Спеціальні потреби

Актуально

Українські експерти коментують московський саміт

Барак Обама приїхав до Росії «перезавантажити» російсько-американські відносини, які останніми роками були далеко не безхмарні. Чи можливе «перезавантаження» відносин двох країн і що це може означати для України? Про свої очікування від візиту в інтерв’ю «Голосу Америки» розповіли політичні експерти Олександр Сушко, Михайло Погребинський та Євген Жеребецький.

Олександр Сушко, Науковий директор Інституту євро-атлантичного співробітництва:

«Ми повинні розуміти, що «перезавантаження» це метафора, під якою мають на увазі оновлення стосунків, усунення певних перешкод у відносинах між Росією і США. А всі ці розбіжності можна умовно розділити на дві великі групи. У першій – ті, де погляди США та Росії відмінні, але все ж таки не діаметрально протилежні. До цієї групи можна зарахувати, наприклад, проблему Північної Кореї чи проблему політичного ісламу – тут у Росії та США багато точок дотику.

Проте є й розходження іншого ґатунку. І тут Росії і Сполученим Штатам складніше буде шукати спільні підходи, а відмінності у поглядах занадто суттєві і навіть антагоністичні. Ідеться, наприклад, про концепцію нової архітектури безпеки, яку запропонував торік президент Медведєв і яка фактично передбачає намір Росії отримати право вето на розширення військово-політичних союзів, зокрема НАТО. Така пропозиція не буде сприйнята Сполученими Штатами. Тому, напевно, з багатьох питань не вдасться досягти остаточного консенсусу».

Михайло Погребинський, директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології:

«Я не є оптимістом у сенсі того, що цей візит радикально змінить атмосферу стосунків між Росією і Сполученими Штатами та Заходом взагалі. Я не бачу жодних ознак того, що Сполучені Штати, нова адміністрація Білого дому готові йти на взаємні поступки з принципових питань. Ідеться, зокрема, про членство Грузії і України в НАТО, що для Росії є критично важливим.

І якщо не буде – а скоріше за все, цього не буде – сигналів з боку Обами, що Сполучені Штати готові врахувати інтереси Росії, яка з осторогою ставиться до можливого приєднання України і Грузії до НАТО, – тоді на якесь зближення чи серйозне «перезавантаження» розраховувати не варто.

Тому я думаю, що оскільки це нова адміністрація, то вони спробують почати з «чистого аркуша» і залишити певні надії.

Реальне просування вперед можливе лише в питаннях на зразок обмеження стратегічних озброєнь. Що ж до конфліктних тем, які безпосередньо торкаються Сполучених Штатів і Росії, – то тут я жодних сенсацій не очікую».

Євген Жеребецький, експерт з питань міжнародної безпеки:

«Насамперед мушу сказати, що зовнішня політика США при президентові Обамі мені абсолютно не зрозуміла. Важко говорити про чіткі орієнтири, які б я побачив. Шкода, що нова адміністрація, маючи за спиною таких авторитетів, як Збіґнєв Бжезинський, до них не дослухається.

Є одна річ, яку новий американський президент не зовсім усвідомлює. І полягає вона в тому, що зовнішня політика російської імперії (яка далі залишається імперією в свідомості росіян) має мобілізаційний характер. Тобто вони шукають зовнішнього ворога і під цим «соусом» мобілізують населення. Адже кругом самі «вороги» – грузини, українці, американці. Така мобілізаційна політика необхідна російській еліті, бо дозволяє забути про внутрішню паскудну ситуацію, пов’язану з падінням цін на нафту та повною відсутністю реформ.

У Білому домі ще мають ілюзії, що з росіянами можна домовитися. Проте причина цієї конфронтації росіян – зокрема, і з Америкою – це зовнішня «мобілізаційна» політика, яка є наслідком провальної внутрішньої політики Росії.

Тому «перезавантаження» навряд чи можливе, незважаючи на будь-які зусилля Обами. На жаль, я не думаю, що відбудуться якісь серйозні речі. Я не думаю, що стануться якісь кардинальні зміни».

Всі новини дня

"Він пообіцяв мені, що повернеться". Анна Зайцева пережила блокаду "Азовсталі" і розшукує чоловіка-Азовця. Відео

Анна разом із тримісячним сином понад 60 днів ховалася від обстрілів на “Азовсталі” під час облоги Маріуполя. 30 квітня її та ще 156 цивільних евакуювали з Маріуполя гуманітарним коридором. Чоловік дівчини Кирило Зайцев залишився захищати місто та потрапив у полон.

Міністерка оборони Нідерландів відповіла представнику Китаю про причину війни в Україні

Цуй Тянькай, колишній заступник міністра закордонних справ і колишній посол Китаю в Сполучених Штатах, на форумі під назвою «Модернізація Китаю та світ», який відбувся у The Grand Halls у Шанхаї, 21 квітня 2023 року. ( AP Photo/Ng Han Guan)

Міністерка оборони Нідерландів відкинула заяву Китаю про те, що війна Росії проти України пов’язана з «невдалою архітектурою безпеки» в Європі.

У суботу на головній щорічній оборонній конференції Азії досвідчений китайський дипломат заявив, що Європа «неправильно керувала» власною безпекою, і їй слід брати приклад з Азійсько-Тихоокеанського регіону.

«Я не думаю, що ви ефективно та конструктивно керуєте ситуацією з безпекою», — сказав Цуй Тянькай під час панельної дискусії в рамках Shangri-La Dialogue у Сінгапурі, повідомляє South China Morning Post, англомовне видання, що базується у Гонконгу.

«Нам не потрібне азійське НАТО. Ми не хочемо бачити розширення ролі НАТО в нашому регіоні», – сказав колишній посол Китаю у Вашингтоні.

На панелі з питань управління безпекою в євроатлантичному та азійсько-тихоокеанському регіонах він сидів поруч з міністром оборони України Олексієм Резніковим, але той уникав критики Пекіна. За повідомленням часопису Politico, він сказав лише, що Україні потрібно виграти війну, а не вести переговори.

Натомість на захист НАТО як ключового елементу європейської безпеки виступила його колега з Нідерландів Кайса Оллонгрен. Вона сказала, що слова представника Китаю є «велика-велика неправда».

«Було припущення посла, що Європі не вдалося дуже добре керувати своєю безпекою через війну в Україні. Звичайно, я розумію, що в Україні йде війна, але я вважаю, що це не результат неправильного управління ситуацією з безпекою в Європі. Це результат неповаги до того, як ми хочемо керувати безпекою в Європі», – сказала Оллонгрен.

«Не можна звинувачувати Європу чи європейські країни в незаконному вторгненні Росії в Україну», – сказала Оллонгрен в інтерв’ю виданню Politico через кілька хвилин після свого виступу.

Оллонгрен, чия країна займає все більш критичну позицію щодо Китаю через зв’язки з Росією та технічний прогрес у військовій сфері, додала, що оскільки Цуй більше не є послом, вона чекатиме, поки міністр оборони Китаю Лі Шанфу викладе офіційну позицію у своїй програмній промові в неділю.

Китай намагається зіграти роль посередника у досягненні миру між Росією та Україною, однак Пекін не визнає факту російської агресії і вважає, що однією з причин війни було «розширення НАТО».

Як повідомляв Голос Америки, днями спеціальний посланець Китаю закликав західних партнерів України припинити постачати їй зброю, бо це «розпалює конфлікт».

Фотограф з Каліфорнії допомагає волонтерам в Україні. Відео

Фотограф з Каліфорнії допомагає волонтерам в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Понад 200 тисяч доларів – чергову допомогу на таку суму зібрав та привіз до України американський фотограф з Каліфорнії. Джейсон Перрі вже чотири рази відвідував Україну від початку повномасштабного вторгнення Росії.

Австралія подарувала Україні "потворні, але практичні" "бойові таксі" – Forbes

Українські солдати на БТРі на передовій в Луганській області, Україна, 21 травня 2023 р. AP Photo/Libkos

Австралія подарувала Україні “справді дивні” на вигляд вантажівки для піхоти із вантажним відсіком замість пасажирського, котрий утім може перевозити людей – інформує видання Forbes.

“Країни, прагнучи підтримати українські військові зусилля, схильні віддавати будь-яку запасну військову техніку, яку вони мають, і вірять, що українці знайдуть їй застосування”, - пише Forbes про австралійське надходження. Йдеться про вантажні машини ALV на базі бронетранспортерів М-113.

Вони можуть бути найдивнішими в українському арсеналі, який налічує тисячі машин усіх марок і моделей із багатьох інших країн, пише видання.

Модернізуючи класичний М-113 американської розробки, австралійці у рамках програми початку 2000-х років просто вирізали задню частину, залишивши “відкрите ліжко” позаду зрізаного відділення для екіпажу.

“У результаті вийшов брутально простий броньований вантажний автомобіль, який настільки ж універсальний, як і потворний”, - пише Forbes.

20-тонний ALV з дизельним двигуном потужністю 350 кінських сил здатний перевозити щонайменше п'ять тонн вантажу. Або транспортувати військових. За свідченням Forbes – дає командирам взводів можливість перевозити більше солдатів на одній машині.

“БТР – це бойові таксі. Вони транспортують піхоту до краю поля бою, а потім висаджують її для бою пішки. У цій ролі дивак ALV має працювати просто чудово”, - припускає оглядач видання.

Раніше МЗС Австралії повідомляло, що шанує непохитну рішучість і силу українського народу у протистоянні агресії Росії та пишаєтся підтримкою України. Уряд Австралії повідомляв про надання Україні додаткових безпілотних авіаційних системи для розвідки на полі бою, а також про участь фахівців Сил оборони Австралії у навчальну програму для українських військових під проводом Великої Британії.

Уряд Австралії запровадив також цільові фінансові санкції щодо Росії.

63 журналісти загинули в Україні від російської війни – Томіленко

Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України.

Станом на початок червня 2023 року у війні Росії проти України з 24 лютого 2022 року загинули 63 медійники, сказав в інтерв'ю Голосу Америки голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Як сказав Томіленко, 14 колег загинули, безпосередньо виконуючи журналістський обов'язок, ще 9 журналістів – цивільні жертви, чиї обставини та причини загибелі з’ясовуються. І ще 40 медійників загинули, перебуваючи у лавах ЗСУ чи правоохоронних підрозділів, захищаючи зі зброєю незалежність України.

За даними Інституту масової інформації, станом на 31 травня 2023 року, з 24 лютого 2022 року загинув 61 журналіст як учасники бойових дій або внаслідок російських обстрілів чи катувань, зазначено на сайті IMI.

З них 10 було вбито журналістів під час виконання професійних обов’язків. Серед цих десяти – четверо українських та шестеро іноземних журналістів, повідомляє ІМІ.

Голова НСЖУ розповів, що чимало українських журналістів, не чекаючи мобілізації, добровільно подалися до війська захищати свою країну.

“Ми у жодному разі не заохочуємо змішувати службу в армії із незалежною журналісткою. Це принципово різні речі. Люди у війську підкоряються військовій дисципліні”, – додав Томіленко в інтерв'ю кореспондентці Голосу Америки Анні Черніковій.

Керівник спілки сказав, що 20% українських редакцій ЗМІ повідомляють, що їхні працівники мобілізовані до служби в армії.

Минулого місяця, як повідомляв Голос Америки, Сергій Томіленко виступав у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, де повідомив, що серед загиблих є "і професійні журналісти, і цивільні жертви, і герої-медійники в лавах ЗСУ".

Більше

XS
SM
MD
LG