Актуально
В річницю конфлікту – нове напруження між Грузією та Росією
Напередодні річниці грузинсько-російського конфлікту загострилося напруження у відносинах між Росією, Грузією та США. У середу заступник глави МЗС Росії Григорій Карасін заявив, що Сполучені Штати мовчки озброюють Грузію, а це, за його словами, змусить Москву діяти.
Натомість заступник державного секретаря США з питань безпеки Александер Вершбов попередньо заявив, що на сьогодні Сполучені Штати допомагають у тренуванні грузинських військових. Конфлікт на кордоні також спонукав президентів США та Росії у вівторок провести телефонну розмову з метою зняття напруження. Віце-президент Байден також у телефонній розмові з президентом Грузії Саакашвілі наголосив на важливості утриматись від будь-яких силових дій. На місці ж люди продовжують боятись за своє життя.
Мешканці села Земо-Нікозі кажуть, що вони продовжують жити у страху. Село, яке знаходиться за 100 кілометрів від Тбілісі та півтора кілометра від Цхінвалі, досі не може загоїти рани торішнього конфлікту. Багато помешкань тут зруйновані і ніхто не намагається їх відбудовувати.
«Цей будинок був зруйнований під час війни, але стрілянина продовжується, напруження надзвичайно високе. Люди у паніці. Ситуація не змінилась. Люди живуть у страху», - каже один з мешканців села.
Російські вертольоти літають над цим поселенням регулярно. Десятки тисяч біженців, які залишили прикордонні території, бояться повернутись додому. На місці, де вони осіли, виросло велике село, яке живе за рахунок допомоги США, Європейського Союзу та недержавних організацій.
«З нового року ми тут. Звичайно, ми хочемо і сподіваємось повернутись додому. Ми дуже сумуємо за домом і живемо з надією на повернення» - говорить один з біженців.
Водночас їх не покидає страх: «Ми не можемо повернутись, бо ми боїмось. Росіяни будують бази у Канчаветі. Ми боїмось повернутись додому і не знаємо чого чекати від майбутнього», - - каже інший біженець.
Експерти кажуть, що росіяни будують військові бази на території Грузії неподалік головних транспортних ліній і не так далеко від Тбілісі. На сьогодні, за різними даними, на спірних територіях Південної Осетії та Абхазії дислоковані шість тисяч російських військових. Це суперечить домовленостям про припинення вогню між Грузією та Росією, досягнутим торік за посередництвом президента Франції Ніколя Саркозі. Аналітики кажуть, що ні Росія, ні Грузія не зацікавлені у конфлікті. Москва і без додаткової війни досягла свого, де-факто, контролюючи обидва сепаратистські регіони, які Росія визнала незалежними країнами. Але в Тбілісі також розуміють усю складність ситуації. Вони не готові з своєю 31 тисячною армією воювати з мільйонною армією Росії. І з Тбілісі лунають заяви, що вони віддані вирішенню конфлікту мирним шляхом.
Всі новини дня
Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.
Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.
- Голос Америки
США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео
Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.
- Голос Америки
З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.
USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.
Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.
“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.
Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.
Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу
Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.
На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.
Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.
18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.
З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.
Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.
- Associated Press
«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Форум