Спеціальні потреби

Актуально

Конгресмен США про підсумки візиту Байдена в Україну
повне інтерв`ю мовою оригіналу читайте
тут


У п’ятницю завершився візит віце-президента США Джозефа Байдена до України та Грузії. Американський високопосадовець зробив низку ключових заяв. Уважно за перебігом цього візиту стежили не лише у Києві, Тбілісі та Москві. Аналізують кроки нової адміністрації і на капітолійському пагорбі у Вашингтоні. «Голос Америки» мав нагоду поспілкуватись з цього приводу з головою підкомітету з питань Європи комітету закордонних справ Палати представників США конгресменом Робертом Векслером. Розмову з ним провела Мирослава Ґонґадазе.

Роберт Векслер, один із прадідів якого походить з України, є активним прихильником євроатлантичної інтеграції України. За його словами візит віце-президента Байдена в Україну та Грузію треба розглядати як чітку демонстрацію відданості США справі підтримки цих країн у процесі приєднання до європейських структур. Водночас, за словами Векслера, цю підтримку не можна розглядати як дорогу з одностороннім рухом:

«Це не просто Америка підтримує Україну, чи Грузію. Це також відповідальність урядів України та Грузії, так само як і суспільства, продовжити надзвичайні події недавнього минулого. Не можливо здійснити надзвичайну демократичну революцію, а потім відступити назад. Тому, як наголосив віце-президент, США віддані і підтримуватимуть Україну, ми надаватимемо усю необхідну допомогу, але треба пам’ятати, що вирішує тут Україна і Грузія. Це питання їх самовизначення, де ці нації бачать себе на міжнародній арені».

За словами Векслера, який як голова підкомітету має значний вплив у Конгресі, у світлі перегляду російсько-американських відносин, США хочуть зняти напруження, яке накопичилося під час перебування при владі адміністрації Джорджа Буша. Барак Обама намагається вибрати максимально прагматичний підхід і сфокусуватись на питаннях, вирішення яких може бути корисне як для США та Росії, так і для країн регіону і світу загалом. Згадуючи подібний медовий місяць у відносинах США та Росії у період приходу до влади Джорджа Буша, Векслер наголосив, що сьогоднішнє намагання налагодити стосунки між США та Росією носить більш прагматичний характер:

«Я думаю той медовий місяць базувався на романтичному уявленні про відносини між США та Росією. Зараз не йдеться про романтичні стосунки, зараз мова про конкретні національні інтереси. Ми маємо різні інтереси, але деякі з них співпадають. Я не очікую, що президент Обама заглядатиме у якісь очі, чи будуватиме якусь неймовірну дружбу з Медведєвим чи з Путіним. Обамі потрібні відверті і відповідальні відносини, замість того, щоб дві надзвичайно важливі та потужні держави вступали в конфронтацію, яка загрожує великим ризиком. І це може бути корисним не лише для США та Росії але і для України та регіону».

Що ж до взаємин США та України, то, за словами Векслера, тут все залежить від України:

«Головна проблема полягає не у відносинах США та України, а у ситуації в самій Україні, і як українські політики вирішуватимуть проблеми між собою. Як ці відносно прогресивні українські лідери шукатимуть спільну позицію стосовно покращення економічної ситуації, щодо вирішення енергетичних проблем, питання безпеки і врешті-решт чи зможуть виробити спільну позицію щодо відносин з Росією. Україна повинна це робити самостійно».

Голова підкомітету з питань Європи комітету з міжнародної політики Палати представників підкреслив, що Україна була і є надійним партнером для Сполучених Штатів, і навпаки, але Україна повинна самостійно визначити напрямок свого розвитку.

Всі новини дня

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG