Спеціальні потреби

Актуально

Українські експерти коментують московський саміт

Барак Обама приїхав до Росії «перезавантажити» російсько-американські відносини, які останніми роками були далеко не безхмарні. Чи можливе «перезавантаження» відносин двох країн і що це може означати для України? Про свої очікування від візиту в інтерв’ю «Голосу Америки» розповіли політичні експерти Олександр Сушко, Михайло Погребинський та Євген Жеребецький.

Олександр Сушко, Науковий директор Інституту євро-атлантичного співробітництва:

«Ми повинні розуміти, що «перезавантаження» це метафора, під якою мають на увазі оновлення стосунків, усунення певних перешкод у відносинах між Росією і США. А всі ці розбіжності можна умовно розділити на дві великі групи. У першій – ті, де погляди США та Росії відмінні, але все ж таки не діаметрально протилежні. До цієї групи можна зарахувати, наприклад, проблему Північної Кореї чи проблему політичного ісламу – тут у Росії та США багато точок дотику.

Проте є й розходження іншого ґатунку. І тут Росії і Сполученим Штатам складніше буде шукати спільні підходи, а відмінності у поглядах занадто суттєві і навіть антагоністичні. Ідеться, наприклад, про концепцію нової архітектури безпеки, яку запропонував торік президент Медведєв і яка фактично передбачає намір Росії отримати право вето на розширення військово-політичних союзів, зокрема НАТО. Така пропозиція не буде сприйнята Сполученими Штатами. Тому, напевно, з багатьох питань не вдасться досягти остаточного консенсусу».

Михайло Погребинський, директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології:

«Я не є оптимістом у сенсі того, що цей візит радикально змінить атмосферу стосунків між Росією і Сполученими Штатами та Заходом взагалі. Я не бачу жодних ознак того, що Сполучені Штати, нова адміністрація Білого дому готові йти на взаємні поступки з принципових питань. Ідеться, зокрема, про членство Грузії і України в НАТО, що для Росії є критично важливим.

І якщо не буде – а скоріше за все, цього не буде – сигналів з боку Обами, що Сполучені Штати готові врахувати інтереси Росії, яка з осторогою ставиться до можливого приєднання України і Грузії до НАТО, – тоді на якесь зближення чи серйозне «перезавантаження» розраховувати не варто.

Тому я думаю, що оскільки це нова адміністрація, то вони спробують почати з «чистого аркуша» і залишити певні надії.

Реальне просування вперед можливе лише в питаннях на зразок обмеження стратегічних озброєнь. Що ж до конфліктних тем, які безпосередньо торкаються Сполучених Штатів і Росії, – то тут я жодних сенсацій не очікую».

Євген Жеребецький, експерт з питань міжнародної безпеки:

«Насамперед мушу сказати, що зовнішня політика США при президентові Обамі мені абсолютно не зрозуміла. Важко говорити про чіткі орієнтири, які б я побачив. Шкода, що нова адміністрація, маючи за спиною таких авторитетів, як Збіґнєв Бжезинський, до них не дослухається.

Є одна річ, яку новий американський президент не зовсім усвідомлює. І полягає вона в тому, що зовнішня політика російської імперії (яка далі залишається імперією в свідомості росіян) має мобілізаційний характер. Тобто вони шукають зовнішнього ворога і під цим «соусом» мобілізують населення. Адже кругом самі «вороги» – грузини, українці, американці. Така мобілізаційна політика необхідна російській еліті, бо дозволяє забути про внутрішню паскудну ситуацію, пов’язану з падінням цін на нафту та повною відсутністю реформ.

У Білому домі ще мають ілюзії, що з росіянами можна домовитися. Проте причина цієї конфронтації росіян – зокрема, і з Америкою – це зовнішня «мобілізаційна» політика, яка є наслідком провальної внутрішньої політики Росії.

Тому «перезавантаження» навряд чи можливе, незважаючи на будь-які зусилля Обами. На жаль, я не думаю, що відбудуться якісь серйозні речі. Я не думаю, що стануться якісь кардинальні зміни».

Всі новини дня

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Законопроект про допомогу Україні на 40 мільярдів доларів винесли на голосування Сенату на ранок у четвер. З подробицями – Юлія Ярмоленко

Посадовці Адміністрації Трампа помстилися Євгену Віндману – звіт Офісу генінспектора Пентагону

Архів від 19 листопада 2019 року, помічник Ради національної безпеки підполковник Олександр Віндман (ліворуч) зі своїм братом-близнюком, підполковником армії Євгенієм Віндманом, після свідчення перед комітетом з розвідки Палати представників.

У середу, 18 травня, Офіс генерального інспектора Пентагону оприлюднив звіт, в якому дійшов висновку, що Євген Віндман, брат полковника армії у відставці Александра Віндмана, ключового свідка у першому процесі щодо імпічменту екс-президента Трампа, ймовірно, зазнав помсти з боку чиновників тодішнього президента.

«Перебуваючи на службі в РНБ, скаржник зробив захищені повідомлення, стверджуючи, що колишній Президент Трамп порушив закони США, коли президент Трамп звернувся до іноземного уряду розслідувати звинувачення проти колишнього віце-президента і кандидата в президенти від Демократичної партії Джозефа Р. Байдена-молодший, його політичний опонент», - йдеться у повідомленні.

Це вказує на те, що саме Євген Віндман був тим викривачем, який написав анонімну скаргу на телефонну розмову екс-президента США Дональда Трампа і Володимира Зеленського, де висловив стурбованість, що американський президент намагався використати допомогу іноземного лідера для власних цілей у передвиборчій кампанії, що пізніше стало підставою для процесу імпічменту проти колишнього президента США. Згодом Трамп багато критикував викривача й закликав до розкриття його особистості.

«Ми провели це розслідування у відповідь на скаргу, подану на гарячу лінію Міністерства оборони 18 серпня, 2020 року, стверджуючи, що різні посадовці адміністрації, включаючи колишнього президента Дональда Дж. Трампа, вчинив дії проти підполковника Євгена Віндмана (заявника), армії США, коли він працював у Раді національної безпеки (РНБ) у Вашингтоні, округ Колумбія, в помсту за захищені комунікації», - йдеться у звіті.

Скаржник стверджував, йдеться у звіті, що посадові особи, помстилися також й через його зв’язок із братом-близнюком та його захищене спілкування із членами Конгресу.

Його брат, Александр Віндман, що має українське коріння, був провідним свідком у процесі щодо імпічменту президента Дональда Трампа. На слуханнях у Конгресі він визнав, що двічі засвідчував стурбованість стосовно кроків адміністрації Трампа стосовно України. Зокрема, після зустрічі представників української влади з Джоном Болтоном (тоді радник президента з питань національної безпеки) та після телефонної розмови між президентами США та України.

У 44-сторінковому звіті слідчий орган дійшов висновку, що на основі «переваги доказів», «більш ймовірно», що Євген Віндман зазнав помсти, але він не містить рекомендацій щодо потенційних наслідків для посадовців, які вже покинули Білий дім.

Як повідомляв раніше Голос Америки, підполковник Сухопутних військ США у відставці, колишній представник Ради з національної безпеки при президенті США Александр Віндман подав судовий позов до особистого адвоката екс-президента Трампа - Руді Джуліані та Трампа-молодшого, звинувативши їх та інших представників попередньої адміністрації Білого дому у змові із метою залякування.

Улітку 2020 Віндман заявив, що залишає службу у Збройних силах США. Його адвокат тоді сказав, що Віндман став жертвою "кампанії тиску, залякувань та помсти" після свідчень у процесі імпічменту.

Після слухань в Конгресі син президента США Дональд Трамп-молодший твітив: "Якби не фантастичні розслідувальні навички [лідера конгресового розслідування щодо імпічменту у Палаті представників, конгресмена Адама Шиффа - ред.], Дональду Трампу було би складніше знайти, кого необхідно звільнити. Дякую, Адаме!"

Дивіться також: Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Більше

XS
SM
MD
LG