Спеціальні потреби

Актуально

Слухання в Конгресі США в справі втримання вільного потоку інформації

Американські законодавці заявили директорам двох, фінансованих урядом США інформаційних станцій, що вони мають важливу роль у поширенні так званої «м’якої сили» серед іноземної аудиторії. У четвер директори Голосу Америки і Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода давали свідчення на Капітолійському пагорбі на тему заходів для втримання вільної передачі інформації за посередництвом радіо, телебачення та Інтернету в умовах, коли деякі іноземні уряди накладають обмеження на вільні ЗМІ.

Американські законодавці були особливо занепокоєні з приводу перешкод, що ставлять вільному потоку інформації в таких місцях, як Китай, Іран і Росія. Саме тема ролі, яку відіграють фінансовані урядом США засоби масової інформації для подолання цих бар’єрів, була в центрі уваги слухання в підкомітеті з європейських справ.

Члени Конгресу осудили іранський уряд за накладення обмежень на Інтернет, і піддали критиці заходи китайського уряду з метою посилення урядового контролю над передачею інформації через Інтернет, а також тиск на радіо, телебачення і пресу в Росії.

Кажучи про роль технології у подіях, що сталися після президентських виборів в Ірані, голова підкомітету демократ Роберт Векслер сказав, що Голос Америки і Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода відіграють вирішальну роль як «знаряддя розумної сили» в час, коли Сполучені Штати стоять перед лицем викликів у закордонній політиці, антиамериканізму і спроб іноземних урядів придушити засоби масової інформації. Він сказав:

«Ці слухання відбуваються у надзвичайно важливий час, коли найбільш репресивні у світі режими у таких місцях, як Іран, придушують, обмежують і утискують свободу ЗМІ і вислову. Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода та Голос Америки надзвичайно важливі знаряддя розумної сили, які знаходяться на фронтовій лінії міжнародного мовлення, постачаючи вільну інформацію в глобальному масштабі, багатьма мовами і в різних форматах, виконуючи роль сурогатів ЗМІ там, де немає свободи преси».

Директор Голосу Америки Денфорт Остин заявив, що телевізійні програми станції мають значну аудиторію в Ірані та що станція уважно перевіряє інформацію, яка надходить з тієї країни.

Остин сказав, що в Росії більший урядовий контроль змусив місцеві партнерські радіо- і телевізійні станції припинити співпрацю з Голосом Америки, який опісля змінив стратегію щодо передач:

«В Росії ми тепер використовуємо різноманітні методи, основані на Інтернеті, передаючи інформацію до країни, де швидко збільшується використання міжнародної мережі. В дуже критичному моменті американсько-російських відносин ця стратегія дозволяє аудиторії краще розуміти американську політику, культуру й погляди американців про Росію. Це також відкрито стимулює дискусії між людьми шляхом використання Web 2.0».

Критики кажуть, що рішення позапартійної Ради директорів з питань радіомовлення, яка наглядає над американськими передачами за кордон, про припинення російськомовних радіо- і телевізійних передач і зосередження уваги на Інтернеті завдало шкоди зусиллям втримати передачу новин до тієї країни.

Як директор Голосу Америки, так і голова Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода Джефрі Ґедмін підкреслювали, що жодна з цих станцій не займається передачею пропаганди, але що вони ознайомлюють з основними американськими ідеалами. Ґедмін сказав:

«Те, що ми робимо, підтримує американські інтереси, це підтримує обізнані американські інтереси, і я вважаю, якщо ви вірите в розвиток демократії, або – дозвольте мені сказати іншими словами – якщо ви вірите в боротьбу з такими явищами, як націоналізм і екстремізм, якщо ви вірите в боротьбу з такими явищами як антисемітизм і антиамериканізм, якщо ви американський політик, ви мусите бути корисним у цілому спектрі політичних можливостей і засобів, але я не думаю, що ви матимете будь-яку притягальну силу якщо ви не вірите, не підтримуєте і не сприятимете вільному потоку інформації та ідей, дискусіям, дебатам і відмінним думкам, не зважаючи на країну, час і місце».

Директор Голосу Америки Остин підкреслив відданість станції справі передачі інформації, яка послідовно надійна, авторитетна, точна, об’єктивна і всеохопна, яка, за його словами, дозволяє пробитись крізь галас настирливої пропаганди і туман неточної інформації та дезинформації».

Говорячи як про Голос Америки, так і Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода, як «ринкові механізми комунікації», законодавець зі штату Джорджія Дейвід Скотт заявив, що обидві станції мусять відігравати роль у відновленні підірваного іміджу Америки за кордоном:

«Ми дотримуємося і мусимо дотримуватись наших ідеалів, а також розуміти, що нам слід відновити нашу репутацію по всьому світі, якій завдано шкоди. Надзвичайно важлива роль у цьому Голосу Америки і Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода».

Республіканський законодавець Ед Ройс заявив, що фінансовані американським урядом станції, зокрема Голос Америки, який включає також Радіо Діва, мусять відігравати більшу роль у відповідь на інформаційний виклик з боку екстремістських радіостанцій у Пакистані та Афганістані:

«Говориться, що інформація – це контроль на полі бою. В Афганістані це стане ще більшою реальністю з уваги на рівень впливу, який там мають країни Перської затоки, якщо йдеться про ресурси, що вони постачають радикальному ісламу в районі. На щастя, 70 % афганців нині слухають (фінансовану США) станцію Радіо Вільний Афганістан, але по всьому регіоні люди і далі слухають ісламістське радіо. Це війна ідей, і ви, панове, мусите бути частиною розв’язки цієї проблеми».

Під час слухань законодавець Векслер заявив, що президент Барак Обама зробив міжнародне мовлення пріоритетом американської закордонної політики, кажучи, що це необхідність, щоб Конгрес дав фінансованим американським урядом станціям кошти для втримання вільного потоку інформації.

На міжнародне радіомовлення і телевізійні програми Голосу Америки, Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода та іншу діяльність, що відбувається під наглядом Ради директорів з мовлення, на фінансовий 2010 рік Конгрес запропонував бюджет на суму 746 мільйонів доларів.

Всі новини дня

«США дійсно розуміють - якщо вони припинять нам допомагати, то ми не переможемо», Зеленський в інтерв’ю АР

Президент Зеленський на позиціях українських військових в Сумській області поблизу кордону з Росією 28 березня 2023 р.

Президент України Володимир Зеленський підкреслив вирішальне значення міжнародної підтримки і особливо допомоги Сполучених Штатів для успіху української протидії російській агресії.

Володимир Зеленський скористався інтерв’ю американському інформаційному агентству Associated Press (AP), щоб наголосити зокрема на важливості захисту міста Бахмут в Донецькій області, де зараз відбуваються запеклі бої.

Обсяги допомоги Україні
Обсяги допомоги Україні

На думку українського президента Москва використала б захоплення міста для переконування міжнародної спільноти у тому, що Україна мусить йти на «неприйнятні» компроміси.

«Це буде для нього (Путіна) перемога. Він її продаватиме. Він продасть ту перемогу Заходу, своєму суспільству, Китаю, Ірану, всім іншим країнам, Бразилії, Латинській Америці», - цитує AP Володимира Зеленського.

Агентство також передає, що Зеленський в інтерв'ю сказав про його стурбованість тим, що на хід війни можуть вплинути «пересування політичних сил у Вашингтоні».

«Сполучені Штати дійсно розуміють, якщо вони припинять нам допомагати, то ми не переможемо», - сказав президент.

У зверненні до українців напередодні Володимир Зеленський окремо дякував активістам в різних країнах, які сприяють міжнародній підтримці України.

«Я хочу сьогодні подякувати кожному й кожній, хто за покликом свого серця у різних країнах, на різних майданчиках, різними словами, але однаково чесно й сильно нагадує світу, що російська агресія може закінчитися значно швидше, ніж про це іноді говорять. Швидше, якщо світ буде швидшим, якщо світ буде рішучішим», - сказав президент 28 березня.

AP повідомляє, що інтерв’ю з українським президентом відбувалося у потязі в дорозі з міста Суми до Києва.

У викладі інтерв’ю агентство зауважує, що у Києві очевидно знають, що серед американських політиків є діячі, які висловлюють сумніви щодо доцільності надання масштабної допомоги Україні.

Кореспондентка АР з Зеленським.
Кореспондентка АР з Зеленським.

В статті підкреслено, що «Зеленський не згадав ім’я Трампа, чи будь-кого з інших політиків - республіканців, з якими йому можливо довелося б мати справу, якби вони перемогли б на виборах 2024 року», але сказав, що він «турбується».

Агентство згадує про ймовірного суперника Дональда Трампа, губернатора штату Флорида Рона Десантіса, який нещодавно назвав російську війну проти України «територіальною суперечкою», що не має вирішального значення для інтересів США.

Десантіс згодом сказав, що його висловлювання «були неправильно охарактеризовані» і підкреслив, що вважає російську війну вторгненням, а президента Путіна назвав «ворожим до США» і «воєнним злочинцем».

Володимир Зеленський окремо наголосив, що прагне розмовляти з китайським президентом Сі Цзіньпінем, який нещодавно здійснив триденний державний візит до Москви, який називають виявом підтримки Путіна.

«Я хочу розмовляти з ним (з Сі Цзіньпінем). Бо у мене були з ним контакти до повномасштабної війни. Але увесь цей рік, більше року, я не мав. І я справді чекаю, коли наші команди знайдуть вирішення», - сказав український президент.

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Сполучені Штати, Нідерланди, Південна Корея, Замбія і Коста-Ріка цього тижня спільно проводять вже другий Саміт за демократію. У наступні кілька днів на віртуальні засідання зберуються лідери, представники громадянського суспільства і приватного сектору 120 країн світу.

План Ґроссі для ЗАЕС: захищати «об'єкт, а не територію» і вивести російську зброю з території станції

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі у Дніпрі, 28 березня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Керівник агенції з ядерної енергетики ООН планує запропонувати новий підхід до створення безпечних умов для роботи Запорізької атомної електростанції. Розмовляючи з агентством Reuters напередодні своєї поїздки до окупованого російськими військами Запоріжжя, гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі сказав, що його спроба досягти згоди щодо ЗАЕС “все ще жива”.

«Я впевнений, що можна встановити певну форму захисту, можливо, не наголошуючи стільки на ідеї зони, скільки на самому захисті: що люди повинні робити або не повинні робити, щоб захистити (завод) мати територіальну концепцію», – сказав Ґроссі у розмові, яку записала з ним агенція Reuters.

Він наразі не оприлюднює повного тексту угоди щодо захисту окупованої Росією Запорізької АЕС, але коригує її відповідно до позиції України, сказав гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі.

“Я в жодному разі не здаюся. Я думаю, навпаки, нам потрібно примножувати наші зусилля, нам потрібно продовжувати”, - цитує інформагентство Рафаеля Ґроссі.

Дипломати, на яких посилається Reuters, кажуть, що остання пропозиція Гроссі більше не включає визначений радіус навколо заводу для позначення “зони безпеки”, оскільки Україна не хоче угоди, що фактично визнала б чи дозволила російську військову присутність на станції.

Інші елементи плану Гроссі включають відсутність вогневих ударів “з чи по” ЗАЕС, а також виведення важкого озброєння з території навколо станції.

Як повідомляв Голос Америки, Ґроссі цього тижня планує відвідати найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС.

Перебуваючи у понеділок у Запоріжжі, він зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Ґроссі заявив, що Україна «має цілковиту підтримку МАГАТЕ».

У своєму твітер-повідомленні МАГАТЕ повідомляє, що Ґроссі побував і на Дніпровській ГЕС, яка «є важливою складовою ядерної безпеки на Запорізькій атомній електростанції».

Агентство Reuters цитує слова президента Зеленського, який сказав, що «без негайного виведення російських військ і персоналу із Запорізької АЕС і прилеглих районів будь-які ініціативи щодо відновлення ядерної безпеки приречені на провал».

Ґроссі назвав ситуацію на заводі «дуже небезпечною» і дуже нестабільною. З моменту вторгнення Росії станція 6 разів втрачала зовнішнє джерело живлення, змушуючи персонал запускати аварійні дизельні генератори для охолодження реакторів.

За словами Ґроссі, загрозлива ситуація склалася з водопостачанням через окупацію росіянами Нової Каховки, де розташована Каховська ГЕС, адже воду з водосховища використовують для охолодження реакторів.

Покарання російських воєнних злочинців є винятково важливим пріоритетом - заступниця генпрокурора США

Заступниця генерального прокурора США Ліза Монако

Покарання російських воєнних злочинців - "винятково важливий пріоритет" для Міністерства юстиції США, який нагадує процес із притягненням до відповідальності нацистів. Про це заявила заступниця генерального прокурора США Ліза Монако під час Саміту за демократію, що проходить у Вашингтоні.

За словами заступниці генпрокурора США, оновлений закон про воєнні злочини, який Конгрес ухвалив у грудні, дозволить притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців, що можуть спробувати знайти прихисток на території Сполучених Штатів.

"Це відповідає роботі, яку ми проводили історично, щоб притягнути до відповідальності нацистських воєнних злочинців. Конгрес діяв, щоб надати нам такі ж повноваження щодо російських воєнних злочинців, які можуть приїхати до Сполучених Штатів. Цьому немає прихистку. І ця країна не є притулком", - зазначила заступниця генпрокурора.

Ліза Монако зауважила, що Мін’юст США вже конфіскував активи російських олігархів та їхніх підставних осіб на понад 500 млн доларів: від розкішних яхт в Іспанії та на Фіджі до будинків у Гемптонсі.

Також заступниця генпрокурора наголосила, що представники генпрокуратури США безпосередньо на місцях допомагають українським колегам у зборі доказів та формуванні кримінальних справ. "Ми абсолютно віддані тому, щоб продовжувати надавати підтримку, яку ми вже надаємо Україні. І ми підтримуємо цілу низку міжнародних розслідувань, Міжнародного кримінального суду, Генеральної прокуратури України, ООН, ОБСЄ. Ми вже робимо чимало, зокрема безпосередньо в Україні, включно з нашою групою з розслідування воєнних злочинів, яку генеральний прокурор призначив минулого року. Тому це винятково важливий пріоритет для Міністерства юстиції", - зазначила пані Монако.

Крім того, заступниця генпрокурора анонсувала, що США незабаром посилять контроль за дотриманням Закону про реєстрацію іноземних агентів. За її словами, в найближчі місяці будуть оприлюднені нові правила для уточнення переліку видів діяльності, які вимагатимуть реєстрації відповідно до закону. Монако зазначила, що це пов'язано зі спробами Кремля сіяти російську пропаганду та впливати на громадську думку серед американців.

"Минулого літа міністерство звинуватило росіянина у багаторічних спробах вербувати та керувати політичними групами у Флориді, Джорджії та Каліфорнії від імені ФСБ Росії. Російський громадянин керував цими групами для публікації проросійської пропаганди та координував висвітлення цієї діяльності в російських ЗМІ. Американський народ має право знати, коли іноземний уряд намагається вплинути на політичні рішення чи громадську думку тут, у США. У Міністерстві юстиції ми робимо все можливе, щоб викрити цю поведінку. Ми працюємо з Конгресом, щоб модернізувати наш Закон про реєстрацію іноземних агентів та дати нам інструменти, які потрібні у відповідь на сьогоднішнє загрозливе середовище", - наголосила заступниця міністра юстиції США Ліза Монако.

Під Авдіївкою російські сили втрачають багато танків через "невдалі лобові атаки" – аналітики

Житловий будинок, пошкоджений російським військовим ударом під час нападу Росії на Україну, у прифронтовому місті Авдіївка, Донецька область, Україна, 20 березня 2023 року. REUTERS/Alex Babenko

Бої на Донбасі змістилися до міста Авдіївка після того, як українським військам вдалося зупинити російський наступ на Бахмут, повідомляють західні ЗМІ та експерти. Військові аналітики пишуть, що російські війська втрачають значну частину бронетехніки, намагаючись оточити Авдіївку, а також залучають більш досвідчених найманців з числа «вагнерівців» – тих, що воювали ще в Югославії на початку 1990-х років.

Американський телеканал CNN повідомляє, що влада Авдіївки закликає людей евакуюватися, оскільки критичні ресурси, такі як мобільний зв’язок і електрика, перервані через постійні обстріли Росії.

Голова Авдіївської військової адміністрації Віталій Барабаш повідомив у мережі Telegram, що з неділі в місті відключать комунальні послуги, оскільки «щодня все більше міста піддається обстрілам і руйнаціям».

«Місто стирають з лиця землі. Треба покинути місто», – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі. Він сказав, що після евакуації комунальників «не буде кому обслуговувати генератори чи запускати мобільну вежу».

«Зараз не прошу, наполегливо рекомендую їхати з Авдіївки, адже російські ракети і снаряди не шкодують нікого і нічого, яких би поглядів ви не дотримувались!» – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі.

Водночас в інтерв’ю українським ЗМІ Барабаш сказав, що це не означає, що українські війська готові полишити місто.

За даними британської військової розвідки, останніми днями Росія «ціною великих втрат у бронетехніці» намагається оточити Авдіївку з півдня.

Попри те, що російські військові, ймовірно проходили певний період навчання в Білорусі, «формування все ще демонструє обмежену боєздатність, мовиться у повідомленні».

«Втрати 10-го танкового полку, ймовірно, здебільшого були спричинені тактично помилковими лобовими атаками, подібними до тих, що були під час інших нещодавніх невдалих російських бронетанкових атак, наприклад, навколо міста Вугледар», – мовиться у повідомленні британської розвідки.

Також аналітики говорять, що російська армія має «проблеми з поганою дисципліною та низьким моральним духом».

Експерти Вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що крім регулярних військ, у боях навколо Авдіївки залучено «обмежені високоякісні елементи «Групи Вагнера», зокрема, бойовиків, які мають досвід ще з часів війн у Югославії на початку 1990-х років. Цим експерти пояснюють відносний успіх боїв за Авдіївку для росіян.

«Російське військове керівництво, можливо, вирішило розгорнути певні елементи «Вагнера» в районі Авдіївки в останні тижні, щоб підтримати виснажені та менш якісні елементи Донецької народної республіки (ДНР) у їхніх спробах взяти селище. Якщо такі бойовики «Вагнера» воювали поблизу Авдіївки, їхня участь може допомогти пояснити обмежені тактичні успіхи в цьому районі протягом останнього тижня», – мовиться у повідомленні ISW.

Більше

XS
SM
MD
LG