Спеціальні потреби

МВФ може припинити співпрацю з Україною


Міжнародний валютний фонд може не дати Україні черговий транш із обіцяного кредиту на загальну суму у понад 16 мільярдів доларів. Причиною відмови може стати невиконання урядом країни низки умов, на яких надавалося фінансування. Одна із них – відмова підняти ціни на газ для населення та підприємств теплокомуненерго з 1 вересня та початку жовтня відповідно.

Рішення про підвищення тарифів було оприлюднене ще влітку. Однак суд за поданням федерації профспілок скасував цю ухвалу. Експерти МВФ вважають, що поетапного підняття ціни на газ сприятиме оздоровленню фінансового стану найбільшого платника податків у державі – національної компанії «Нафтогаз України». Оглядачі припускають, що відтермінувати підвищення цін вирішили з огляду на президентську кампанію, початок якої наближається. Непопулярні заходи можуть дати опозиції привід для критики дій прем'єр-міністра.

Місія МВФ перебуває в Україні від вівторка. Її представники зустрічаються із представниками української влади і вивчають ситуацію. Вони поки що не оприлюнювали офіційних оцінок та прогнозів щодо співпраці з урядом, однак українскі ЗМІ повідомляють про незадоволення членів місії тим, як виконуються досягнені раніше домовленості. Оглядачі констатують і інші порушення угод між Україною та Міжнародним валютним фондом, які можуть стати причиною замороження співпраці. Відмова Фонду надати черговий транш може мати важкі наслідки для уряду, який планував покрити за рахунок запозичення дефіцит державного бюджету та соціальні видатки.

На невизначеність із перспективами надання чергового траншу кредиту відреагував і валютний ринок. Сьогодні після декількаденного періоду стабілізації гривня продовжила різке падіння, втративши в ціні 20 копійок від початку тижня щодо американського доллара. Інтервенції Нацбанку, який щодня витрачає на підтримку української валюти сотні мільйонів долларів поки що не дають очікуваного результату і не можуть збити ажіотажного попиту на доллари та євро.

Песимізм щодо перспектив розвитку української економіки демонструють і іноземні інвестори. За даними президентського секретаріату, протягом другого кварталу нинішнього року вони майже не вкладали гроші в реальний сектор. Більшість залучених інвестицій приходяться на банківський та фінансовий сектор. Експерти із секретаріату звертають увагу й на відтік капіталу, що зріс майже на чверть. Серед країн, які більше вилучали коштів, ніж вкладали в українську економіку – Сполучені Штати і Росія. Більшість інвестицій які все ще надходять мають офшорне походження.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG