Спеціальні потреби

У Гондурасі продовжується політичне протистояння


Поглиблюється протистояння між урядом Гондурасу та країнами світу, які вимагають повернення усунутого від влади президента Мануеля Селайю. Організація американських держав дала уряду Гондурасу 72 години, аби повернути його до влади. В разі невиконання вимоги ОАД погрожує виключити Гондурас зі свого складу.

Міжамериканський банк припинив позичати гроші країні. Експерти розходяться в думках, чи зможе новий уряд країни протистояти тиску міжнародної громадськості.

Всього через два дні після примусової депортації, президент Гондурасу Мануель Селайя заручився підтримкою ООН та Організації американських держав. Він сказав, що збирається відпрацювати чотирирічний термін до кінця і що буде боротися за це право.

Кілька лідерів країни Латинської Америки обіцяють супроводжувати Селайю під час його повернення на батьківщину. Однак, перехідний уряд Гондурасу погрожує арештувати президента, якщо він наважиться повернутися. Призначений тимчасовим президентом Роберто Мічелетті та його соратники наполягають, що Селайя втратив право урядувати, коли зробив спробу змінити Конституцію, аби, теоретично, залишитися при владі на другий термін.

«Нехай це послужить уроком - ніякий президент республіки не може поставити себе понад законом», - сказав з цього приводу Роберто Мічелетті.

У Гондурасі проходять демонстрації підтримки як президента Селайї, так і нового керівництва країни. Однак внутрішня підтримка перехідного уряду не убереже його від міжнародного тиску, який посилюється, вважає оглядач Пітер Гакім:

«Гондурас - одна із найслабших і уразливих країн регіону. Це маленька країна, яка залежить від економічних відносин зі Сполученими Штатами. Тож для перехідного уряду буде дуже важко витримати міжнародний тиск».

Однак інші експерти висловлюють сумніви, щодо повернення Селайї до влади, оскільки Селайя дискредитував себе в своїй країні. Одним з них є колишній помічник державного секретаря США Роджер Нор’ега:

«Селайя пішов проти багатьох державних інституцій, і вони не хочуть його повернення. Ще треба побачити, чи він повернеться до влади. США та інші країни можливо і мають можливості йому допомогти, але я в цьому сумніваюся».

Сполучені Штати хоча і оголосили перехід влади незаконним, не припиняють допомогу Гондурасу. Нещодавно, на саміті країн американських континентів президент США Барак Обама пообіцяв вести політику співпраці, а не конфронтації. Позицію нової адміністрації такі експерти як Гакім розцінюють як зміну традиційної політики Вашингтона в регіоні.

«У місцях, як Гондурас, США часто прокладали собі дорогу силою. Це була політика тиску. Тепер, від країн очікують співпраці, переконання один одного».

У Гондурасі, на нову тактику чекає серйозне випробування, адже обидві сторони конфлікту мають легітимні аргументи на свою користь.

XS
SM
MD
LG