Спеціальні потреби

Актуально

Півстолітній ювілей «Тижня поневолених народів»

Від 1959 року кожний президент США проголошує відзначення «Тижня поневолених народів». Це завжди припадає на третій тиждень липня і спрямоване на підтримку прагнень до свободи і незалежності поневолених комуністичними режимами націй. Цього року відзначається 50-літній ювілей «Тижня поневолених народів».

У своїй прокламації президент Барак Обама закликає американців знову засвідчити свою відданість на підтримку всіх народів, які відстоюють свою гідність, свободу і правосуддя.

Під час відзначення «Тижня поневолених народів» у Фундації «Спадщина», у Вашингтоні, згадано, що хоч Берлінська стіна рухнула 20 років тому, але багато людей у світі далі живуть під гнітом.

Керівник Фундації «Меморіал жертвам комунізму» Лі Едвардс нагадав, що у 1959 році прокламацію на підтримку поневолених народів підтримала більшість американських законодавців:

«Це відображало той факт, що приблизно 30 мільйонів американців прибули з колишніх комуністичних країн. Отже це були правильні дії, як з правозахисного так і політичного погляду».

Критик американської закордонної політики Джордж Кеннан колись намагався, хоч і безуспішно, відрадити президента Джона Кеннеді від проголошення «Тижня поневолених народів». Однак американський президент закликав, фактично, до скинення комуністичних режимів у Східній Європі. Лі Едвардс сказав:

«Пан Кеннан - який, до речі, був послом у Радянському Союзі - розцінював це, як анти - російський вчинок. Я гадаю, що він неправильно тлумачив, як прагнення російського народу, так і його історію. Відомо, що російський народ страждав під гнітом комунізму сильніше, ніж будь-яка інша нація, опріч хіба-що китайців».

Лі Едвардс каже, що прокламація про захист поневолених народів давала надію мільйонам людей під репресивними комуністичними режимами:

«Це підтримувало дух надії та оптимізму в боротьбі проти радянської тиранії. Одночасно, ми знаємо, від відчайдушної радянської опозиції, що цей документ критикувався кожного разу – від Хрущова до Горбачова. Увесь час були нарікання на те чому ця резолюція повинна появлятися з року в рік. Вона була кісткою у них в горлі».

Професор історії Інституту світової політики Марек Ходакевіч каже, що перехід від комунізму до демократії у Східній Європі і колишньому Радянському Союзі був дуже трудним і відрізнявся у кожній країні:

«Комунізм,… посткомуністичний період…Та сама річ, але виглядає по-іншому. По-перше,- це доба після колапсу радянської держави. Балтійські країни найбільш авангардні, коли йдеться про демократію і свободу. Білоруси - немовби заморожені, перебуваючи під націоналістичним більшовицьким режимом, який використовує націоналізм, щоб укріпитись при владі... Відтак маємо Україну. Україна - це найбільший знак запитання, з огляду на всі загрози зі сходу та внутрішні протиріччя. Вона прикладає всі зусилля для підтримки свободи і демократії».

Тепер кількість комуністичних держав зменшилась до п’яти – Китай, Куба, Північна Корея, В’єтнам і Лаос. Це найбільш заселені, як і найбільш ізольовані й непередбачливі країни світу. У наш час ці тоталітарні режими поневолюють п’яту частину людства.

В своїй прокламації президент Барак Обама зазначив, що тепер слово «холодна війна» є лише в книжках з історії, але ідеали президента Ейзенхауера далі вібрують і надихають народи. Президент Сполучених Штатів вказав на подальші переконання громадян у тому, що уряди повинні діяти чесно і прозоро та підпорядковуватись верховенству права і закону.

Всі новини дня

Евакуація з Маріуполя – як волонтеру Денису Мініну вдається рятувати людей з окупації. Відео

У зруйнованій 6 жовтня багатоповерхівці в Запоріжжі був волонтерський склад Дениса Мініна. До 24 лютого він працював ведучим одного з українських телеканалів, а тепер став волонтером, який допомагає евакуювати людей з окупованого рідного Маріуполя.

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

«Протистояти злу важко, але ми знаємо, що правда перемагає» – з таким посланням прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала відкрив перший саміт Європейської політичної спільноти у Празі – нового форуму практично усіх держав Європи, крім Росії. Яке ж місце у форумі відведено Україні?

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

Більше

XS
SM
MD
LG