Спеціальні потреби

Українська криза очима західних експертів

Цього тижня в Центрі для американського прогресу у Вашингтоні був запланований виступ спікера українського парламенту Володимира Литвина, в рамках круглого столу під назвою «Україна в кризі». Втім, без пояснення причин, візит спікера до США був скасований. Центру довелось терміново зібрати дослідників та фахівців з питань України, які розказали про своє бачення української кризи.

На круглий стіл, присвячений Україні, зібралася давно небачена кількість слухачів. На думку експертів Україна переживає кризові явища одночасно в економічній, політичній та сфері національної безпеки. Тільки за перший квартал цього року ВВП впав на понад 20%, а вартість української валюти зменшилася на 40%. Під загрозою опинився соціальний контракт між суспільством та владою, вважає голова програми з питань Росії та Євразії британського дослідницького інституту Четам Гаус Джеймс Шерр:

«Російський та український соціальний контракти дуже різні. Російський соціальний контракт – держава нас забезпечує і ми підкорюємося. Український соціальний контракт – держава створює проблеми, але не втручається в наше життя».

На думку колишнього заступника державного секретаря США, а нині дослідника німецького фонду Маршалла Дейвида Креймера роль МВФ у вирішенні української кризи може виявитися вирішальною:

«Загальна допомога МВФ Україні склала понад десять мільярдів з початку кризи. Це – важлива стабілізаційна допомога для національної валюти і, сподіваюсь, загалом для країни».

Але ще важливішим є те, чи здатні українські лідери відкласти власні суперечки заради подолання економічної кризи – вважає колишній посол США в Україні, а нині дослідник Інституту Брукінґса Стівен Пайфер:

«Візит Байдена мав за мету не лише запевнити українців у підтримці США. Там було і кілька жорстких посилань. Було сказано багато разів, під час і приватних, і публічних зустрічей, що українським лідерам необхідно подолати суперечки і знайти компроміс, аби Україна могла боротися з економічною кризою».

Політична ситуація в Україні була охарактеризована загалом позитивно, як демократія, яка переживає цілком очікувані труднощі. За словами Пайфера, закордонні політологи очікують прозорих та чесних президентських виборів у січні наступного року:

« Мої очікування, що ми побачимо дуже добрі вибори – із реальною конкуренцією, доступом кандидатів до ЗМІ, вільним та чесним процесом голосування».

Найбільші занепокоєння пов’язанні з можливим зовнішнім впливом на політичні процеси в Україні. Зростає побоювання через те, що виборчий та газовий цикли в Україні співпали. Єдиний вихід, яким би болісним він не був, – підняти ціни за електроенергію для українських споживачів і та сплачувати рахунки Росії, вважають експерти.

На думку Креймера субсидії за енергію приводять до неефективності у сфері енергетики, жахливої корупції та темних оборудок з Росією. А корупція – це величезна проблема для України.

Але чи зацікавлені росіяни мати в Україні відповідального партнера? Дослідник Шерркаже, що росіяни не можуть для себе вирішити, що для них важливіше – мати Україну як відповідального партнера, чи як залежного партнера, оскільки одне унеможливлює інше.

За словами Джеймса Шерра, світова фінансова криза змушує Росію визначати та концентруватися на сферах стратегічної важливості. Для України це означатиме посилення тиску з боку північного сусіда у всіх сферах. Втім, після Помаранчевої революції кардинальний розвиток подій вже навряд чи можливий.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG