Спеціальні потреби

Новий генсек НАТО: Афганістан залишається пріоритетом

Новий керівник НАТО Андерс Фог Расмуссен, який першого серпня замінив на цьому посту Яапа де Гооп Схеффера, в понеділок дав свою першу офіційну прес-конференцію. Пріоритетним для альянсу на даний момент Расмуссен вважає місію в Афганістані.

Расмуссен заявив, що сили НАТО будуть залишатись в Афганістані стільки, скільки буде потрібно, і зроблять все, щоб президентські вибори там 20 серпня пройшли відповідно до демократичних стандартів.

Липень став найгіршим місяцем для міжнародних сил НАТО з початку місії в Афганістані в 2001 році: 73 загиблих, серед них 43 американці.

Американські війська та сили альянсу проводять зараз в Афганістані широкомасштабну військову операцію, мета якої – знищення осередків Талібану на півдні країни.

Таліби останнім часом змінили тактику ведення війни, змішуючись з цивільним населенням. Командувач американських сил в Афганістані генерал Стенлі Маккристал вважає, щоб досягнути успіху у боротьбі з талібами, міжнародним силам потрібно тісніше працювати з міcцевим населенням і місцевими лідерами та переконати їх самих протистояти Талібану і боротися проти корупції. Маккристал рекомендує уряду Афганістану подвоїти кількість своєї армії та сил поліції до 400 тисяч бійців.

Втім у Вашингтоні вважають, що самої лише військової операції для успіху місії недостатньо. Говорить прес-секретар Білого дому Роберт Ґіббс:

«Ми не досягнемо успіху лише за допомогою армії. Ми мусимо зосередитись на розвитку сільського господарства і громадянського суспільства. Лише так ми можемо розраховувати на прогрес».

У провінції Гільменд, де ведуться основні бої міжнародних сил з Талібаном, вирощується більше половини афганського опійного маку, який у вигляді опіуму нелегально переправляється за кордон. Загалом, Афганістан виробляє біля 90 відсотків світового опіуму. До цього часу міжнародні сили боролися з вирощуванням маку, знищуючи макові поля і переконуючи афганців вирощувати інші культури. Втім, на думку багатьох експертів, в тому числі Поло Берка з Міжнародної ради за безпеку і розвиток, ця тактика виявилася неефективною.

«Ви знищуєте 10 гектарів макових полів. Але нові 10 гектарів одразу з’являються в іншому місці. І разом з тим 50-100 розлючених афганців, які втратили своє господарство, готові приєднатися до бойовиків».

Нова політика Америки та НАТО зосереджуватиметься на ставленні перешкод нелегальному транспорту опіуму за межі Афганістану. В цьому разі страждатиме не фермер, а наркоторговці, які втратять ринки збуту. Разом з тим деякі експерти пропонують не карати фермерів за вирощування маку, а навпаки, легально скуповувати у них опіум і використовувати його для медичних цілей. Серед прихильників такого підходу Поло Берк.

«Ця культура поширена в Афганістані. Тож, чому б не використати її для блага. Наприклад для хворих на рак пацієнтів».

Експерти вважають, що нова стратегія в Афганістані повинна бути переорієнтована з військових полів на допомогу звичайним афганцям, оскільки, як кажуть вони, лише з підтримкою місцевого населення США та НАТО можуть розраховувати на успіх своєї операції.
XS
SM
MD
LG