Спеціальні потреби

Актуально

На Корфу пройшла низка міжнародних зустрічей
На грецькому острові Корфу пройшли засідання Ради Росія-НАТО та саміт ОБСЄ. Згодом міністри закордонних справ країн ЄС обговорювали відносини з Іраном.

На острові Корфу в Греції, країни, яка цього року головує в ОБСЄ, триває марафон зустрічей міжнародних організацій. У суботу міністри закордонних справ країн-членів НАТО розглянули питання відновлення військових відносин з Росією під час засідання Ради Росія-НАТО. Ввечері того ж дня та цілий день у неділю відбувався саміт ОБСЄ, представлений міністрами закордонних справ п’ятдесяти шести країн-членів цієї організації. Пізніше, вже у більш вузькому складі голів зовнішньополітичних відомств країн-членів Європейського Союзу, розпочалася зустріч, присвячена відносинам ЄС з Іраном.

Вперше після минулорічної війни у Грузії була формальна відновлена військова співпраця між Росією та НАТО. Про це заявив генеральний секретар альянсу Яап де Хооп Схеффер.

«Рада Росія-НАТО, робота якої була заморожена, знову запрацювала. Я думаю, що можу охарактеризувати атмосферу зустрічі як відкриту та конструктивну, що означає, що ніхто не намагався акцентувати на відмінностях позицій, зокрема щодо Грузії. Ми домовилися, що це дуже позитивний висновок зустрічі – не дати розбіжностям заморозити роботу Ради Росія-НАТО».

Це означає можливість відновлення співробітництва між Росією та країнами-членами НАТО у питанні безпеки, включно із боротьбою з Талібаном та Аль-Кайдою в Афганістані, з піратами в Сомалі, глобальним тероризмом та загрозою розповсюдження ядерної зброї. Командування НАТО зацікавлене відновити військове постачання до Афганістану через Росію та країни Середньої Азії, оскільки нещодавно альтернативний транзитний коридор через Пакистан потрапив під атаки Талібану.

Про важлість залучення до процесів Росії говорив зокрема міністр закордонних справ Франції Бернар Кушнер.

«Ми маємо говорити з Росією і Росія має говорити з нами. Це не означає, що ми не маємо великих відмінностей. Це не означає, що все можна залагодити – наприклад, грузинське питання. Але ми маємо підтримувати діалог. Ви хочете знати, чому? Тому що під час фінансової кризи, загрози зубожіння великої кількості людей, націоналізм не має повертатися. Встановлення кордонів та використання грубої сили в якості політичного засобу не має повернутися».

Втім міністрам закордонних справ країн-членів НАТО так і не вдалося досягти домовленості щодо Грузії. Під час прес-конференції після зустрічі главу МЗС Росії Сергія Лаврова запитали щодо перспектив налагодження відносин з Грузією.

«Ми ніколи не розривали відносин із Грузією. Це Грузія розірвала дипломатичні відносини з Росією. Це питання не до нас».

Також провалилися спроби ОБСЄ продовжити роботу місії спостерігачів в Грузії, чий термін завершується у вівторок. Москва наполягала, що робота місії може бути продовжена лише у випадку міжнародного визнання Південної Осетії. Таким чином завдання спостереження за дотриманням умов припинення вогню всіма сторонами конфлікту покладається виключно на спостерігачів Європейського Союзу, які залишаються в регіоні.

В той же час представлена Лавровим пропозиція президента Росії Дмитра Медведєва заснувати нову структуру з підтримання безпеки в світі, яка має об’єднувати всі країни Європи та Північної Америки, не знайшла підтримки під час саміту ОБСЄ. Міністри закордонних справ п’ятдесяти шести країн-членів цієї організації погодилися, що існуючих міжнародних організації, і в першу чергу самої ОБСЄ, цілком достатньо.

Позицію країн-учасниць ОБСЄ в цьому питанні озвучила міністр закордонних справ Греції Дора Бакоянні.

«Ми погодилися щодо необхідності відкритого та систематичного діалогу з багатьох питань, в якому беруть участь всі сторони, та прийшли до спільного висновку, що ОБСЄ є природнім форумом, який підтримує цей діалог, тому що це – єдина організація, яка об’єднує країни від Ванкувера до Владивостоку на рівноправній основі».

Держсекретар США Гіларі Клінтон на Корфу присутня не була через травму ліктя. США представляв її заступник Джеймс Стайнберґ.

Наступного тижня у Москві відбудеться зустріч між президентом США Бараком Обамою та президентом Росії Дмитром Медведєвим.

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG