Спеціальні потреби

Актуально

Медведєв призначив Зурабова послом Росії в Україні

Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв підписав указ про призначення Михайла Зурабова надзвичайним і повноважним послом РФ в Україні. Про це повідомила у четвер прес-служба Кремля.

У цій новині дехто в Україні побачив ознаку того, що російський президент – який напередодні оголосив про своє рішення відкласти направлення в Україну нового посла – готовий «змінити гнів на милість». «Медведєв після листа Ющенка передумав про посла», -- вважає, зокрема, популярне Інтернет-видання «Українська правда».

Що означає сьогоднішній Указ президента Медведєва і чи справді може йтися про послаблення жорсткої позиції Кремля стосовно України? На це запитання «Голосу Америки» відповіли експерти Олексій Гарань та Михайло Погребинський.

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії:
«Я не думаю, що лист Ющенка міг спонукати Медведєва «передумати». Хоча відповідь Ющенка була гідною, виваженою і мудрою. Український президент не дав себе втягнути в полеміку за принципом «сам дурень», не пішов шляхом ескалації конфлікту. Це зважена відповідь, з доброю аргументацією, причому з посиланням не тільки на українську позицію, а й на позицію міжнародного співтовариства».

«Стосовно ж указу про призначення посла… Появу цього указу я пояснив би прагненням російського президента «підретушувати» свій образ. Адже Медведєв з його антиукраїнською заявою – яка була розміщена ще й на відеоблозі, що надало їй особливої демонстративності – перейшов рамки нормальної дипломатичної практики. Заява була дуже жорстка, повчальна, і це було дійсно втручання у внутрішні справи України. Цим російський президент знижував свій рейтинг і авторитет не тільки в Україні, а й в очах міжнародного співтовариства».

«Ну справді – в той час коли Євросоюз займає гнучку позицію стосовно перспектив співпраці з Росією, а президент США Обама говорить про «перезавантаження» – в цей самий час московське керівництво демонструє продовження жорсткого курсу; більше того – ще й повертається до практики втручання в українські вибори, як це було 2004 року. Така політика працює проти Росії, проти іміджу російського керівництва».

«Тому я думаю, що в появі указу нічого несподіваного немає. Підтвердження того, що Зурабов буде послом в Україні, – цього слід було очікувати. Але тут іще питання – коли він приїде. Тому що можна призначити, але можна демонстративно затримувати приїзд посла. Я думаю, що навколо цього Росія ще буде намагатися отримувати пропагандистський зиск. Питання приїзду-неприїзду посла ще використають як своєрідну форму пропагандистської війни уже всередині України».

Михайло Погребинський, директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології:

«Як це – «Медведєв передумав»? Звісно що ні. Просто в призначенні посла існує певна стандартна процедура. Наскільки я розумію, до того часу як дипломат не отримає згоду приймаючої сторони, його не можна призначити послом; Указ підписують лише після отримання агреману. Агреман щодо Зурабова був підписаний Ющенком лише кілька днів тому. А отже, цілком закономірно, що сьогодні з`явився указ президента Медведєва про призначення Зурабова надзвичайним і повноважним послом РФ в Україні».

«Що ж до того, що президент Медведєв міг змінити своє рішення під впливом листа Ющенка -- то це абсолютно несерйозно. Адже відповідь Ющенка засвідчує: по кожному пункту закидів Медведєва Ющенко вважає себе правим і не готовий іти на будь-які компроміси. Тобто український президент просто фіксує свою позицію. В ній нічого нового, а тому говорити, що Медведєв міг би «передумати», абсолютно не випадає».

«Для мене очевидно, що зараз новопризначений посол Михайло Зурабов не приїде в Україну. Як довго ще він приїде – схоже на те, що до президентських виборів в Україні не буде російського посла».

Нагадаємо: 11 серпня Дмитро Медведєв направив відкритий лист президенту України Віктору Ющенку, в якому, зокрема, оголосив про своє рішення відкласти направлення в Україну нового російського посла.

13 серпня Віктор Ющенко написав Медведєву лист у відповідь, де, серед іншого, наголосив: рішення Кремля відкласти приїзд нового російського посла в Україну не сприятиме конструктивному розвитку двосторонніх відносин.

Увечері в четвер надійшла нова інформація. Як стверджують у Кремлі, Медведєв призначив Зурабова послом не сьогодні, а 5 серпня – ще до того, як оприлюднив своє послання Ющенку. У прес-службі російського президента заявили також, що строки приїзду Зурабова в Україну залежать виключно від російської сторони.

Всі новини дня

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Екс-посолка США в Києві назвала російські обстріли цивільної інфраструктури України «ганебними» і заявила про невідворотність покарання Росії за військові злочини.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Британський уряд став першим на Заході, хто ввів нові санкції проти Росії через незаконні так звані «референдуми» на окупованих територіях України. Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі заявив, що «уявні референдуми під дулом пістолета не можуть бути вільними чи справедливими».

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:11 0:00

Росія зіткнеться з «катастрофічними наслідками», якщо застосує ядерну зброю проти України. Про це заявив радник з національної безпеки США Джейк Салліван.

Додаткові 12 мільярдів доларів Україні може виділити Конгрес США - Reuters

Жителі Ізюма у черзі на отримання гуманітарної допомоги, Харківщина, 25 вересня 2022. REUTERS/Gleb Garanich

Конгрес США може виділити Україні додаткових 12 мільярдів доларів у відповідь на запит адміністрації президента США Джо Байдена. Зараз американські законодавці ведуть обговорення щодо нового федерального бюджету, а голосування може відбутись у вівторок або середу.

Допомога Україні закладена в цей законопроект, повідомляє агенція Reuters із посиланням на власні джерела. У проекті бюджету також закладено допомогу для афганських біженців.

Фіскальний рік у США триває з 1 жовтня по 30 вересня, тож, аби уникнути часткової зупинки роботи урядових установ, коли відсутнє фінансування для федеральних програм, представникам Конгресу необхідно домовитись про новий бюджет до п'ятниці опівночі.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що попри наявну двопартійну підтримку України у Конгресі, все більше республіканців можуть почати виступати проти додаткового виділення грошей для України, зокрема, це критикує екс-президент Дональд Трамп.

Нагадаємо, з початку року на боротьбу з Росією Конгрес США схвалив понад 53 мільярди доларів на безпекову, економічну та гуманітарну допомогу Україні.

Тим часом, за оцінками Організації економічного співробітництва та розвитку через війну Росії проти України світ втратить 2,8 трильйона доларів. Дослідники вважають: криза може поглибитись, якщо Росія спровокує енергетичну кризу взимку в Європі, тоді Європі загрожує рецесія.

У статті використано матеріали Reuters

Усі митні пункти Грузії переведені на особливий режим роботи через масовий приїзд росіян

Кордон Грузії з Росією - пункт пропуску Земо Ларсі/Верхній Ларс

Росіяни призовного віку масово їдуть до Грузії

Служба доходів Міністерства фінансів Грузії повідомляє, що за умов підвищеного транспортного потоку в регіоні всі митні пункти переведені на особливий режим роботи. Відомство заявляє, що з метою забезпечення безперешкодного проведення процедур митного контролю на місцях збільшено кількість працівників.

З 21 вересня, після оголошення президентом Росії Володимиром Путіним так званої "часткової мобілізації", на КПП "Верхній Ларс" на кордоні Росії з Грузією утворилася величезна черга із машин.

За різними джерелами, станом на 26 вересня черга розтягнулася на 20 кілометрів. Чимало громадян переходять кордон на скутерах і велосипедах, щоб скоротити час очікування. Причому, як заявляють місцеві ЗМІ, грузинські митники нібито не впускають до країни жителів Північного Кавказу, при цьому не відмовляючи у в'їзді росіянам, які мешкають в інших регіонах РФ.

«На непередбачений випадок»

Згідно з фотографіями, поширеними через соцмережі, опівдні з російського боку кордону з'явився БТР з російськими військовими, що викликало паніку в лавах громадян, які виїжджають з РФ. Проте, поки що офіційних обмежень щодо виїзду чоловіків призовного віку з Росії не оголошено. Як пишуть у російських ЗМІ, посилаючись на Прикордонне управління ФСБ по Північній Осетії, російських військових розмістили на місці як «резерв на непередбачений випадок, якщо резервісти захочуть прорвати пункт пропуску і без будь-яких прикордонних оформлень покинути країну».

За даними Північної Осетії, за останній тиждень через митний пункт пропуску «Верхній Ларс» грузино-російський кордон в обох напрямках перетнули 37 тисяч автомобілів та понад 115 тисяч осіб. Як заявив 26 вересня віце-прем'єр Північної Осетії Ірбек Томаєв, це на 23,3% перевищує дані щодо перетину держкордону за аналогічний період минулого року.

"У чому логіка?"

Грузинська опозиція вкотре розкритикувала владу за відсутність продуманої політики щодо хвилі мігрантів із країни, що окупує двадцять відсотків території Грузії. Опозиційні політики марно вимагають запровадження віз для російських громадян, тоді як представники правлячої партії «Грузинська мрія» не бачать у цьому необхідності, стверджуючи, що відповідні структури успішно контролюють ситуацію.

Більше того, як заявив ЗМІ депутат від правлячої партії Бека Давітуліані, «влада Росії, яка має проблеми з мобілізацією, і так закриє кордон з 28 числа».

«У чому логіка, аби не пускати людей із Росії, які не хочуть йти на передову фронту? Тобто дати режиму в Росії можливість пустити їх на поле бою та нашкодити Україні? Адже ми маємо допомогти Україні виграти війну, відповідно… якщо це не зашкодить нашим інтересам, то ми приймемо тих, хто не хоче туди їхати», – сказав у коментарі для ЗМІ Давітуліані.

Міграція та інтереси країни

Аналітик Грузинського фонду стратегічних та міжнародних досліджень Шота Утіашвілі вважає, що запроваджувати візи на даному етапі немає сенсу, оскільки Росія, намагаючись утримати військовозобов'язаних у країні, сама незабаром «закриє кордони». Хоча, експерт вважає, що в цій ситуації влада Грузії не робить необхідних кроків. Насамперед політолог вважає невиправданим те, що влада не розробила відповідну міграційну політику. За його словами, необхідно мати певний план на той випадок, якщо в країні залишиться «надто велика» кількість росіян, необхідно врахувати і те, що росіяни, які ухиляються від заклику, не зможуть повернутися до Росії як мінімум, протягом кількох років, протягом яких їм будуть потрібні кошти для існування.

«Коли в'їжджаєш у західні держави, необхідно документовано підтвердити, що в тебе є кошти для фінансування свого перебування в тій чи іншій країні, наша влада могла хоча б тимчасово ввести цей захід, щоб уникнути в майбутньому проблем, пов'язаних з мігрантами, що залишилися без даху над головою і грошей», - вважає Утіашвілі.

Також експерт наголошує на пасивності влади Грузії щодо співгромадян в Абхазії та Цхінвальському регіоні, де, згідно з незалежними джерелами, активно уникають мобілізації. Утіашвілі вважає, що на даному етапі у Тбілісі з'явився шанс зближення з громадянами, які проживають у тих регіонах. Аналітик каже, що грузинська сторона має створити їм усі необхідні умови, щоб уникнути мобілізації. При цьому політика партії «Грузинська мрія», яка полягає «в діях, спрямованих на те, щоб не розгнівати Росію», на думку Утіашвілі, не виправдана, оскільки суперечить інтересам Грузії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG