Актуально
Черномирдіна звільнено з посади посла Росії в Україні
Довголітній російський посол закінчив свою дипломатичну службу в Україні. Президент Росії Дмитро Медведєв видав указ, яким звільнив Віктора Черномирдіна з посади надзвичайного і повноважного посла Російської Федерації в Україні.
Цим же указом Медведєв призначив Черномирдіна радником президента РФ, поклавши на нього обов’язки спеціального представника президента з питань економічної співпраці з державами-членами СНД.
Про це рішення у четвер повідомила прес-служба президента Росії.
Своєю чергою, Віктор Черномирдін, завершуючи перебування в Україні, подякував «долі і керівництву» за проведені тут роки.
«Я не шкодую про роки, проведені в Україні… Спасибі вам за все!», –сказав екс-посол на прийнятті у посольстві РФ в Україні, організованому з нагоди Дня Росії, що відзначається 12 червня.
Черномирдін нагадав також, що у травні минуло вісім років, відколи він працює послом. При цьому він наголосив, що найбільше його надбання за цей час – «друзі та соратники».
У своїй прощальній промові екс-посол, крім того, побажав Україні швидше знайти вихід з фінансово-економічної кризи.
«Росіяни швидко запрягають і швидко їдуть... А українці щось довго їдуть», – у притаманному йому стилі зауважив дипломат.
А між тим, коментуючи відставку Віктора Черномирдіна, в Україні говорять про закінчення цілої епохи в російсько-українських відносинах. «Доба Черномирдіна» вмістила в себе чимало конфліктних ситуацій у двосторонніх стосунках, таких як протистояння навколо острова Тузла, «газові війни», скандали з «чорними списками» нев’їзних громадян.
При цьому – зауважують оглядачі – гостроти конфліктам часом додавали коментарі самого посла, які не відзначалися політкоректністю.
Один із найостанніших скандалів, у центрі якого опинився Віктор Черномирдін, мало не зробив його першим в історії російським послом, оголошеним в Україні персоною нон-грата. Про таку можливість Черномирдін був офіційно попереджений після допущених ним в інтерв’ю недипломатичних висловлювань на адресу президента України Віктора Ющенка.
Обурення багатьох викликало також і те, що за вісім років дипломатичної служби в Україні Черномирдін-посол не вивчив української мови, а на пресових конференціях вимагав від журналістів звертатися до нього російською.
Хто може стати наступним послом Російської Федерації в Україні? Серед імовірних кандидатів найчастіше звучить ім.’я заступника міністра закордонних справ Росії Григорія Карасіна. Зараз у зовнішньополітичному відомстві Росії він опікується відносинами з країнами СНД і, зокрема, Україною.
Втім, як вважають експерти, остаточне рішення ще не ухвалене, і може статися так, що призначення нового російського посла в Україну затягнеться.
Посол буде призначений не раніше осені, – такий прогноз оприлюднив на прес-конференції у п’ятницю голова комітету Верховної Ради у закордонних справах Олег Білорус. При цьому він висловив впевненість: призначення відбудеться ще до президентських виборів в Україні.
«Новий посол приїде ще під час виборчої кампанії. У своєму портфелі привезе позицію Росії стосовно орієнтації на різні політичні сили», – спрогнозував Білорус. Він також висловив сподівання, що ця позиція буде доброзичливою і не матиме на меті тиснути на Україну.
Hагадаємо: Віктор Черномирдін був призначений послом Російської Федерації в Україні 21 травня 2001-го року.
За інформацією деяких ЗМІ, указ про звільнення спричинений проблемами зі здоров’ям, що їх Віктор Черномирдін мав останнім часом.
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум