Актуально
Політологи в Україні різних поглядів щодо візиту Байдена
У Києві від Джозефа Байдена чекають чітких та відкритих заяв, які б розставили усі крапки над «і» щодо української політики нової адміністрації США. Коментуючи візит, дехто з експертів стверджує: Байден приїхав в Україну і збирається в Грузію, щоб відновити дипломатичний баланс, певною мірою порушений внаслідок «перезавантаження» російсько-американських стосунків. Інші заперечують: мовляв, це лише «візит ввічливості», і жодних проривів сподіватися не варто.
Про свої очікування від візиту в інтерв`ю «Голосу Америки» розповів директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський. Він вважає, що США свідомо обрали Україну і Грузію, оскільки вони «форпост американських інтересів» на екс-радянських територіях.
«Уже сам факт, що візит відбувається в Україну і в Грузію, після візиту Обами до Москви, говорить про те, що це свідома політика Сполучених Штатів і нової адміністрації, яка мусить показати українцям, і грузинам, і світові взагалі, що Сполучені Штати не відмовляються від своїх зобов`язань по відношенню до цих країн і, власне, не відмовляються від своїх планів використати ці країни як певний форпост американських інтересів на пострадянському просторі. Просто якщо б це було не так, то був би візит у Словаччину і Україну, або, краще, Німеччину і Україну. Тоді зовсім інша справа була б. Ми були б тоді представлені як члени серйозного клубу поважних країн, у яких є своя політика…. А нинішній контекст – зрозуміло, чого можна очікувати. Я думаю, що буде досить чітка позиція Байдена стосовно того, що Україна важливий елемент в інтересах, у зовнішній політиці Сполучених Штатів Америки. Можливо, буде певне охолодження «гарячих голів» щодо швидкої інтеграції України до НАТО, оскільки, скоріш за все, в планах Обами немає пришвидшення цього процесу. І я думаю, що будуть сказані слова, які просто будуть продовжувати трактування самого Обами стосовно того, що громадяни країни мусять дати добро на вступ, сьогодні цього немає, треба робити реформи – все це буде, звичайно, сказано. А те, що буде зроблено акцент на тому, що покращення, чи «перезавантаження» відносин з Росією не заважають сприймати Україну і Грузію як наближених до американських інтересів країн, -- я в цьому переконаний, і скоріш за все, це завтра пролунає у виступі Байдена».
Дещо інакше візит Байдена сприймає експерт Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії України Олександр Палій:
«Я вважаю, що цей візит дуже важливий для України і дуже важливий для Сполучених Штатів. Якби віце-президенту Байдену не було що сказати в Україні, він би в Україну не їхав. І ті меседжі, які останнім часом відбувалися з боку американської адміністрації, Державного департаменту, на достатньо високому рівні – вони дуже приємні й обнадійливі для України. Зокрема, було сказано – достатньо чітко і на всіх щаблях американської адміністрації – про те, що в сьогоднішньому світі не може існувати зон і сфер впливу; що є конкурентне середовище, в якому кожна країна суверенна і обирає собі майбутнє – і зовнішньополітичне, і внутрішньополітичне. Для України це принципово, оскільки це фактично є умови нового світопорядку, і це є умови для повної реалізації української незалежності і суверенітету. Тобто це те, що нас не може не радувати. Це те, що засвідчує: політика з 19-го століття переходить у 21-е століття з новими правилами, і ці правила оту стару політику 19-го століття цілковито заперечують. І якщо ми це почуємо ще раз, це буде означати, що цей візит зовсім не безрезультатний».
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум