Спеціальні потреби

Актуально

Ющенко хоче переглянути газові домовленості з Росією

Президент Ющенко пропонує переглянути довготермінові газові угоди із Російською Федерацією, підписані на початку цього року. Як повідомляє прес-служба Президента, про це глава держави сказав напередодні візиту до Санкт-Петербурга, де під час міжнародного економічного форуму планував зустрітися із російським колегою Дмитром Медведєвим. Однак російська сторона не надала гарантій таких переговорів і глава держави вирішив скасувати свій візит.

Віктор Ющенко називає газові домовленості неприйнятними ані з політичної, ані з економічної точки зору. Україна погодилася перейти на ринкову формулу формування ціни на газ, в той же час не домоглася такого ж підходу до формування ставки транзиту. Через це, за словами президента, транспортування російського палива до країн ЄС в першому кварталі виявилося збитковим для державної компанії НАК «Нафтогаз».

Так само Ющенко критикує несиметричність взаємних зобов'язань між країнами. Зокрема, українська сторона дала гарантії купівлі газу на 10 років наперед і не отримала гарантії обсягів транзиту на ті самі 10 років. Президент пропонує закласти у формування тарифів, цін, систему розрахунків та гарантії поставок два ключові принципи – синхронність і симетричність. Водночас Ющенко назвав спроби українського уряду утримати ціни на газ на рівні нижче собівартості популізмом, який ставить піз загрозу розрахунки із російським постачальником палива – «Газпромом».

Оглядачі все частіше говорять, що газовий конфлікт між Україною і Росією, який у розпал зими залишив без палива декілька європейських країн, може повторитися. Київ не має фінансових резервів, щоб закупити паливо для закачування у підземні сховища. За деякими оцінками, на це необхідно від чотирьох з половиною до п’яти мільярдів доларів.

Юлія Тимошенко зверталася до російського керівництва із проханням надати кредит, однак в Кремлі відмовили. У п’ятницю Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу також повідомив, що ЄС не зможе допомогти Україні фінансами на оплату газу. Він пояснив це складнощами із виконанням європейського бюджету. Водночас у Брюсселі кажуть, що уважно слідкують за ситуацією і планують обговорити цю тему на зустрічі лідерів країн-членів ЄС. Пан Баррозу пообіцяв порушити це питання для того, щоб знайти якесь рішення проблеми.

Всі новини дня

Американські військові експерти: цей етап війни в Україні завершиться звільненням всіх територій. Відео

Американські військові експерти: Україна стоїть на порозі третього етапу війни, який має завершитися звільненням всієї території України, включно з Кримом.

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:54 0:00

Пошкодження газопроводів «Північного потоку» є результатом навмисних та безвідповідальних диверсійних дій - заява НАТО. З подробицями про це та реакцією Заходу – Богдан Цюпин з Лондона.

Сенатори США запропонували законопроект проти країн, які підтримають нелегальну анексію Росії. Відео

Сенатори США представили новий законопроект, який у разі схвалення автоматично позбавить американської підтримки ті країни, які визнають нелегальну анексію Росією українських територій.

Сенат США схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

Сенат Сполучених Штатів схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 мільярдів доларів. Як важливість додаткового фінансування для України прокоментували лідери демократів та республіканців у Сенаті – деталі.

Не допомагати Путіну. Чи заберуть іноземці свій бізнес з Росії через указ про мобілізацію? Відео

Мобілізація може підштовхнути іноземні компанії, які ще залишаються в Росії, закрити свій бізнес в країні. Про вихід іноземних інвесторів з Росії "Голос Америки" поговорив з аналітиками проектів «Бізнес для України» та Школи управління Єльського університету.

Більше

XS
SM
MD
LG