Остин, Техас, каже, що ніхто не приходить до нього, аби купити арсенал зброї, принаймні «у кількості, достатньої для перепродажу».

«Я не маю можливості ні придбати, ні продавати автомати і гранатомети, як ті, що їх використовують злочинні угруповання у Мексиці», - додає Ваґнон.

Аналітик із питань міжнародної безпеки Фред Буртон вважає, що дуже малий відсоток зброї, задіяної у злочинах у Мексиці, куплено в американських магазинах:

«Беручи до уваги те, скільки зброї знайдено при наркоторговцях під час арешту - то тут йдеться про величезну кількість автоматів китайського виробництва, російського виробництва, а також деякі одиниці зброї, вкраденої, або незаконно купленої, у Сполучених Штатах».

Буртон твердить, що багато американської вогнепальної зброї, якою володіють злочинці у Мексиці, вони дістали від мексиканських військових. У 2008 році, як він каже, приблизно п’ятнадцять тисяч солдатів дезертирували з мексиканських збройних сил і багато з них прихопили із собою зброю.

Значну кількість вогнепальної зброї мексиканська армія купує безпосередньо від американських компаній, згідно з договорами схваленими Державним департаментом США. Буртон важає, що цю систему необхідно удосконалити:

«Це питання, на мою думку, слід вивчити у рамках перегляду програм іноземної допомоги Мексиці, а конкретно: що ми їм даємо; що ми продаємо мексиканському урядові; і де ця зброя опиняється».

Частина проблеми в тому, що нема скоординованої системи ідентифікації конфіскованої в Мексиці зброї та встановлення джерел її походження.

Генеральний консул Мексики в Ель-Пасо Роберто Родріґез каже, що потрібно «знайти певний спосіб співпраці для того, аби відповідно встановити походження вогнепальної зброї».

Мексиканський дипломат повідомив, що Мексика і Сполучені Штати вже ведуть переговори про те, як створити кращу систему для контролю продажу та попередження контрабанди вогнепальної зброї через їх спільний кордон.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG