Спеціальні потреби

Актуально

Українська криза очима західних експертів
Цього тижня в Центрі для американського прогресу у Вашингтоні був запланований виступ спікера українського парламенту Володимира Литвина, в рамках круглого столу під назвою «Україна в кризі». Втім, без пояснення причин, візит спікера до США був скасований. Центру довелось терміново зібрати дослідників та фахівців з питань України, які розказали про своє бачення української кризи.

На круглий стіл, присвячений Україні, зібралася давно небачена кількість слухачів. На думку експертів Україна переживає кризові явища одночасно в економічній, політичній та сфері національної безпеки. Тільки за перший квартал цього року ВВП впав на понад 20%, а вартість української валюти зменшилася на 40%. Під загрозою опинився соціальний контракт між суспільством та владою, вважає голова програми з питань Росії та Євразії британського дослідницького інституту Четам Гаус Джеймс Шерр:

«Російський та український соціальний контракти дуже різні. Російський соціальний контракт – держава нас забезпечує і ми підкорюємося. Український соціальний контракт – держава створює проблеми, але не втручається в наше життя».

На думку колишнього заступника державного секретаря США, а нині дослідника німецького фонду Маршалла Дейвида Креймера роль МВФ у вирішенні української кризи може виявитися вирішальною:

«Загальна допомога МВФ Україні склала понад десять мільярдів з початку кризи. Це – важлива стабілізаційна допомога для національної валюти і, сподіваюсь, загалом для країни».

Але ще важливішим є те, чи здатні українські лідери відкласти власні суперечки заради подолання економічної кризи – вважає колишній посол США в Україні, а нині дослідник Інституту Брукінґса Стівен Пайфер:

«Візит Байдена мав за мету не лише запевнити українців у підтримці США. Там було і кілька жорстких посилань. Було сказано багато разів, під час і приватних, і публічних зустрічей, що українським лідерам необхідно подолати суперечки і знайти компроміс, аби Україна могла боротися з економічною кризою».

Політична ситуація в Україні була охарактеризована загалом позитивно, як демократія, яка переживає цілком очікувані труднощі. За словами Пайфера, закордонні політологи очікують прозорих та чесних президентських виборів у січні наступного року:

« Мої очікування, що ми побачимо дуже добрі вибори – із реальною конкуренцією, доступом кандидатів до ЗМІ, вільним та чесним процесом голосування».

Найбільші занепокоєння пов’язанні з можливим зовнішнім впливом на політичні процеси в Україні. Зростає побоювання через те, що виборчий та газовий цикли в Україні співпали. Єдиний вихід, яким би болісним він не був, – підняти ціни за електроенергію для українських споживачів і та сплачувати рахунки Росії, вважають експерти.

На думку Креймера субсидії за енергію приводять до неефективності у сфері енергетики, жахливої корупції та темних оборудок з Росією. А корупція – це величезна проблема для України.

Але чи зацікавлені росіяни мати в Україні відповідального партнера? Дослідник Шерркаже, що росіяни не можуть для себе вирішити, що для них важливіше – мати Україну як відповідального партнера, чи як залежного партнера, оскільки одне унеможливлює інше.

За словами Джеймса Шерра, світова фінансова криза змушує Росію визначати та концентруватися на сферах стратегічної важливості. Для України це означатиме посилення тиску з боку північного сусіда у всіх сферах. Втім, після Помаранчевої революції кардинальний розвиток подій вже навряд чи можливий.

Всі новини дня

В чому перевага танків Абрамс, Леопард і Челленджер, і які можливості вони відкриють ЗСУ – пояснюють експерти. Відео

В чому перевага танків Абрамс, Леопард і Челленджер над російськими танками, і які можливості вони відкриють ЗСУ – пояснюють експерти.

Заступниця Держсекретаря США: Ми зосереджені на тому, щоб найшвидше доставляти Україні зброю, якої вона потребує. Відео

США зосереджені на тому, щоб найшвидше доставляти Україні зброю, якої вона потребує. Про це в інтерв'ю Албанській службі Голосу Америки сказала заступниця Держсекретаря США Карен Донфрід.

Чому тільки зараз адміністрація США прийняла рішення надати Україні танки: деталі зі слухань в комітеті Сенату. Відео

Питання протидії російській агресії проти України обговорили в Комітеті із закордонних справ Сенату США. Зокрема, законодавці розпитували представників адміністрації, чому тільки зараз вона прийняла рішення надати Україні танки Абрамс.

Мстислав Чернов про “20 днів у Маріуполі”. Відео

Мстислав Чернов про “20 днів у Маріуполі”. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:09 0:00

Український документальний фільм “20 днів у Маріуполі” Мстислава Чернова показали на кінофестивалі Sundance.

Тактика жорстокої війни Росії не зменшить ні рішучість України, ні підтримку США, – Держдеп

Місцеві жителі прибирають уламки біля будинку свого сусіда, який постраждав від російського військового удару під час нападу Росії на Україну, село Глеваха під Києвом, 26 січня 2023 року. REUTERS/Valentyn Ogirenko

Висловлюючи співчуття українцям від імені Сполучених Штатів через втрати, спричинені черговим російським бомбардуванням, заступник речника Держдепу США Ведант Патель заявив під час брифінгу сьогодні, що російська тактика жорстокої війни “не зменшить рішучості України протистояти”, а “США підтримуватимуть Україну стільки, скільки буде потрібно”.

“Наші союзники та партнери чітко заявили про те саме, - сказав Патель. - Ми рішуче підтримуємо Україну, коли вона захищає свою країну та прагне здобути право на мирне, демократичне та процвітаюче майбутнє, заради якого народ України так багато чим пожертвував”.

Посадовець наголосив, що Росія продовжує спричиняти смерть і руйнування, а зброя Ірану допомагає у цьому.

Як повідомляв Голос Америки, Росія вкотре здійснила ракетну атаку проти України сьогодні. За даними ЗСУ, українські ППО знищили 47 крилатих ракет, включаючи 20 в районі Києва. Як повідомляє АР, у результаті атаки загинули 11 людей і ще 11 були поранені.

Більше

XS
SM
MD
LG