Спеціальні потреби

Візит Кирила в Західну Україну розпочався зі скандалу


Скандалом розпочався заключний – західноукраїнський – етап візиту патріарха Кирила в Україну. Після тріумфальних зустрічей з паствою в Донецьку і в Криму, де російського першоієрарха вітали юрби прихильників, подеколи навіть з російськими прапорами в руках, шлях Кирила пролягав на Захід України – до Рівненської, Волинської і Тернопільської областей.

Проте в неділю 2 серпня предстоятель РПЦ несподівано повідомив, що скасовує заплановану на понеділок поїздку до Рівного. У Московському патріархаті пояснили: Кирила не пустила в Рівне українська влада. Мовляв, секретаріат президента «наполегливо рекомендував» патріархові змінити маршрут через небезпеку масових заворушень.

Натомість президентський секретаріат виступив у понеділок зі спростуванням цієї інформації і заперечив свою причетність до скасування патріаршого візиту до Рівного. «Секретаріат президента України не є координатором програми візиту в Україну предстоятеля Російської православної церкви», - нагадав заступник глави канцелярії Юрій Богуцький.

При цьому Богуцький зауважив: під час попередніх консультацій представників Московської патріархії справді інформували про релігійну ситуацію в Рівному; остаточне ж рішення залишили за організаторами візиту. «Ще раз зазначаю: ініціатором змін до програми візиту патріарха Кирила був не секретаріат», - наголосив представник президента.

Своєю чергою, Служба безпеки України поквапилась офіційно запевнити московського візитера: в Україні йому нічого не загрожує. Про це заявив у понеділок голова СБУ Валентин Наливайченко:

«Ніяких загроз не було. І, відповідно, я можу офіційно спростувати ті джерела, які поширюють протилежну інформацію. Я думаю, що це неправдива інформація, яка зайве політизується. Все спокійно, ніяких загроз не було», -- сказав Наливайченко в інтерв`ю журналістам. Як він додав, «правоохоронна система працює, щоб цих загроз не було».

А тим часом патріарх Московський і всієї Русі передумав і таки приїхав у Рівне. У центрі міста предстоятеля Російської православної церкви зустрічали тисячі як прихильників, так і противників політики Московського патріархату в Україні. І якщо перші вигукували «Кирил – наш патріарх!», то другі тримали в руках гасла «Незалежній державі – незалежну церкву» та «РПЦ – філія ФСБ».

У Луцьку, куди патріарх Кирил прибув над вечір, також не обійшлося без протестувальників. Хтось розбив лайтбокс із зображенням патріарха, а хтось на іншому лайтбоксі дописав поряд з його ім`ям слово «кагебіст».

Цим, однак, усі ексцеси вичерпались. І все ж патріарх, як виглядає, залишився невдоволений прохолодним прийомом. «Побоювання адміністрації президента Ющенка не були необґрунтованими; не випадково влада побоювалася зіткнень і провокацій», -- зауважив керівник відділу зовнішніх церковних зв`язків Московського патріархату архієпископ Іларіон.

Завтра у програмі Московського патріарха – молебень у Почаївській лаврі. Київський патріархат уже заявив про намір провести під Лаврою альтернативний молебень та хресний хід. Як кажуть організатори, їхня мета – «продемонструвати патріарху Московському, що в Україні є чимало людей, які хочуть мати українську помісну церкву, і щоб він поводився як гість, а не як господар на українській землі».

А тим часом, коментуючи негативне сприйняття візиту частиною українського суспільства, дехто з експертів зазначає: негативні настрої підсилені заявами самого Кирила в Україні. Замість пастирських, ті заяви часто-густо мали відверто політичний характер.

Як виглядає, думку поділяють навіть деякі з російських ЗМІ. Візит приніс в Україну не мир, а поділ, -- стверджує у своєму сьогоднішньому числі «Нєзавісімая газєта». «В українській суспільній думці приїзд патріарха Кирила був розцінений як спроба експансії Російської церкви на українській землі, що продовжує політику Москви щодо української незалежності», -- пише видання. Як мовиться у статті, «Якщо візит патріарха до певної міри і був пастирським, то аж ніяк не миротворчим».

Нагадаємо: 10-денний візит в Україну патріарха Московського і всієї Русі Кирила завершиться 5 серпня.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG