Спеціальні потреби

Актуально

Як самі українці оцінюють здобутки незалежності країни

Попри економічні проблеми та чвари політиків більшість українців й надалі схвально ставляться до проголошення незалежності своєї держави. Про це свідчать останні соціологічні дослідження. Українці народжені у Сполучених Штатах оцінюють прогрес України за вісімнадцять років.Підприємець Іван Лозовий готується святкувати українську незалежність. Декілька років тому він відмовився від американського громадянства і отримав український паспорт. Нині живе у Києві. 24 серпня він традиційно вдягне вишиванку і разом з родиною гулятиме вулицями столиці. Проте каже – нині святкує із присмаком гіркоти.

«Я ще не зустрів людину, українця, який би казав, що це та країна, де я хотів би жити. Ми всі прагнемо чогось набагато більшого. Через це я думаю, повноцінного святкування немає» - зазначає Лозовий. На початку девяностих він приїхав в Радянський Союз нелегально, жив в комунальній квартирі і переховувався від міліції. Займався політикою і громадською діяльністю, зрештою пішов у бізнес і нині, як каже, допомагає інвесторам виживати в умовах репресій і свавілля чиновників. Найбільше жалкує за змарнованими можливостями країни. Попри все, Лозовий згадує день проголошення незалежності із захопленням. Адже був тоді серед тисяч людей перед Верховною Радою.

«Безумовно було величезне піднесення. В той момент інформація йшла серед людей як пожежа по сухій траві. Ми знали, що зараз піднімуть синьо-жовтий прапор над куполом ВР. І ми чекали. Я пригадую, була така нераціональна нетерпимість – чому так довго? Хоча це зайняло всього 15 хвилин. А ми чекали – що таке, що за провокація, що відбувається? Я ніколи не думав, виростаючи в США, що мені припаде така доля. Коли я виростав і вчився Радянський Союз виглядав надзвичайним монолітом, монстром. Те, що він так розпадеться ніхто не підозрював. І якби мені хто сказав, що я буду тут під час проголошення незалежності, я б ніколи в житті ні за які гроші не повірив би».

Керівник Української програми USETI Ярема Бачинський святкує українську незалежність в Києві останні 15 років. Нині він живе у столиці і допомагає українському уряду запроваджувати систему тестування в університетах. Каже – його покоління може оцінити прогрес зроблений країною за часів незалежності.

«Ці всі люди добре пригадують гіперінфляцію, ті дійсно абсолютно складні часи невпевненості в завтрашньому дні. І якщо співставити нинішній день з тим часом, з тими днями, то я думаю, в усіх зараз є більше впевненості в тому, що вони і їхня країна має певний досвід, може багато чого пройти, тому що багато чого проходила і пройшла гіршого і складнішого, ніж можливо ті проблеми, які зараз країна проходить. (…) Я не думаю, що за 18 років варто будь-кому – чи українцю, чи експерту, чи іноземцю, чи сусіду тим більше, чи керівнцтву якоїсь сусідньої держави треба ставити дуже різкі оцінки. Треба сприймати те що є, те, що відбулося. Українська держава відбулася» - каже Бачинський.

Він пригадує захоплення від першого військового параду в Києві. Шкодує, що українці поки що не навчилися використовувати свій власний потенціал і мріє про нову традицію святкування дня незалежності, яка б розбудила ініціативу людей:
«Моє таке побажання, щоб тут стало традицією заполонити весь Хрещатик шашликом. Самим українцям варто задуматися – а чи не міг би я бути причетним до накривання столу до свята незалежності? Не чекати, що хтось із адміністрації дасть рознарядку, чи привезе шашлик, а самому гуртуватися, добувати той шашлик і ділитися із своїми співгромадянами. Як у справжній теплій громаді і родині».


Всі новини дня

Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео

Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі відповів на питання щодо підриву Каховської ГЕС. Послухайте, що він сказав.

Збитки будуть значними - Білий дім про руйнування Каховської дамби

Координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі

Сполучені штати вивчають ситуацію навколо руйнування дамби на Каховській ГЕС, щоб визначити відповідальних за інцидент та оцінити збитки скоєного. Про це заявив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі під час брифінгу 6 червня.

“Ми уважно стежимо за наслідками цього руйнування, яке спричинило масштабні повені в Україні та призвело до евакуації щонайменше тисячі українців. … Ми бачили повідомлення про те, що Росія несе відповідальність за вибух на дамбі, яку, я нагадаю, російські війська незаконно захопили минулого року і відтоді окуповували. Ми робимо все можливе, щоб оцінити ці повідомлення, і працюємо з українцями, щоб зібрати більше інформації. Але не можемо наразі остаточно сказати, що сталося”, - заявив Кірбі.

На питання, чи Білий дім вважає руйнування дамби воєнним злочином, Джон Кірбі нагадав, що цивільна інфраструктура захищена Женевськими конвенціями, а її руйнування заборонене законами війни.

“Росіяни нелегально захопили цю дамбу, це водосховище, багато місяців тому. Ця територія на час вибуху була окупована ними. І це зрозуміло, що навмисне руйнування цивільної інфраструктури заборонено законами війни. І в додатковому протоколі до Женевських конвенцій, який росіяни самі ж підписали, руйнування цивільної інфраструктури, як от дамби, і дамби там чітко зазначені, - є порушенням цього кодексу. Але знову ж, ми досі не ухвалили рішення. Ми досі говоримо з українцями про це”, - заявив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

Представник Білого дому додав, що вже зараз можна передбачити, що “збитки для українського народу та регіону будуть значними”.

“Окрім втрати людей і засобів до існування, знищення дамби цілком може мати руйнівний вплив на енергетичну безпеку України, і це, безперечно, вплине на систему українських каналів”, - сказав він.

Речник Державного департаменту США Ведант Пател, коментуючи відповідальність за скоєне, наголосив, що дамба на момент руйнування була під контролем росіян: “Важливо пам’ятати, що насправді Росія почала цю роботу, оскільки Росія окупувала цю територію, і саме Росія контролювала дамбу. Тож ми продовжуємо підтримувати зв’язок з українською владою та намагаємось надати допомогу багатьом українцям, які були переміщені та змушені”.

У Білому домі заявили, що “з полегшенням побачили заяву директора МАГАТЕ, що немає безпосереднього ризику для безпеки” Запорізької атомної станції внаслідок руйнування Каховської дамби.

Джон Кірбі запевнив, що США продовжуватимуть підтримувати Україну в її боротьбі проти російської агресії: “Неспровокована війна Росії проти України має руйнівний вплив на український народ і принесла йому жахливі страждання. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну всіма можливостями, включно з військовою гуманітарною та економічною підтримкою”.

Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео

Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

“Каховська ГЕС знаходилась на окупованій території і РФ мала вживати всіх заходів, щоб підтримувати її в належному стані і не допускати будь-які інциденти. Можна говорити, що мав місце акт державного тероризму. На мою думку, це було зроблено свідомо”, - заявив посол України в ООН Сергій Кислиця.

Фінляндія вислала дев'ятьох російських дипломатів

Архівне фото: прапор Фінляндії в Гельсінкі

Фінляндія видворила дев'ятьох російських дипломатів, звинувативши їх в роботі на російську розвідку.

"Їхні дії суперечать Віденській конвенції з дипломатичних відносин", - йдеться в заяві Офісу президента Фінляндії, виданій у вівторок.

Як повідомляв Голос Америки, протягом останніх місяців Норвегія та Швеція також вислали російських дипломатів звинувативши їх у тому, що вони були офіцерами розвідки, які працювали під дипломатичним прикриттям. У відповідь Москва вислала норвезьких і шведських дипломатів. Росія відкидає звинувачення проти своїх дипломатів.

У квітні Фінляндія приєдналася до НАТО, що викликало незадоволення у Росії.

Фінляндія також у вівторок засудила вибух дамби у Новій Каховці, назвавши його «гуманітарною та екологічною катастрофою». Про це йдеться у повідомленні офісу президента Фінляндії у вівторок.

«Вибух знаменує нове розширення війни, що спричиняє масштабні руйнування в Україні як для мирного населення, так і для довкілля», – мовиться у повідомленні від імені президента Фінляндії Саулі Ніїністе.

У повідомленні сказано, що ця заява була ухвалена після зустрічі президента з міністерським комітетом уряду з питань зовнішньої та безпекової політики, на якому також обговорили напад Росії на Україну та безпекову ситуацію в Європі.

Україна звинуватила Росію у підриві дамби у навмисному воєнному злочині, тоді як Кремль заявив, що це був саботаж з боку самої України.

В статті використано матеріали АР, Reuters.

“Хочемо спілкуватися із нашими гостями їхньою мовою” – навіщо поляки вчать українську. Відео

Понад мільйон людей почали вивчати українську з лютого минулого року, свідчать дані програми для вивчення мов Duolingo. Три країни, де інтерес найвищий, – США, Великобританія та Польща.

Більше

Відео - найголовніше

Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00
XS
SM
MD
LG