Спеціальні потреби

Україна – 18 років Незалежності. Думки експертів США.

Україна святкує 18 річницю Незалежності. За цей час українська держава та громадяни пройшли довгий шлях, на якому були і перемоги, і поразки. В Україні вже виросло ціле покоління, у яких у свідоцтві про народження зафіксовано, що вони народжені в державі Україна.

Напередодні ми попросили декількох американських експертів – Надію Дюк, Ореста Дейчаківського і Стівена Пайфера поділитись своїми думками про те, якою стала Україна, і якою б хотіли її бачити у світі.

Говорить директор Європейських та Євразійських програм Національного фонду демократії Надія Дюк:

«Незважаючи на політичні труднощі, які переживає сьогодні Україна, люди мають пам’ятати, що всього 18 років тому навіть слова «Україна» не було у геополітичному лексиконі. І факт, що Україна зараз є сформованою, незалежною країною зі всіма інституціями незалежної держави, є феноменальним».

Подібну думку висловлює радник Гельсінської комісії при Конгресі США Орест Дейчаківський:

«Протягом останніх 18 років Україна побудувала власні, хоча і не досконалі, державні інституції. Також вона має громадянські права та свободи, повага до яких знову таки ще не є абсолютною, але процес становлення триває. У порівнянні з… росіянами та білорусами, Україна є набагато кращим місцем у багатьох відношеннях».

На поступ України, як незалежної держави, звертає увагу також колишній посол США в Києві Стівен Пайфер:

«Україна зробила значний поступ, зокрема, у питаннях демократичного розвитку. …Збудована політична система, яка надасть українцям під час наступних президентських виборів реальний вибір серед декількох кандидатів, які представляють різні позиції… І це вже значно наближає Україну до того, щоб вважатись сучасною демократичною державою».

Але в Україні не все так, якби цього хотілося. Орест Дейчаківський:

«Найбільше розчарування – нестача переваги права закону чи його неадекватність, корупція, політичні сварки, брак чіткого владного розмежування між президентом та прем’єр-міністром, незавершеність економічних реформ. Україна пройшла великий шлях, але ще не є досконалою демократією».

На проблеми звертає увагу також Надія Дюк:

«Існує розчарування серед моїх колег у Вашингтоні у сучасній політичній еліті України, яка опирається змінам, не рухається вперед. Вона має більше уваги звертати на внутрішньополітичну ситуацію в Україні, запроваджувати реформ та бути більш активною на зовнішньополітичній арені.

Україна не має весь час чекати, аби Європа зробила перший крок. Було би дуже приємно бачити, аби українська політична еліта сформувала власну концепцію місця України в Європі та змогла її переконливо представити».

Колишній посол Стівен Пайфер звертає увагу на відсутність послідовної зовнішньої і внутрішньої політики в Україні:

«На мою думку, першим пріоритетом для керівництва України після виборів буде налагодити ситуацію у самій Україні. Україна буде у набагато кращій позиції щоб взаємодіяти з Росією, з європейськими країнами з США, якщо буде мати послідовну узгоджену зовнішню політику, як також проведе внутрішні реформи, зокрема реформу енергетичної галузі. Це не лише стабілізує енергетичну галузь України, але й зменшить можливості для Росії використовувати енергетичні поставки як зброю проти України…»

Щодо питання збереження Україною незалежності в складній геополітичній ситуації, Надія Дюк сказала:

«Я знаю, що існують певні побоювання, що Україна може втратити незалежність… Якщо говорити у короткотерміновій перспективі, а зараз відбуватимуться президентські вибори в Україні, то, звичайно, не всі кандидати наполягатимуть на швидкій інтеграції України в Європу чи в НАТО. Але знову-
таки існує велика різниця між тим, як Україна вибирає своїх союзників та втратою суверенітету на користь іншої держави».

Позитивної думки також Орест Дейчаківський:

«Незважаючи на нещодавні агресивні заяви Медведєва, незважаючи на слова Путіна, який минулого року сказав Бушу, що Україна не є державою у повному розумінні цього слова, незважаючи на всі дії Росії, спрямовані проти України, я переконаний, що Україна збереже свою незалежність, тому що вона має владу та можливості протистояти цьому тискові. Але великим питанням залишається якість цієї незалежності».

Інше за темою

XS
SM
MD
LG