Спеціальні потреби

Актуально

Михаїл Саакашвілі про ідеологічні пріоритети Грузії

Становище в Грузії далі напружене. У зв’язку з тим російська служба «Голосу Америки» звернулася електронною поштою до Президента Грузії Михаїла Саакашвілі з проханням відповісти на ряд запитань.

Анна Леонідова: Пане президенте, минуло немало часу від серпневої війни 2008-го року, а Грузія знову в центрі уваги світових ЗМІ. У серпні загроза була зовнішня, тепер тиск збільшується зсередини. Як Ви оцінюєте події, які відбуваються у вашій країні?

Михаїл Саакашвілі: Грузія перебуває на чолі важкої ідейної боротьби. Вирішується питання про те, чи може така маленька країна як наша, яка поділяє західні принципи демократії і дотримання прав людини, відстояти свою незалежність і зберегти за собою право вибирати союзників. Чи може країна в нашій частині світу провести перебудову на основі верховенства права і повної прозорості? Чи світ повернеться до ідеї ХІХ століття про «Сфери впливу»? Це – основні, фундаментальні питання, з якими ми стикаємось сьогодні в Грузії.

За останніх п’ять років народ Грузії провів екстраординарну за складністю роботу, аби вирватися з темного поневолення, спочатку – Радянської імперії, а відтак – власної корумпованої епохи, що настала після здобуття незалежності, епохи, що потерпіла провал.

Ми виграємо цю боротьбу. Знову і знову Грузію зараховують до найбільш успішних перехідних демократій. Минулого місяця Світовий банк назвав нас першими в цьому списку. Корупцію в країні, за великим рахунком, викорінено. Превалює влада закону. Незважаючи на серпневе вторгнення і світову кризу, іноземні інвестиції в Грузії залишаються стабільними.

Народ Грузії вільний реалізувати свої прагнення. Це не означає, що все ідеально, зовсім ні. До цих пір ми є країною, яка бореться з бідністю і хворобливими наслідками радянської доби. І тому я присвятив свій другий президентський термін ідеї «Грузія без злиднів» і створенню робочих місць для всіх жителів країни.

Саме поступ Грузії за останніх п’ять років зробив нас мішенню для тих, хто може бути переляканий нашими успіхами. Адже якщо Грузія може бути успішною, вільною демократією і країною з ринковою економікою, то що перешкоджає іншим народам регіону втілити в життя таку ж мрію? Ця ідея, на жаль, декого лякає. У серпні минулого року світ був свідком того, що вторгнення стало одним із способів припинити наш поступ. Другий спосіб – сіяти безлад всередині країни. Проте, ні одна з тих спроб не завершилась успіхом і не змогла заставити нас зійти з вибраного шляху. Хочу, щоби Ви мене правильно зрозуміли: у народу Грузії є обґрунтовані скарги і приводи для невдоволення. Я і мій уряд завжди були готові, і ми тепер готові, сісти за стіл переговорів з опозиційними партіями в будь-яку пору для того, аби найти розв’язку існуючих проблем.

А.Л.: Пане президенте, на теперішній момент домовленості з опозицією не досягнуто. Який сценарій розвитку подій Ви бачите найбільш вірогідним?

М.С.: По-перше, важливо зрозуміти, що опозиція не є монолітним блоком. В опозиції чути багато голосів з різними поглядами. Фактично, найбільша опозиційна партія – Християнські демократи – навіть не брала участі в демонстраціях минулого місяця.

Радикальна опозиція, яка організувала протести, переслідує тільки одну мету – заставити мене піти у відставку. Проте, народ Грузії не підтримує цю антиконституційну ідею. Народ Грузії на загал визнає той винятковий поступ в економіці і демократії, що його здобула країна за нашого урядування. Більшість людей підтримує наш підхід до побудови у Грузії сучасної європейської демократії, яка стала б частиною західних інститутів. І вони довіряють нам у питанні виведення країни з глобальної економічної кризи.

Я думаю, що на сьогоднішній стадії деякі представники опозиції усвідомили, що Грузія повинна рухатися шляхом дотримування Конституції, згідно з якою зміна уряду здійснюється не на вулицях, а на виборчих дільницях. Цим членам опозиції ми запропонували серйозний діалог стосовно проведення цілої серії критично важливих реформ – в конституційних питаннях, щодо виборчого кодексу, систем судочинства і других сфер діяльності уряду. Недавно ми відбули першу зустріч, і я сподіваюся, що такі зустрічі з опозицією продовжуватимуться. Уряд Грузії планує звернутися до інших сторін, залучених в процеси, що проходять в країні – до громадянської спільноти, до приватного сектора, до рядових громадян – і запропонувати їм брати участь у розгляді передбачених реформ.

А.Л.: Наметові табори в центрі Тбілісі не змогли заслонити проблеми, які принесла із собою глобальна економічна криза. Які шляхи виходу з неї Ви накреслюєте для Грузії?

М.С.: Глобальна економічна криза без сумніву заторкнула і Грузію. На щастя, наші фінансові інститути були чудово відрегульовані. І внаслідок цього вони потерпіли набагато менше, ніж аналогічні інститути закордоном. Сьогодні наша економіка відносно стабільна. Очевидно, нам надзвичайно допомогла і міжнародна фінансова допомога, яку ми одержали за посередництвом наших друзів і союзників після серпневого вторгнення.

Наш план щодо подолання кризи – далі йти шляхом, вибраним нами в 2003-му році: будувати відкрите суспільство, вільний ринок, який функціонує на основі законів, міцні інститути державності. Це забезпечить впевненість іноземних інвесторів і громадян Грузії в тому, що їх власність та інвестиції захищені, що створено умови для вільної конкуренції.

У додаток, ми робимо все можливе, аби захистити тих, по кому криза вдарила найсильніше. Ми розширяємо соціальну допомогу, збільшуємо пенсії, продовжуємо інвестиції в основу нашого майбутнього процвітання – в освіту.

А.Л.: За Вами закріпилась слава людини, яка подолала корупцію в одній окремо взятій країні. Як це Вам вдалось?

М.С.: Грузинський народ втомився від корупції. В момент початку терміну нинішньої адміністрації п’ять років тому Грузія була в майже безнадійному стані. Сьогодні наша країна і проведені в ній реформи, без перебільшення змінили життя кожного громадянина на краще. Народ Грузії зрозумів, що для того, щоби рухатися вперед, нам необхідно змінити старий менталітет «кожний за себе». Робота з метою підкорення корупції базувалась на структурній реформі нашої поліції, збройних сил, прикордонної служби, митниці і всіх державних органів. Завдяки такому всеохопному підходу, а саме – за рахунок скорочення штатів, перенавчення співробітників, надання їм достойної заробітної плати – моєму уряду вдалось досить ефективно і швидко знизити рівень корупції. Від самого початку нашої боротьби з корупцією ми докладаємо всіх зусиль, аби не скотитися на попередній рівень, в основному ставимо наголос на прозорості і звітності, як основ управління. Це – постійна робота, в яку роблять вклад і мій уряд, і всі громадяни країни.

А.Л.: Як Ви оцінюєте нинішній стан грузинсько-американських відносин?

М.С.: Відносини між Грузією і Сполученими Штатами є як ніколи міцними. Адміністрація Барака Обами – наш партнер, який діє рішуче і принципово. Президент і віце-президент США чітко усвідомлюють, що вибір народу Грузії – Євроатлантична інтеграція, і вони непохитні в своїй підтримці цього прагнення. У січні ми підписали Хартію про стратегічне партнерство з США. Хартія визначає структуру наших взаємних стосунків у питаннях оборони, економіки, торгівлі і культури. Ми наполегливо працюємо над тим, щоб провести постанови цієї Хартії в життя через реальні проекти, зокрема у сфері активізації двосторонніх торговельних відносин.

Американський народ також виявив надзвичайну щедрість стосовно Грузії, особливо після минулорічного вторгнення. Американська допомога на суму в мільярд доларів, до надання якої в серпні минулого року закликали Президент Обама і віце-президент Байден, в той час поки-що кандидати на ті посади, виявилась неоціненною для стабілізації економіки Грузії.

І, очевидно, США є ключовим союзником у просуванні членства Грузії в НАТО. Нинішня адміністрація, як мінімум настроєна так само рішуче в цьому питанні, як і її попередники. Ми за це вдячні Бараку Обамі.

Всі новини дня

Танки Abrams від США прибудуть в Україну раніше ніж очікувалося. Відео

Танки Abrams від США прибудуть в Україну раніше ніж очікувалося. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

США змінили рішення і тепер надають Україні 31 танк M1-A1 Abrams замість запланованих раніше новіших варіантів M1-A2. Це дозволить США значно пришвидшити терміни доставки та надати цю можливість для України до осені поточного року. Про це заявив речник Пентагону Пет Райдер.

Прем’єр-міністр Японії у Києві - чому важливий цей візит? Відео

Прем’єр-міністр Японії у Києві - чому важливий цей візит? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда у вівторок прибув до Києва з неанонсованим візитом. Досі він був єдиним лідером G7, який не побував в Україні від початку повномасштабної війни. Кісіда передав запрошення президенту Володимиру Зеленському взяти участь у саміті країн G7.

В США уважно стежать за візитом Сі Цзіньпіна до Москви: як реагують в Білому Домі та Держдепі. Відео

Китай, за словами Джона Кірбі, поки не виключив можливості постачати РФ зрбою у її війні в Україні. Як коментує офіційний Вашингтон цю можливість, за результатами двох днів переговорів у Москві?

Столтенберг: змістовний діалог у форматі НАТО-Росія неможливий 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг презентує річний звіт альянсу за 2022 рік. 21 брезня 2023р. Фото: REUTERS/Johanna Geron

Вже на початку квітня у рамках засідання НАТО на рівні міністрів закордонних справ планується і засідання Комісії Україна-НАТО. Щодо аналогічного діалогу між альянсом і Росією, то змістовна розмова між ними неможлива, - заявив 21 березня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час презентації річного звіту НАТО за 2022 рік.

Навіть якби війна в Україні завтра закінчилася, безпекове середовище у Європі змінилося на довгу перспективу
Єнс Столтенберг

За словами Столтенберга, країни-учасниці альянсу “багато років працювали над змістовним діалогом з Росією”, але “Росія відійшла від цієї мети”.

Генсек додав, що неможливо вести змістовний діалог з Росією, коли вона здійснює агресію проти України.

Учасники НАТО, за його словами, намагалися відрадити Росію від вторгнення в Україну торік, використовуючи “усі дипломатичні та політичні канали”. “Ми використовували всі зусилля, щоб спробувати запобігти вторгненню в Україну, - каже Столтенберг. - Але після вторгнення це [діалог] не має сенсу. Ми не можемо вести жодного змістовного діалогу з країною, яка несе відповідальність за незаконну агресію проти сусідньої України”.

Навіть якби війна в Україні завтра закінчилася, безпекове середовище у Європі змінилося на довгу перспективу, - загалом підсумував ситуацію у регіоні Столтенберг.

“Більше НАТО” замість “менше НАТО

Столтенберг приділив увагу розширенню Північноатлантичного альянсу та, зокрема, відзначив “внесок” у це російського президента Путіна. “Він хотів менше НАТО, але отримав якраз протилежне: більше НАТО”, - сказав генсек.

Він підкреслив, що вступ Фінляндії та Швеції “зробить їх безпечнішими, а наш Альянс — сильнішим, і продемонструє, що двері НАТО залишаються відкритими”.

За словами Столтенберга, Путін “хоче іншої Європи… прагне контролювати своїх сусідів”. Тому, каже посадовець, навіть у разі закінчення війни в Україні країни-союзниці повинні дбати про безпеку, знаходити можливості для нарощування виробництва боєприпасів промисловістю, посилювати захист критично важливої інфраструктури, включаючи підводні кабелі та трубопроводи.

Генеральний секретар НАТО привітав той факт, що 2022 рік став восьмим поспіль роком збільшення витрат на оборону в Європі та Канаді. “Ми рухаємось у правильному напрямку, але не так швидко, як цього вимагає небезпечний світ, у якому ми живемо», – сказав він, додавши, що «очевидно, нам потрібно робити більше». Столтенберг очікує, що на Вільнюському саміті в липні цього року члени Альянсу узгодять “нове амбітне зобов’язання, згідно з яким країни інвестуватимуть в оборону щонайменше 2% національного ВВП”.

Наразі такі видатки на оборону передбачені тільки у 7 країнах альянсу. Найбільше на оборону витрачають США - 3,46% ВВП, далі Греція і Польща(3,54 і 2,42 відповідно). Найнижче співвідношення оборонних видатків і ВВП – в Іспанії (1,09%), Бельгії (1,18%), Словенії (1,26%) та Канаді (1,29%).

120 мільярдів для України від держав-учасниць НАТО

З моменту вторгнення Росії до України члени НАТО надали Україні безпрецедентну підтримку, виділивши понад 120 мільярдів доларів військової, гуманітарної та фінансової допомоги у 2022 році.

“Хоча Сполучені Штати є найбільшим донором, але Європа та Канада надали понад половину загальної допомоги”, - наголосив генсек. Він також додав, що європейці прийняли майже п’ять мільйонів біженців з України. Європа та Північна Америка продовжують застосовувати безпрецедентні економічні санкції, що демонструє їхню силу та одностайність поглядів, - каже Столтенберг.

Генеральний секретар наголосив, що у 2022-му уже восьмий рік поспіль європейські члени Альянсу і Канада продовжували збільшувати видатки на оборону.

Сталевий опір українського народу

На початку другого року повномасштабної війни Росії проти України Столтенберг повторив свій вислів про те, що “Путін зробив велику стратегічну помилку, коли вторгнувся в Україну”.

Путін зробив велику стратегічну помилку, коли вторгся в Україну.
Єнс Столтенберг

“Він недооцінив сталевий опір українського народу”, - сказав очільник військово-політичного союзу.

Ще одним прорахунком Путіна, за його словами, стало неврахування «безпрецедентної підтримки України» з боку держав–членів НАТО.

«Вторгнення, яке здійснив Путін, було шоком, але не стало несподіванкою», – зазначив Столтенберг, назвавши його «кульмінацією моделі агресивної поведінки». Він додав, що відколи Росія здійснила незаконну анексію Криму у 2014 році, в НАТО було здійснено найістотніше зміцнення колективної оборони за останнє покоління.

«Отже, коли російські танки ввійшли в Україну, ми були напоготові, – сказав він. – За лічені години наші оборонні плани набули чинності, від Балтійського до Чорного морів. Під командування НАТО було передано 40 000 військовослужбовців, забезпечено значну присутність у повітрі й на морі, а кількість бойових груп НАТО подвоєно з чотирьох до восьми».

Росія: зближення з Китаєм і збільшення присутності в Африці

Як повідомляв Голос Америки, Єнс Столтенберг дав оцінку зближенню Китаю і Росії. Він поділився інформацією про те, що Росія очевидно просить від Китаю допомоги зі смертоносною зброєю. “Ми не бачимо доказів постачання зброї Китаєм до Росії, але бачимо ознаки того, що такий запит від Росії надійшов до Пекіна і розглядається владою Китаю”, - сказав він.

Крім того, генсек відповідав на питання протидії нелегальній міграції. Йшлося про співпрацю з Туреччиною, Мавританією, Тунісом, Іраком та іншими партнерами, допомогу їм у розбудові власних оборонних і безпекових інститутів, щоб стабілізувати ситуацію, зокрема, щодо викликів міграції.

“Ми, звісно, також бачимо збільшення російської присутності на Півдні. Явно [це пов'язано] з групою Вагнера”, - сказав Столтенберг.

Підсумовуючи 2022-й, генсек НАТО зазначив, що рік став ключовим для колективної безпеки. “У більш небезпечному та сповненому суперечок світі НАТО залишається сильним і єдиним, і надає безпрецедентну підтримку Україні”, - написав Столтенберг у своєму Твітері, презентуючи річний звіт альянсу.

Чи надасть Китай смертоносну зброю Росії - коментарі експертів

Немає "доказів того, що Китай постачає летальну зброю Росії, але є ознаки того, що був такий запит з боку Росії", - заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.  Фото: Pavel Byrkin/Kremlin via REUTERS 

У Білому домі вважають, що Путін конче потребує підтримки Китаю, бо в нього на війні в Україні закінчуються боєприпаси, про це заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі в ефірі каналу MSNBC.

«Президенту Путіну потрібен президент Сі, тому що в нього закінчуються боєприпаси, [...] у нього закінчується той інвентар, який йому потрібен для ведення цієї війни, і цілком ймовірно, що він буде шукати додаткової допомоги у Китаю», - сказав представник Білого дому.

Відносини між президентами Росії та Китаю Кірбі раніше називав "шлюбом за розрахунком", який дає Китаю союзника проти Заходу, а Росії - підтримку для ведення війни в Україні.

Як писав Голос Америки, Генсек НАТО Єнс Столтенберг застеріг Китай від постачання Росії летальної зброї, сказавши, що в НАТО бачили «деякі ознаки того, що був такий запит з боку Росії, і що це питання розглядається в Пекіні китайською владою”.

Уряди США та Європи попередили Китай, що він зіткнеться з серйозними наслідками, якщо вирішить надавати зброю та боєприпаси російським силам.

Як пишуть експерти, потенційна хвиля західних санкцій щодо Китаю може зруйнувати економічні цілі, які ставить перед собою Сі Цзіньпінь, тому він не може зайти надто далеко.

"Він [Сі Цзіньпінь] не дозволить Путіну програти, але є межа тому, скільки зусиль він готовий прикласти, щоб Путін досяг успіху", — коментує для видання NBC News Віктор Ча, колишній директор з питань Азії в Раді з національної безпеки США, а нині - член Ради оборонної політики, яка є дорадчим органом міністра оборони США.

Як вважає Ча, Китаю вигідний нинішній стан справ. Поки триває війна, Китай може розраховувати на потік недорогої нафти та газу з Росії, а США та їхні союзники змушені витрачати мільярди доларів на підтримку України, пише NBC News.

Видання NYT з посиланням на офіційні дані російської митниці, пише, що за рік російського вторгнення в Україну Китай вже продав Росії безпілотні апарати та запчастини до них на суму понад 12 мільйонів доларів. Мова здебільшого йде про популярні у світі дрони DJI та товари менших компаній, які здебільшого постачаються через дрібних посередників та експортерів. Ці дрони не вважаються летальною зброєю.

За даними видання, Китай лишається для Росії важливою опорою у військовому, дипломатичному та економічному напрямках. “Китай - один із найбільших покупців російської нафти, що допомагає фінансувати вторгнення”, - мовиться у статті з назвою “Поки війна в Україні триває, Китай допомагає поповнити запаси російських безпілотників”.

Скептична у питанні китайської допомоги Росії директорка програми дослідження Китаю в аналітичному центрі Stimson Юнь Сунь.

“Я не вірю, що Китай буде підтримувати Росію або надавати їй летальну допомогу, принаймні не від китайського уряду, не у великих масштабах, а також не публічно. Якщо конкретні китайські компанії надаватимуть таку зброю Росії, це дозволяє Пекіну заперечити свою участь. Але я не вірю, що політика Пекіна полягає в наданні такої допомоги Росії, особливо військової амуніції під час війни”, - аналізує експертка.

Вона також переконана, що Китай не підтримує дії Росії у цій війні.

“Китай відчуває, що має повний спектр відносин, які можна розвивати з Росією в економічному, енергетичному та міжнародному політичному плані. Але я вважаю, що аргумент про те, що Китай фактично підтримує Росію у війні в Україні, не є коректним. Тільки подумайте, якби Китай дійсно повністю підтримував Росію у війні в Україні, чи Росія досі програвала б, як це відбувається сьогодні”, - зазначила Сунь.

Водночас дослідниця Китаю додала, що не бачить перспектив у мирному плані Китаю щодо закінчення війни в Україні через “брак змістовності” в пропозиціях Пекіна.

На її думку, головною метою візиту Сі Цзіньпіня в Росію є зміцнення економічної співпраці. “Ми знаємо, що китайці говорили про дві речі. Одна з них – економічна співпраця. І це неминуче зосередиться на російському енергетичному секторі, на який Китай має великий попит, російський експорт сирої нафти та експорт природного газу до Китаю розширився та значно зріс минулого року. [...] А Росії потрібні китайські інвестиції в розвиток інфраструктури енергетичного сектору РФ”, - сказала Юнь Сунь.

Вона також вважає, що на китайсько-російську співпрацю не вплине рішення МКС видати ордер на арешт Путіна за вивезення українських дітей. Ні Китай, ні Росія не є підписантами Римського статуту, на якому базує свою роботу МКС, - нагадує експертка.

Китай заперечує закиди про можливість надання Росії летальної військової допомоги й звинувачує США та інші країни Заходу у загостренні війни тим, що вони надають озброєння Києву проти російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG