Спеціальні потреби

Командувачі США в Афганістані готові міняти тактику

Серпень став найкривавішим місяцем для американських військових за вісім років перебування в Афганістані. В останній день серпня від вибухів бомб загинуло двоє американських солдатів, довівши тим самим число загиблих до сорока семи за цілеий місяць.

Того ж дня, командувач військ США та сил НАТО в Афганістані генерал Стенлі Маккристал заявив, що ситуація в країні надзвичайно серйозна, але війну з Талібаном, каже він, все ще можна виграти. Маккристал додав, що США та союзники мусять негайно змінити тактику ведення війни в Афганістані. Замість того, щоб ганятися за бойовиками Талібану по горах, каже він, потрібно більше захищати мирне населення і допомагати розбудовувати громадянське суспільство в Афганістані.

Майже вісім років минуло з того часу коли американські військові почали бойові дії в Афганістані. Зараз генерали США зізнаються, що цю війну вони не виграють. Багато сіл, наприклад, Мукарек на півдні країни все ще контролюються талібами. Їх населення не може більше терпіти. Один мешканець Мукарека відверто каже:

«Нам вже набрид Талібан і нам набридли ви. Я вже не розумію, що відбувається».

Командування США зараз говорить, що мета цієї війни не знищити якомога більше талібів, чи вигнати їх з якнайбільшої території. Американці відтепер мають робити все, щоб завадити Талібану мати доступ і вплив на місцеве населення.

Генерал Маккристал вважає, що змішування талібів з місцевими жителями реально загрожує суверенітету Афганістану. Бойовики, маючи контроль над мирними жителями, завдають ударів у тих місцях, у яких американці їх не чекають. Командувач міжнародних сил безпеки в Афганістані каже:

«Бойовики посилили свій спротив. Вони розширили боротьбу географічно і в деяких районах значно активізувалися. Їхня здатність співпрацювати чи контролювати місцеве населення збільшилась».

Пропозиції генерала Маккристала кардинально змінять те, яким чином американці відтепер боротимуться з Талібаном. Вони більше покладатимуться на місцеву армію і поліцію, чисельність яких має збільшитись вдвічі.
Вони також покращуватимуть місцеве урядування, посилять боротьбу з корупцією і зосереджуватимуть американські сили у населених пунктах, де вони будуть менше часу полювати за талібами, а більше часу присвятять захисту людей.

Стівен Біддл із Ради з питань міжнародних відносин говорить:

«Раніше ми намагалися знищити терористів, а не захищали населення та розбудовували його уряд. І тому для Талібану було надзвичайно легко отримати доступ до людей і розвинути повстанський рух».

Для подолання повстанців, генерал Маккристал незабаром попросить збільшити американський контингент в Афганістані. Втім мабуть не всі урядовці погодяться з його вимогою. США цього року вже вдвічі збільшили чисельність своєї армію у цій країні. А це поки що не допомогло зменшити кількість загиблих там людей.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG