Спеціальні потреби

Конгресмен США про підсумки візиту Байдена в Україну

повне інтерв`ю мовою оригіналу читайте
тут


У п’ятницю завершився візит віце-президента США Джозефа Байдена до України та Грузії. Американський високопосадовець зробив низку ключових заяв. Уважно за перебігом цього візиту стежили не лише у Києві, Тбілісі та Москві. Аналізують кроки нової адміністрації і на капітолійському пагорбі у Вашингтоні. «Голос Америки» мав нагоду поспілкуватись з цього приводу з головою підкомітету з питань Європи комітету закордонних справ Палати представників США конгресменом Робертом Векслером. Розмову з ним провела Мирослава Ґонґадазе.

Роберт Векслер, один із прадідів якого походить з України, є активним прихильником євроатлантичної інтеграції України. За його словами візит віце-президента Байдена в Україну та Грузію треба розглядати як чітку демонстрацію відданості США справі підтримки цих країн у процесі приєднання до європейських структур. Водночас, за словами Векслера, цю підтримку не можна розглядати як дорогу з одностороннім рухом:

«Це не просто Америка підтримує Україну, чи Грузію. Це також відповідальність урядів України та Грузії, так само як і суспільства, продовжити надзвичайні події недавнього минулого. Не можливо здійснити надзвичайну демократичну революцію, а потім відступити назад. Тому, як наголосив віце-президент, США віддані і підтримуватимуть Україну, ми надаватимемо усю необхідну допомогу, але треба пам’ятати, що вирішує тут Україна і Грузія. Це питання їх самовизначення, де ці нації бачать себе на міжнародній арені».

За словами Векслера, який як голова підкомітету має значний вплив у Конгресі, у світлі перегляду російсько-американських відносин, США хочуть зняти напруження, яке накопичилося під час перебування при владі адміністрації Джорджа Буша. Барак Обама намагається вибрати максимально прагматичний підхід і сфокусуватись на питаннях, вирішення яких може бути корисне як для США та Росії, так і для країн регіону і світу загалом. Згадуючи подібний медовий місяць у відносинах США та Росії у період приходу до влади Джорджа Буша, Векслер наголосив, що сьогоднішнє намагання налагодити стосунки між США та Росією носить більш прагматичний характер:

«Я думаю той медовий місяць базувався на романтичному уявленні про відносини між США та Росією. Зараз не йдеться про романтичні стосунки, зараз мова про конкретні національні інтереси. Ми маємо різні інтереси, але деякі з них співпадають. Я не очікую, що президент Обама заглядатиме у якісь очі, чи будуватиме якусь неймовірну дружбу з Медведєвим чи з Путіним. Обамі потрібні відверті і відповідальні відносини, замість того, щоб дві надзвичайно важливі та потужні держави вступали в конфронтацію, яка загрожує великим ризиком. І це може бути корисним не лише для США та Росії але і для України та регіону».

Що ж до взаємин США та України, то, за словами Векслера, тут все залежить від України:

«Головна проблема полягає не у відносинах США та України, а у ситуації в самій Україні, і як українські політики вирішуватимуть проблеми між собою. Як ці відносно прогресивні українські лідери шукатимуть спільну позицію стосовно покращення економічної ситуації, щодо вирішення енергетичних проблем, питання безпеки і врешті-решт чи зможуть виробити спільну позицію щодо відносин з Росією. Україна повинна це робити самостійно».

Голова підкомітету з питань Європи комітету з міжнародної політики Палати представників підкреслив, що Україна була і є надійним партнером для Сполучених Штатів, і навпаки, але Україна повинна самостійно визначити напрямок свого розвитку.
XS
SM
MD
LG