Спеціальні потреби

Актуально

В Ірані у неділю загалом вщухли протести

На вулицях Тегерану дещо вщухли протести, які вибухнули в суботу, після того як переможцем президентських виборів в Ірані був оголошений Махмуд Ахмадінеджад з неочікувано високою перевагою голосів. Прихильники його суперника Мир Гусейна Мусаві наполягають на тому, що результати виборів були сфальсифіковані. Влада, однак, відкидає ці звинувачення.

Найактивніші протести відбувалися поруч із тепер зачиненими виборчими штабами Мусаві. Іранська поліція намагалася розігнати демонстрантів та не дати іншим до них приєднатися. Мало місце кілька сутичок між прихильниками Мусаві та поліцією. Також влада, з метою протистояти подальшій ескалації подій, блокує Інтернет та обмежує роботу операторів мобільного зв’язку.

За офіційним підрахунком голосів, Ахмадінеджад переміг із приблизно 62,6% голосів. Його опонент набрав 33,75%. На державному телебаченні Ахмадінеджад назвав результати виборів великою перемогою для Ірану в час, як він сказав, коли пропаганда всередині країни та за її межами була спрямована проти Ірану.

«Майже сорок мільйонів людей взяло участь у виборах. Система підрахунку голосів в Ірані є досконалою. Вибори належать людям. Я не бачив нікого з доказами. Вони кажуть, що результати виборів суперечать їхнім очікуванням. Так треба змінити очікування».

Мусаві наполягає, що вибори були сфальсифіковані та закликав своїх прихильників протистояти уряду, побудованому, за його словами, на «брехні та диктаторстві». Втім вікно для можливого компромісу закрилося, коли духовний лідер Ірану аятола Хаменеї закликав націю об’єднатися навколо Ахмадінеджада.

Під час проведення виборів не були присутні іноземні спостерігачі. Влада наказала акредитованим іноземним журналістам, які висвітлюють вибори в Ірані, залишити країну. Державний секретар США Гілларі Клінтон заявила про те, що США уважно спостерігають за подіями в Ірані.

«Ми спостерігаємо за ситуацією, яка розвивається в Ірані, і ми, як і решта людей в світі, чекаємо і дивимося, що вирішить іранський народ».

Тим часом віце-президент Джо Байден, в інтерв`ю телеканалу NBC, піддав сумніву те, чи результати виборів відображають волевиявлення іранського народу. Втім він не сказав, чи він цим озвучив позицію адміністрації Обами.

Більш стримано відреагуав Євросоюз. Виступаючи від імені організації, Чехія, яка зараз головує в ЄС, лише висловила занепокоєння насильницьким придушенням протестів в Ірані. З більш категоричною заявою виступив міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, який сказав, що наявний відрив між двома кандидатами вказує на можливість порушень, які вимагають «вичерпного пояснення».




Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG