Спеціальні потреби

Актуально

Правозахисники в Росії занепокоєні проблемою безкарності

Російська правозахисна організація «Меморіал» припинила свою діяльність у Чечні після вбивства минулого тижня місцевої представниці цієї організації - журналістки Наталії Естемірової. Активісти правозахисного руху звинувачують прем’єр-міністра Володимира Путіна і президента Дмитра Медведєва у відповідальності за створення атмосфери вседозволеності та безкарності, що, як кажуть вони, і довело до смерті Естемірової.

Чеченське відділення «Меморіалу» опублікувало заяву, в якій сказано, що здоров’я і безпека його членів опинилися під серйозною загрозою. В заяві також говориться, що чеченські органи влади виявляють неприховану ворожість до незалежних громадських ініціатив, а також повне нерозуміння громадянського суспільства, такою мірою, що високопоставлені державні службовці прирівнюють активістів руху за права людини до терористів.

Минулого тижня президент Дмитро Медведєв надіслав телеграму на адресу чеченського офісу «Меморіалу», в якій заявив, що він глибоко переживає вбивство Наталії Естемірової. Президент пообіцяв провести вичерпне слідство і обіцяв, що злочинці будуть покарані.

Однак російський омбудсмен питань з прав людини Володимир Лукін заявив, що обіцянки майже ніколи не виконуються в його країні, коли жертвами вбивств стають правозахисники, журналісти і юристи:

«Починається слідство. Воно, як завжди, починається з клятв, що все негайно, або дуже швидко, буде вирішено, що це справа честі і так далі. Опісля воно продовжується десь з років десять, протягом яких разів три або чотири публіку повідомляється, що зовсім все відкрили, що ще одні заходи, і все буде в порядку. А через 10 років воно своїм ходом забувається, і його замінюють інші справи».

Лукін виступав на прес-конференції в Москві минулого четвер. Присутніми були десятки журналістів з усього світу. Голова Московської Гельсінської групи Людмила Алексєєва попросила представників російських засобів масової інформації підняти руки:

«Явна меншість, явна меншість. І зрозуміло – чому. Для нас це не новина», - сказала вона.

Багаторічна активістка сказала, що вона отримала багато дзвінків від іноземних ЗМІ з проханням прокоментувати вбивство Естемірової, але ні одного від російського журналіста. Вона дала зрозуміти, що російські ЗМІ виявляють невелике зацікавлення вбивствами журналістів, юристів і правозахисників.

Голова організації «Меморіал» Олег Орлов визнав, що він отримав кілька дзвінків у справі вбитого свого товариша, але звернув увагу на те, що справа Естемірової – це вершок айсберга злочинів, вчинених російськими офіційними особами. Він сказав, що страх стримує пересічних російських громадян від звертання з протестами до органів влади, коли зникає хтось із їхніх родичів:

«Коли надія втрачається, люди починають виходити на пікети з вимогами. Потім, слава Богу, якщо людину звільнюють, якщо людину через якийсь час після тортур звільнили, все забувають, і звільнена людина просить, тільки, ради Бога, нікуди не пишіть, і родичі говорять, нашу заяву віддайте назад, це все – забули».

Російські активісти кажуть, що кількість викрадень у Чечні різко збільшилась, із 37 випадків у 2007 році до 42 торік, а протягом шести місяців цього року було більше викрадень, ніж у загальному протягом останніх двох років.

Російський актор Олександр Філіппенко прибув на прес-конференцію «Меморіалу», щоб прочитати уривок зі звернення російського письменника Олександра Солженіцина «Жити не за брехнею»:

«Ми так безнадійно дегуманізувалися, що за сьогоднішній скромний раціон віддамо всі принципи, душу свою, всі зусилля наших предків, всі можливості для нащадків, щоб лише не розладнати свого мізерного існування. Насильству немає чим прикритися, крім брехні, а брехні втриматися лише завдяки насильству».

Омбудсмен Лукін говорив про анклави вседозволеності на Кавказі і сказав, що вони можуть поширитись на всю Росію, якщо їх не взяти від контроль. Він попередив, що політики, які толерують такі анклави з опортуністичних міркувань, дотримуються винятково небезпечних позицій. Луків твердив, що в Росії надто багато людей, які думають, що всі спірні справи, які можуть негативно вплинити на когось іншого, повинні бути врегульовані за допомогою убивства:

«Щобільше, стан нашого суспільства такий, що в нас воно схильне не лише в цій сфері до такого способу вирішення справи, це велика серйозна проблема, але це окрема проблема».

Лукін додав, що в Росії існує глибоко закорінена тенденція пов`язувати справу безпеки держави з безпекою державних службовців. Проте він звернув увагу на те, що в правовій державі безпека повинна означати безпеку людей, понад усе журналістів, юристів і правозахисників, які допомагають захищати своїх співгромадян.

Всі новини дня

Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео

Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.  

США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Польща планує закупити 18 установок HIMARS у США. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).

Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.

“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.

За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.

Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:

- 18 пускових установок M142 HIMARS;

- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;

- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);

- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);

Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.

За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.

Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.

Двоє українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, врятовані - посол України

Наслідки землетрусу в Туреччині, Хатай. 7 лютого, 2023. REUTERS/Umit Bektas

Двох громадян України, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай унаслідок землетрусу, було врятовано з-під руїн будинку. Про це на сторінці у Фейсбук повідомив посол України в Туреччині Василь Боднар.

В інтерв'ю Українській службі Голосу Америки посол заявив, що також у посольства є інформація про 4 поранених українців, у них легкі травми та вони не потребують медичної допомоги. “Нам вдалося встановити контакт із 38 громадянами, яких розшукували родичі, зараз ще продовжується пошук контактів із 19 українцями, які, за наявною інформацією, перебували в зоні цього стихійного лиха”, - повідомив посол.

Василь Боднар розповів, що команда рятувальників з України уже у вівторок має прибути до Туреччини, також Київ надає Анкарі гуманітарну допомогу: “Вилетіли два літаки, один із них - медичний. Загалом 87 спеціалістів, рятувальників високого класу, які мають досвід проведення рятувальних робіт саме в міських умовах, частина з них вилетіла вже цими літаками. Виліт відбувся, і сьогодні літаки будуть у Туреччині. А також рухається автоколона спеціальної техніки, яка вже перейшла через кордон України… Наші експерти прибувають на своїй техніці й будуть займатися розбором завалів і допомогою постраждалим саме там на місці”.

За словами посла, термінова допомога рятувальників є критично важливою, адже наразі є шанс дістати живими людей з-під завалів. Василь Боднар розповів, що наразі в зонах лиха також є велика потреба у продуктах харчування, теплому одязі, адже більшість людей залишаються на постраждалих територіях. “Я поки не бачив хвилі евакуації, евакуюють переважно поранених та тих, хто потребує спеціальної допомоги, чи дітей, які лишилися без батьків, тому що більшість родин сподіваються, що знайдуть своїх рідних, і розташовуються там. Військо розкидає палаткове містечко, формують тимчасове житло”, - заявив Боднар.

Працівники посольства України, яке розташоване в Анкарі, теж відчули наслідки землетрусу: “Під час найбільшого піку поштовхів ми відчували певний рух посуду, але жодних евакуацій ніхто не проводить, цей регіон не є під загрозою.”

За словами посла, наразі до допомоги Туреччині вже долучилися близько 70 країн.

Кількість загиблих внаслідок землетрусу в Туреччині та Сирії перевищила 7200 тисяч. Відомо про принаймні 5200 загиблих у Туреччині та 1800 - у Сирії. Понад 8 тисяч людей вдалось врятувати з-під завалів у Туреччині. Пошукові роботи тривають, й кількість знайдених загиблих постійно зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG