Спеціальні потреби

Актуально

Експерти у США коментують московський саміт
Американські експерти загалом позитивно оцінили візит до Росії президента США Барака Обами. Особливе вдоволення виступами Обами у Москві та його зустрічами з представниками опозиції висловили західні правозахисники. Про це в інтерв`ю Голосу Америки сказав старший програмний менеджер Дому Свободи Деміан Мерфі, який зокрема дав високу оцінку виступу американського президента у Новій економічній школі у Москві.

«Ми вважаємо, що це його найкращий виступ щодо демократії та дотримання прав людини. Його наголоси на важливості свободи слова та зібрання матиме резонанс не лише у країнах на кордонах з Росією, але і серед громадського руху та правозахисників у всьому світі. Ми особливо цим задоволені і ми уважно стежитимемо, як адміністрація буде розвивати ці ініціативи не лише у виступах, що дуже важливо, не лише у фінансовій підтримці, але також у дипломатичних зусиллях, які проводитиме США. Щоб голови дипломатичних місій США зустрічались з дисидентами у різних країнах, і щоб вони докладали усіх можливих зусиль для поширення демократії та захисту прав людини у цих країнах».

Перші оцінки візиту президента Обами до Москви давали у вівторок і колишні посли США в Україні Стівен Пайфер та Вільям Тейлор під час круглого столу з цього приводу, організованому Фундацією Україна-США у Вашингтоні.

Там дискусія зосередилася на оцінці візиту Барака Обами в контексті перспектив для України та регіону. У зв`язку з цим обидва посли закликали звернути увагу не тільки на те, які угоди були підписані, а і на те, чого не відбулося під час візиту. А саме ідея так званої «Великої угоди», популярної серед російських політологів, не тільки не знайшла підтримки, а, як сказав посол Пайфер, навіть не була озвучена на офіційному рівні.

«’Велика угода’» - це співробітництво Росії зі США у питаннях Північної Кореї, Ірану, Афганістану та Іраку в обмін на визнання російської сфери впливу у пострадянському просторі. І це мало б містити зміну позиції США у таких питаннях, як підтримка вступу України до НАТО, розширення ЄС…. Цікаво, що, по-перше, ми не почули цього від російських офіційних осіб, і, виходячи з результатів зустрічей, стає зрозумілим, що так звана ‘Велика угода’, навіть, якщо вона була висунута, не була підтримана президентом Обамою. Вчора під час прес-конференції Обама спеціально підкреслив, що залишаються питання, де США та Росія мають відмінні позиції і одне з них – Грузія».

Отже перезавантаження російсько-американських відносин, на думку обох послів, не відбувається за рахунок третіх сторін, зокрема інтересів України та Грузії. Також колишній посол США до України Вільям Тейлор зазначив, що дотримання цієї позиції він очікує і від віце-президента США Джозефа Байдена під час його візиту до Києва, що має відбутися пізніше цього місяця.

«Він чітко заявив, що жодних зон спеціального впливу бути не може, і суверенні нації мають право вибирати власні союзи».

Також обидва колишні посли закликали керівництво США та України створити постійну структуру для міжурядової взаємодії. На думку посла Пайфера, це могло б бути щось схоже на комісію, яка діяла в часи правління Леоніда Кучми.

Було б доцільно відновити щось на зразок комісії Кучма-Ґор. Звичайно, має бути певна адаптація з боку України, аби закріпити розподіл влади у виконавчій гілці, а саме українська сторона мусить мати двох співголів, аби ця система працювала. Але це ефективний шлях - забезпечити увагу на найвищому рівні до цілого ряду питань та обійти бюрократичну тяганину. І по-друге, це дає можливість підтримки постійного діалогу, коли ми можемо попросити українців зробити деякі складні речі…. Якщо ви подивитеся на порядок денний між Украйною та США, тут немає великих нерозв`язаних питань. Це дасть можливість США підняти інші питання. І одним з цих питань, має бути реформа у сфері енергетики», - підкреслив Стівен Пайфер.

Всі новини дня

Марина В’язовська – про медаль Філдса, Україну та війну. Відео

Марина В’язовська – про медаль Філдса, Україну та війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

"Це велика честь". Українка Марина В’язовська отримала престижну нагороду з математики – медаль Філдса. В інтерв’ю журналістам АР вона каже, що для неї це велика честь і відповідальність. Вона також поділилася, як на неї вплинула війна

Скільки може тривати російська війна в Україні – коментарі американських законодавців. Відео

Скільки може тривати війна Росії в Україні - коментують законодавці США із демократичної та республіканської партій. Частина з них кажуть, що на такій високій інтенсивності, війна не може тривати довго. Інші передбачають, що повного виведення російських військ, зокрема із Криму, може не статися.

Що означає для України можливість відставки Джонсона – подробиці. Відео

Що означає для України можливість відставки Джонсона – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:59 0:00

Над прем'єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном знову нависла загроза відставки. За минулу добу вже понад 30 членів уряду Джонсона склали свої повноваження. Що буде далі, і яке значення це матиме для України – розповідає Богдан Цюпин.

Розблокування українських портів – у центрі уваги розмови держсекретаря США Блінкена та голови МЗС України Кулеби – Держдеп

держсекретарь США Ентоні Блінкен та голова МЗС України Дмитро Кулеба

Державний секретар США Ентоні Блінкен «засудив звірства Росії в Україні» та поїнформував українського колегу, міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу, про нові заходи, яке світове співтовариство готове ухвалити для розблокування українських портів, повідомив прессекретарь Державного департаменту Нед Прайс.

На брифінгу для журналістів у середу, 6 липня, він сказав, що напередодні зустрічі міністрів закордонних справ G20 на Балі та за підсумками самітів G7 і НАТО, голови дипломатичних відомств США та України обговорили «тверду рішучість Альянсу та партнерів підтримувати Україну, яка захищає свій суверенітет і територіальну цілісність від неспровокованої агресії Росії».

Також держсекретар, за словами Прайса, «надав оновлену інформацію щодо багатосторонніх зусиль щодо розв’язання військового блокування Росією експорту сільськогосподарської продукції з українських портів».

Ентоні Блінкен також обговорив безпекову допомогу США Україні та повідомив про «подальшу бюджетну підтримку України, підтвердивши непохитну відданість Сполучених Штатів демократичному, вільному та процвітаючому майбутньому України», - сказав Прайс.

Саміт країн-членів НАТО та держав-партнерів відбувся в іспанському Мадриді 28-30 червня.

Зустріч міністрів закордонних справ G20 розпочинається 7 липня на острові Балі, в Індонезії.

Різниця між рівнем підтримки України демократами та республіканцями зростає. 4 висновки опитування громадської думки США

Українці вперше взяли участь в Параді на День незалежності у Вашингтоні 4 липня, 2022 р.

Результати соціологічного опитування оприлюднив університет Меріленду

Готовність американців платити ціну за підтримку України в її війні з Росією залишається високою. Спад цієї готовності у травні не став тенденцією: червневі показники вищі, ніж у травні, хоча й далі відстають від березневих, коли підтримка була найвищою.

Готовність американців платити ціну за підтримку України в її війні з Росією залишається високою

Про це свідчить останнє соціологічне дослідження щодо критичних проблем, результати якого оприлюднив університет Меріленду. В опитуванні, проведеному наприкінці червня, взяло участь 2208 респондентів. І як зазначає директор соціологічної служби університету професор Шіблі Теламі, результати дослідження «особливо примітні, якщо взяти до уваги підвищення цін на нафту та зростання інфляції, з якими зіткнулися американці від початку війни».

«І це має бути музикою для вух президента Джо Байдена, оскільки його адміністрація вклала значні кошти у підтримку України, зміцнення та розширення Північноатлантичного альянсу (НАТО) і у протидію Росії», - зауважив Теламі.

Соціолог звертає увагу на чотири ключові результати останнього дослідження.

По-перше, американці далі готові підтримувати Україну, навіть якщо це означатиме вищу вартість енергоресурсів та посилення інфляції. Серед респондентів, які брали участь у червневому опитуванні, 62% заявили, що готові терпіти більш високі ціни на електроенергію. Цей показник вищий, ніж у травні (59%), хоча й нижчий, ніж у березні (73%).

американці далі готові підтримувати Україну, навіть якщо це означатиме вищу вартість енергоресурсів та посилення інфляції

Подібним чином, 58% висловили готовність, заради допомоги Україні, миритися зі зростанням інфляції (у травні таких було 52%, а у березні 65%).

Готовність американців, заради захисту України, ризикувати життям солдатів армії США залишається низькою – 32%, хоч цей показник піднявся до березневого рівня після падіння в травні.

Другий ключовий результат дослідження, на який звертають увагу соціологи, полягає у значній відмінності між демократами та республіканцями у ступені готовності заплатити ціну за підтримку України.

«Розрив між ними поволі зростає; причому демократи висловлюють набагато більшу готовність платити ціну», - коментує отримані дані директор соціологічної служби Мерілендського університету.

Як зазначає професор Теламі, «у той час як 78% відсотків демократів готові миритися з вищими цінами на енергоносії, лише 44% республіканців кажуть те саме». Щодо готовності заплатити вищою інфляцією, то з цим згодні 72% демократів і лише 39% республіканців.

Що стосується готовності ризикувати, заради захисту України, життям американських солдатів, то у червні за це висловились 37% демократів і 22% республіканців.

Третім визначальним результатом дослідження, з погляду соціологів, стало уявлення американців про те, хто перемагає, а хто зазнає поразки у російсько-українській війні.

Хоча більшість респондентів кажуть, що наразі ані Росія, ані Україна не перемагають і не зазнають поразки, певну перевагу опитані вбачають на боці України.

На думку американців, Україна радше досягає перемоги, ніж зазнає поразки

На думку американців, Україна радше досягає перемоги, ніж зазнає поразки (27% до 20%), тоді як Росія терпить більше невдач, ніж успіхів (29% до 20%). Такої ж думки дотримуються як демократи, так і республіканці.

Незважаючи на те, що адміністрація Байдена виступала проти запровадження безполітної зони над Україною, американська громадськість дедалі більше підтримує цю ідею, - попри занепокоєння можливим посиленням конфронтації з Росією.

підтримка американцями «закриття неба» над Україною зросла

Згідно з результатами опитування, підтримка американцями «закриття неба» над Україною зросла з 56% у березні до 59% у травні та 65% у червні.

Ця тенденція вийшла за межі партійних ліній: дедалі більше республіканців (від 52% до 54% і до 57%) та демократів (від 61% до 64% і до 72%) підтримують запровадження безполітної зони, якщо війна триватиме.

Таким чином, результати дослідження засвідчують: готовність американців платити ціну за підтримку України залишається міцною.

«Це гарна новина для адміністрації Байдена, яка визначила своїм пріоритетом підтримку України», - пише професор Теламі. Як він зазначає, якби втома від війни в американському суспільстві зростала, це мало б політичні наслідки, вигідні Путіну.

«Адже лідери в демократичних країнах зазвичай чутливі до ставлення своєї громадськості», - висновує соціолог.

Динаміка настроїв в американському суспільстві, представлена в опитуванні університету Меріленда, простежується і в інших соціологічних дослідженнях у США.

Згідно з висновками впливового дослідницького центру Pew Research Center, більшість американців підтримуютть дії, вжиті адміністрацією Байдена у відповідь на російське вторгнення, включно із запровадженням суворих економічних санкцій проти Росії та відправкою військового обладнання і зброї в Україну. За даними травневого опитування Pew Research Center, більше дорослих американців схвалюють (45%), ніж не схвалюють (34%) реакцію адміністрації Байдена на російське вторгнення в Україну.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG