Спеціальні потреби

Актуально

Влада Афганістану посилює безпеку напередодні виборів

Афганістан готується до проведення президентських виборів 20 серпня, які будуть другими після усунення Талібану від влади у 2001-му році. Проблеми безпеки є першочерговими, бо від Талібану очікують нових спроб зірвати їх проведення. У Вашингтоні ж сподіваються на чесні та прозорі вибори, що покладуть кінець насильству і забезпечать поступове виведення американських миротворців до кінця наступного року.

Оглядачі вважають, що загроза з боку Талібану є основним дестабілізуючим факторм перед виборами в Афганістані. Вибухи смертників, партизанські вилазки бойовиків – все це спрямоване на залякування населення з метою зірвати президентські вибори.

Присутність міжнародних миротворців також викликає підозри в Афганського населення, яке боїться, що іноземці, попри волю народу, призначать їх майбутнього президента. Сенатор США Джон Керрі, який очолює комітет Сенату з питань міжнародних відносин, каже, що Америка не втручається у вибори президента Афганістану:

«Ми займаємо нейтральну позицію. Це вибір афганців на благо афганського народу».

У цьогорічному списку претендентів налічується до 40 кандидатів у президенти, що є ознакою недосконалої системи, адже для участі у виборах необхідно було зібрати всього десять тисяч підписів. Найвагоміших кандидатів всього троє – теперішній президент країни Гамід Карзай, колишній міністр закордонних справ Абдула Абдула та Ашраф Гані, що в минулому працював міністром фінансів.

49-річний Абдула Абдула виступає за реформу Конституції, парламентську модель управління та прямі вибори місцевого керівництва.

Його суперник Ашраф Гані пропонує в першу чергу сконцентруватися на економічних реформах у сферах приватизації, оподаткування та у системі тарифів.

Хоч опитування громадської думки засвідчило перевагу теперішнього президента Гаміда Карзая, його постійно критикують за відсутність рішучості та неефективність у прийнятті рішень. Та в разі його перемоги на виборах, змін в Афганістані не відбудеться, твердять експерти.

Більш оптимістично дивиться на ситуацію посол США Карл Айкенбері:

«Афганістан – це наймолодша демократія світу. Досвід старих демократичних систем показує, що перші президентські вибори є критичними для встановлення демократичних ідеалів серед населення».

Попри всі перешкоди і недосконалості, експерти з оптимізмом дивляться на майбутні президентські вибори в Афганістані, сподіваючись, що вони відбудуться демократично і відображатимуть волю народу.

Всі новини дня

Чому не слід очікувати вторгнення білоруської армії? Інтервʼю з Палом Слюнькіним. Відео

Чому не слід очікувати вторгнення білоруської армії? Чи є майбутнє у відносин Білорусі із Заходом? Чи варто розраховувати на білоруську опозицію? Павло Слюнькін, колишній білоруський дипломат, розповів про це в інтервʼю Марії Ульяновській.

Кінець епохи єдинорогів? Крах банків у США – експлейнер. Відео

Кінець епохи єдинорогів? Крах банків у США – експлейнер. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

Падіння банків у США: 🔻 як це відбувалось? 🔻 чи наближається банківська криза?  🔻 до чого готуватись стартапам?  Дивіться новий #експлейнер від Голосу Америки Українською!

Візит Сі до Москви знизив ризик ядерної ескалації – Боррель

Голова зовнішньополітичного відомства Євросоюзу Жозеп Боррель. Архівне фото

Нещодавня поїздка голови Китаю Сі Цзіньпіна до Москви та його зустріч із президентом Росії Володимиром Путіним знизила ймовірність застосування Москвою ядерної зброї. Про це заявив голова зовнішньополітичного відомства Євросоюзу Жозеп Боррель, повідомляє Financial Times.

Європейський дипломат повідомив журналістам, що Сі дуже ясно дав зрозуміти Путіну, що Росія не повинна розгортати ядерні озброєння у війні з Україною.

За словами Борреля, китайський лідер хоче звести до мінімуму ризик бути повʼязаним із російським вторгненням. Очільник дипломатії ЄС також зазначив, що Китай не повністю підтримує Росію і поки що немає жодних ознак того, що Пекін надавав Москві зброю.

Водночас Боррель розкритикував КНР та Індію за закупівлі російських енергоресурсів, що тривають на тлі санкцій.

Джерело Financial Times у Євросоюзі повідомило, що лідери ЄС намагаються схилити Сі Цзіньпіна до переговорів із президентом України Володимиром Зеленським. За словами співрозмовника газети, Брюссель наполягає на тому, щоб Китай чув не лише російську позицію, а й українську.

На тлі підготовки візиту Сі до Москви західні ЗМІ писали, що лідер Китаю після зустрічі з Путіним має намір переговорити із президентом України. Про підготовку розмови Сі та Зеленського розповідав і радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк.

Володимир Зеленський у недавньому інтервʼю японському виданню The Yomiuri Shimbun скептично сприйняв китайські ініціативи про мирне врегулювання конфлікту Росії з Україною і підкреслив, що Київ не отримував від Пекіна пропозиції виступити посередником або про проведення зустрічі з Сі Цзіньпіном. «Але я дипломатичними каналами дав прямі повідомлення, що хочу поговорити з лідером Китаю», – сказав президент України.

Сі Цзіньпін перебував із державним візитом у Росії 20–22 березня. 21 березня він провів офіційні зустрічі з представниками влади Росії.

Байден: Китай поки не надає зброю Росії

Президент США Джо Байден під час спільної прес-конференції з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, Онтаріо, 24 березня 2023 року

Президент США Джо Байден заперечив повідомлення про те, що Китай, буцімто, надає значні поставки зброї Росії.

"Я чую останні три місяці, що Китай надасть значні поставки зброї Росії, - сказав президент США під час спільної прес-конференції з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо в п'ятницю. - Вони цього поки не зробили. Це не означає, що вони не зроблять цього, але поки вони цього не зробили".

Він також назвав, ймовірно "перебільшеними" деякі повідомлення про зближення Росії та Китаю, однак зауважив, що він не ставиться легковажно, ані до Китаю, ані до Росії.

Байден перебував в Канаді з першим візитом на посаді президента США. У спільній заяві з Трюдо за результатами візиту, лідери держав відзначили спільну підтримку України і засудили російську агресію.

Під час звернення до парламенту Канади в п'ятницю Байден назвав США та Канаду "нерозлучними", Трюдо ж заявив про підтримку України. "Як ви добре знаєте, пане президенте, Канада продовжить рішуче підтримувати Україну, що б для цього не знадобилось", - заявив канадський прем'єр.

Минулого тижня китайський керівник Сі Цзіньпін провів триденний державний візит до Москви, який став виявом солідарності Китаю з Росією в той час, як більшість країн світу засудили загарбницьку російську війну в Україні.

У Білому домі вважають, що Путін конче потребує підтримки Китаю, бо в нього на війні в Україні закінчуються боєприпаси, про це заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі в ефірі каналу MSNBC.

«Президенту Путіну потрібен президент Сі, тому що в нього закінчуються боєприпаси, [...] у нього закінчується той інвентар, який йому потрібен для ведення цієї війни, і цілком ймовірно, що він буде шукати додаткової допомоги у Китаю», - сказав представник Білого дому.

Як писав Голос Америки, Генсек НАТО Єнс Столтенберг застеріг Китай від постачання Росії летальної зброї, сказавши, що в НАТО бачили «деякі ознаки того, що був такий запит з боку Росії, і що це питання розглядається в Пекіні китайською владою”.

Уряди США та Європи попередили Китай, що він зіткнеться з серйозними наслідками, якщо вирішить надавати зброю та боєприпаси російським силам.

В статті використано матеріали АFP, Reuters.

Уже 60 років у Вашингтоні діє українська школа. Відео

Уже 60 років у Вашингтоні діє українська школа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:04 0:00

За 60 років існування у Вашингтоні, цьогоріч українська школа має рекордну кількість учнів. Як українській діаспорі стільки років вдавалося зберігати та розвивати українську школу у столиці США – в сюжеті Ірини Шинкаренко та Костянтина Голубчика.

Більше

XS
SM
MD
LG