Спеціальні потреби

Актуально

У США занепокоєні Росією в безпековому контексті
У зв`язку з запланованою на наступний місяць зустріччю президентів Барака Обами та Дмитра Медведєва на Капітолійському пагорбі загострюються дискусії на тему безпеки у Східній та Центральній Європі та ролі в цьому контексті Росії. Чергова з них відбулася цього тижня за участю як законодавців, так і експертів-міжнародників.

Якими б багатообіцяючими не були публічні заяви Москви про її прагнення безпеки у світі та євразійському регіоні зокрема, чимало американських політиків залишаються досить скептичними відносно конкретних дій Кремля. Серед найзатятіших скептиків – суперник Барака Обами на торішніх виборах сенатор Джон Маккейн.

«Москва досі порушує угоду про припинення вогню, яку вона підписала з Грузією минулого року. Російські війська залишаються на території незалежної Грузії. У тому числі тисячі у Південній Осетії та Абхазії. І замість того, щоб брати участь у міжнародних переговорах щодо статусу цих регіонів, Москва визнала їх незалежність, підписала угоди про дружбу та взяла контроль над їх кордонами», - зазначив сенатор.

У Вашингтоні розуміють необхідність перезапуску відносин з Москвою. Втім, якою б негайною не була потреба у запровадженні нового формату взаємин, закривати очі на те, як Кремль поводиться зі своїми сусідами, США не повинні, вважає Маккейн.

«Ми повинні відмовитись від думки про те, що можна пожертвувати інтересами сусідніх з Росією незалежних держав заради покращення відносин між Вашингтоном та Кремлем. Це означає, що президент повинен дотриматись своїх обіцянок, що США не визнає сфер впливу Росії, якщо її сусіди не матимуть можливості вільно приймати зовнішньополітичні рішення і обирати собі партнерів».

Деякі учасники зустрічі висловили занепокоєння, що у час економічної кризи країни Центральною та Східної Європи стали більш уразливими та можуть потрапити під ще більший вплив Росії, яка, як виглядає, одужує швидше, ніж її сусіди. Втім, причин для паніки немає, вважає економіст Інституту Пітерсона Андерс Аслунд. Адже, на його думку, країни, які скористалися позиками Міжнародного валютного фонду, у тому числі і Україна, вже за рік зможуть вийти з кризи.

«Міжнародний валютний фонд веде правильну політику, він діє швидко, надає великі кошти миттєво, загальні суми позик набагато більші, ніж у попередні роки. Більш того, фонд значно пом’якшив свої вимоги щодо бюджетів країн-позичальників».

На зустрічі говорили і про енергетичну безпеку в регіоні. Кіт Сміт, експерт Центру стратегічних та міжнародних досліджень, вважає, що Москва ніколи добровільно не відмовиться від практики застосування енергоносіїв для політичного тиску. А Європейська комісія, на погляд Сміта, не має достатньо політичної волі, щоб цьому протидіяти. Вихід, вважає експерт, полягає у створенні країнами Центральної та Східної Європи єдиного потужного альянсу.

«Ми повинні чинити тиск на країни Центральної та Східної Європи, щоб вони мали спільну позицію перед Францією, Німеччиною, Австрією та Італією у Європейській комісії. З тим, щоб остання створила механізм протидії російській енергетичній монополії», - зазначив американський експерт.

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG