Актуально
Українка здобуває у США професію кінорежисера
Хто із кінорежисерів не мріє про золотий Оскар і червоний килим? Однак в сьогоднішніх умовах української кіноіндустрії навіть талановиті режисери мають невеликі шанси бути поміченими. Відтак ті, кому щастить більше, виїжджають навчатися і працювати за кордон. Так сталося й з киянкою Лесею Калинською, яка у цьому році стала випускницею аспірантури факультету кінорежисури Нью-Йоркського університету.
Саме з дверей факультету кінорежисури Нью-Йоркського університету свого часу вийшли такі відомі режисери, як Джим Джармош, Мартин Скорсезе та Олівер Стоун. А нещодавно випускницею аспірантури факультету кінорежисури стала перша українка – Леся Калинська.
Зважаючи на складну економічну ситуацію в Україні, чимало молодих талантів намагаються проявити себе за кордоном. Леся Калинська каже, - подаючи документи в Нью-Йоркський університет, навіть не сподівалася, що зможе поступити, і несподівано для неї самої таки була прийнята на навчання. Зізнається, що у перший же день занять зрозуміла – це коштуватиме їй чималих зусиль.
«В перший день навчання нам сказали, що якщо ми маємо друзів чи родину, то на п’ять з половиною років нам доведеться попрощатися з ними, тому що це буде такий собі кінематографічний монастир. Воно десь так і вийшло. День і ніч зйомки. Так що досить важко було», - згадує Леся.
За її спиною сьогодні не лише диплом, а й сім короткометражних фільмів. Їх показ нещодавно проходив у Нью-Йорку в Колумбійському університеті. Серед найбільш успішних, каже Леся, є «Повітроплавці», – фільм про пригоди двох друзів – українця та грузина в Америці. П’ятнадцяти хвилинний сюжет дався важкою працею, адже зйомки доводилося проводити не лише на землі, але й у повітрі. Втім, про ті часи сьогодні Леся згадує з усмішкою:
«Ми знімали взимку в найхолодніші дні, і цей політ на повітряній кулі дався нам дуже важко, тому що теоретично в цей період часу повітряні кулі не літають. І нам довелося знайти пілота, який погодився на цю авантюру. В третій годині ранку виїжджати з Нью-Йорка і знімати о п’ятій ранку цей політ, який можна було відзняти тільки перед сходом сонця».
Після серії короткометражок Леся Калинська, у співробітництві з грузинськими режисерами, взялася за свій перший повнометражний фільм – «На землі останніх хрестоносців». Це стрічка про останніх воїнів з Хевсуретії, які билися на мечах за унікальною старовинною технікою в горах Кавказу.
«Ми знайшли трьох останніх старців, які дійсно ще 50 років тому брали участь в цих дуелях і пам’ятають це бойове мистецтво. Це було величезне щастя, тому що один з наших головних героїв помер за рік до того, як ми знайшли фінансування. Але цікаво, що ми встигли ще зафіксувати цих людей, яким майже 90 років і з якими це мистецтво могло просто зникнути», - розповіла Леся.
Оскільки значна частина сюжетної лінії відбувається в Грузії, то знімальній групі на тривалий час довелося перебратися саме туди. Леся Калинська каже, що зйомки проходили в надзвичайно складних умовах на висоті чотирьох тисяч метрів над рівнем моря:
«Це дійсно як закинутий світ, в якому люди живуть як в середньовіччі, в якому люди живуть без електрики, без гарячої води, без якихось засобів до цивілізації. Пересувались ми переважно або на конях, або пішки, несучи зі собою усю цю важку апаратуру. Так що було дуже цікаво».
Зйомки закінчилися, фільм ще у процесі монтажу, а Леся вже працює над новим режисерським напрацюванням – своїм наступним фільмом, який буде зніматися зокрема і в Україні. За сценарієм Леся Подерев’янського молодий режисер має намір зняти картину «Ваша Галя балувана» і сподівається, що вона стане наступним українським блокбастером.
В цілому про переїзд і роботу в Україні Леся поки не думає. Все ж кіноіндустрія там залишає бажати кращого. Але це лише сьогодні. Леся все ж вірить, що зсунути українське кіно з мертвої точки можна. Треба просто писати нові сценарії, які б можна було знімати за невеликі кошти, ну і звісно ж не розраховувати на фінансування від Міністерства культури:
«Тому що на мій погляд абсолютно можливо знімати фільми за 300-400 тисяч доларів – скромні, просто написані сценарії, замість того, щоб пробувати знімати епічні фільми, які використовують величезне фінансування і не дають можливості молодим режисерам сказати своє слово».
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум