Спеціальні потреби

Актуально

Михаїл Саакашвілі про ідеологічні пріоритети Грузії

Становище в Грузії далі напружене. У зв’язку з тим російська служба «Голосу Америки» звернулася електронною поштою до Президента Грузії Михаїла Саакашвілі з проханням відповісти на ряд запитань.

Анна Леонідова: Пане президенте, минуло немало часу від серпневої війни 2008-го року, а Грузія знову в центрі уваги світових ЗМІ. У серпні загроза була зовнішня, тепер тиск збільшується зсередини. Як Ви оцінюєте події, які відбуваються у вашій країні?

Михаїл Саакашвілі: Грузія перебуває на чолі важкої ідейної боротьби. Вирішується питання про те, чи може така маленька країна як наша, яка поділяє західні принципи демократії і дотримання прав людини, відстояти свою незалежність і зберегти за собою право вибирати союзників. Чи може країна в нашій частині світу провести перебудову на основі верховенства права і повної прозорості? Чи світ повернеться до ідеї ХІХ століття про «Сфери впливу»? Це – основні, фундаментальні питання, з якими ми стикаємось сьогодні в Грузії.

За останніх п’ять років народ Грузії провів екстраординарну за складністю роботу, аби вирватися з темного поневолення, спочатку – Радянської імперії, а відтак – власної корумпованої епохи, що настала після здобуття незалежності, епохи, що потерпіла провал.

Ми виграємо цю боротьбу. Знову і знову Грузію зараховують до найбільш успішних перехідних демократій. Минулого місяця Світовий банк назвав нас першими в цьому списку. Корупцію в країні, за великим рахунком, викорінено. Превалює влада закону. Незважаючи на серпневе вторгнення і світову кризу, іноземні інвестиції в Грузії залишаються стабільними.

Народ Грузії вільний реалізувати свої прагнення. Це не означає, що все ідеально, зовсім ні. До цих пір ми є країною, яка бореться з бідністю і хворобливими наслідками радянської доби. І тому я присвятив свій другий президентський термін ідеї «Грузія без злиднів» і створенню робочих місць для всіх жителів країни.

Саме поступ Грузії за останніх п’ять років зробив нас мішенню для тих, хто може бути переляканий нашими успіхами. Адже якщо Грузія може бути успішною, вільною демократією і країною з ринковою економікою, то що перешкоджає іншим народам регіону втілити в життя таку ж мрію? Ця ідея, на жаль, декого лякає. У серпні минулого року світ був свідком того, що вторгнення стало одним із способів припинити наш поступ. Другий спосіб – сіяти безлад всередині країни. Проте, ні одна з тих спроб не завершилась успіхом і не змогла заставити нас зійти з вибраного шляху. Хочу, щоби Ви мене правильно зрозуміли: у народу Грузії є обґрунтовані скарги і приводи для невдоволення. Я і мій уряд завжди були готові, і ми тепер готові, сісти за стіл переговорів з опозиційними партіями в будь-яку пору для того, аби найти розв’язку існуючих проблем.

А.Л.: Пане президенте, на теперішній момент домовленості з опозицією не досягнуто. Який сценарій розвитку подій Ви бачите найбільш вірогідним?

М.С.: По-перше, важливо зрозуміти, що опозиція не є монолітним блоком. В опозиції чути багато голосів з різними поглядами. Фактично, найбільша опозиційна партія – Християнські демократи – навіть не брала участі в демонстраціях минулого місяця.

Радикальна опозиція, яка організувала протести, переслідує тільки одну мету – заставити мене піти у відставку. Проте, народ Грузії не підтримує цю антиконституційну ідею. Народ Грузії на загал визнає той винятковий поступ в економіці і демократії, що його здобула країна за нашого урядування. Більшість людей підтримує наш підхід до побудови у Грузії сучасної європейської демократії, яка стала б частиною західних інститутів. І вони довіряють нам у питанні виведення країни з глобальної економічної кризи.

Я думаю, що на сьогоднішній стадії деякі представники опозиції усвідомили, що Грузія повинна рухатися шляхом дотримування Конституції, згідно з якою зміна уряду здійснюється не на вулицях, а на виборчих дільницях. Цим членам опозиції ми запропонували серйозний діалог стосовно проведення цілої серії критично важливих реформ – в конституційних питаннях, щодо виборчого кодексу, систем судочинства і других сфер діяльності уряду. Недавно ми відбули першу зустріч, і я сподіваюся, що такі зустрічі з опозицією продовжуватимуться. Уряд Грузії планує звернутися до інших сторін, залучених в процеси, що проходять в країні – до громадянської спільноти, до приватного сектора, до рядових громадян – і запропонувати їм брати участь у розгляді передбачених реформ.

А.Л.: Наметові табори в центрі Тбілісі не змогли заслонити проблеми, які принесла із собою глобальна економічна криза. Які шляхи виходу з неї Ви накреслюєте для Грузії?

М.С.: Глобальна економічна криза без сумніву заторкнула і Грузію. На щастя, наші фінансові інститути були чудово відрегульовані. І внаслідок цього вони потерпіли набагато менше, ніж аналогічні інститути закордоном. Сьогодні наша економіка відносно стабільна. Очевидно, нам надзвичайно допомогла і міжнародна фінансова допомога, яку ми одержали за посередництвом наших друзів і союзників після серпневого вторгнення.

Наш план щодо подолання кризи – далі йти шляхом, вибраним нами в 2003-му році: будувати відкрите суспільство, вільний ринок, який функціонує на основі законів, міцні інститути державності. Це забезпечить впевненість іноземних інвесторів і громадян Грузії в тому, що їх власність та інвестиції захищені, що створено умови для вільної конкуренції.

У додаток, ми робимо все можливе, аби захистити тих, по кому криза вдарила найсильніше. Ми розширяємо соціальну допомогу, збільшуємо пенсії, продовжуємо інвестиції в основу нашого майбутнього процвітання – в освіту.

А.Л.: За Вами закріпилась слава людини, яка подолала корупцію в одній окремо взятій країні. Як це Вам вдалось?

М.С.: Грузинський народ втомився від корупції. В момент початку терміну нинішньої адміністрації п’ять років тому Грузія була в майже безнадійному стані. Сьогодні наша країна і проведені в ній реформи, без перебільшення змінили життя кожного громадянина на краще. Народ Грузії зрозумів, що для того, щоби рухатися вперед, нам необхідно змінити старий менталітет «кожний за себе». Робота з метою підкорення корупції базувалась на структурній реформі нашої поліції, збройних сил, прикордонної служби, митниці і всіх державних органів. Завдяки такому всеохопному підходу, а саме – за рахунок скорочення штатів, перенавчення співробітників, надання їм достойної заробітної плати – моєму уряду вдалось досить ефективно і швидко знизити рівень корупції. Від самого початку нашої боротьби з корупцією ми докладаємо всіх зусиль, аби не скотитися на попередній рівень, в основному ставимо наголос на прозорості і звітності, як основ управління. Це – постійна робота, в яку роблять вклад і мій уряд, і всі громадяни країни.

А.Л.: Як Ви оцінюєте нинішній стан грузинсько-американських відносин?

М.С.: Відносини між Грузією і Сполученими Штатами є як ніколи міцними. Адміністрація Барака Обами – наш партнер, який діє рішуче і принципово. Президент і віце-президент США чітко усвідомлюють, що вибір народу Грузії – Євроатлантична інтеграція, і вони непохитні в своїй підтримці цього прагнення. У січні ми підписали Хартію про стратегічне партнерство з США. Хартія визначає структуру наших взаємних стосунків у питаннях оборони, економіки, торгівлі і культури. Ми наполегливо працюємо над тим, щоб провести постанови цієї Хартії в життя через реальні проекти, зокрема у сфері активізації двосторонніх торговельних відносин.

Американський народ також виявив надзвичайну щедрість стосовно Грузії, особливо після минулорічного вторгнення. Американська допомога на суму в мільярд доларів, до надання якої в серпні минулого року закликали Президент Обама і віце-президент Байден, в той час поки-що кандидати на ті посади, виявилась неоціненною для стабілізації економіки Грузії.

І, очевидно, США є ключовим союзником у просуванні членства Грузії в НАТО. Нинішня адміністрація, як мінімум настроєна так само рішуче в цьому питанні, як і її попередники. Ми за це вдячні Бараку Обамі.

Всі новини дня

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG