Спеціальні потреби

ЄС надсилає до України і Росії місію із газового питання


Європейська Комісія вирішила надіслати до України і Російської Федерації експертів, які на місці вивчатимуть газову проблему. Про це у четвер повідомив речник ЄК Йоганнес Ляйтенберґер. Група функціонерів Комісії найближчими днями вирушить до Києва та Москви, щоб з'ясувати ризики припинення транзиту газу до країн Європейського Союзу територією України.

Результати свого дослідження експерти мають представити на розгляд саміту ЄС, запланованого на середину червня. Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу підтримує контакти із керівником уряду Російської Федерації Володимиром Путіним з цього питання. Останніми днями російський лідер неодноразово попереджав Європу про можливість перебоїв із постачанням газу в разі якщо українська компанія «Нафтогаз» не зможе розрахуватися вчасно за спожитий у травні газ та не знайде близько п’яти мільярдів доларів для заповнення російським газом своїх підземних сховищ. Проте ЄС поки що намагається не втручатися у ситуацію.

Українські урядовці продовжують наполягати, що вчасно, тобто до 7 червня, розрахуються за природний газ, імпортований у травні поточного року. Уповноважений з питань енергетичної безпеки Президента України Богдан Соколовський заявив, що станом на вечір 3 червня, НАК «Нафтогаз» акумулював близько 20% коштів, необхідних для розрахунків із «Газпромом». У Секретаріаті кажуть, що українська компанія продовжує вести перегвори про надання кредитів на погашення заборгованості. «Нафтогаз» також планує залучити кошти для закупівлі палива для закачки у підземні сховища. Заставою може бути сам газ.

З нового року Україна вчасно платила за газ, нагадує Соколовський. Попри це російське керівництво кожного місяця лякає Європу зривом поставок і погрожує Києву перейти на невигідну авансову систему оплати за паливо. Речник Секретаріату не виключає, що нинішні жорсткі заяви російського керівництва можуть мати й політичні мотиви. Зокрема, Соколовський пояснює це ймовірним наміром підтримати переформатування правлячої коаліції в українському парламенті.

XS
SM
MD
LG