Спеціальні потреби

Кількість населення в Україні продовжує скорочуватися


Населення України продовжує скорочуватися. Про це свідчать офіційні дані, оприлюднені Державним комітетом статистики. За підрахунками Держкомстату, на 1 квітня цього року в Україні проживало 46080,5 тис. осіб. З початку року чисельність населення поменшала на 63,3 тис осіб. Як зазначають експерти, кількість людей зменшується виключно за рахунок природного скорочення.

Фахівці також зафіксували підвищення народжуваності – майже на 10%. Минулого року вперше за десятиліття в декількох регіонах країни народилося більше людей, ніж померло. Держкомстат повідомляє про суттєве зменшення кількості померлих порівняно з відповідним періодом минулого року, рівень смертності зменшився з 18 до 17 осіб на 1000 населення. Попри те, що українці стали частіше народжувати, цей показник в цілому в державі досі не перевершив смертності.

ООН вважає демографічну ситуацію в країні надзвичайно загрозливою. За прогнозами організації, до 2050-го року населення України може скоротитися на 15 мільйонів осіб. Запроваджені урядом програми матеріального заохочення народжуваності поки що не змогли кардинально змінити ситуації.

Водночас експерти сперечаються про доцільність підвищення пенсійного віку. В Україні він один із найнижчих на континенті. Цим пояснюють надмірні витрати Пенсійного фонду. Скорочення його видатків було серед вимог надання кредиту Міжнародним валютним фондом. Зокрема, розглядалася можливість підвищення віку, коли громадяни можуть виходити на пенсію. Український уряд не ризикнув зробити такий вкрай непопулярний крок, розуміючи його можливі електоральні наслідки.

Разом з тим директор соціальних програм Центру Разумкова Людмила Шангіна вважає недоцільним піднімати пенсійний вік в умовах економічної кризи. «Коли загрожує безробіття, підвищувати пенсійний вік нерозумно й економічно невиправдано, тому що в нас молодь без роботи», – цитує експерта офіційний сайт Центру. «Якщо підвищимо пенсійний вік саме цьогоріч, то в нас не лише не побільшає робочих місць, а ще й пенсіонери не звільнятимуть робочі місця», – зазначає експерт. Вона звертає увагу, що в Україні чи не найнижча тривалість життя на континенті – чоловіки живуть в середньому 63 роки, жінки — 72. Відтак підвищувати пенсійний вік для чоловіків, на думку експерта, недоцільно. В Україні кількість жінок перевищує кількість чоловіків на понад 3,5 мільйона осіб. Нестача чоловіків – це ще одна із невтішних особливостей демографічної ситуації в країні.

XS
SM
MD
LG