Спеціальні потреби

Актуально

Україна зaкликала Росію роз`яснити новий закон

Україна звернулася до Росії з проханням роз`яснити нові положення федерального закону «Про оборону», що передбачають можливість використання російської армії за кордоном. Про це повідомив заступник глави секретаріату президента України Петро Шатковський.

«Ми чекаємо відповіді від російської сторони», -- сказав представник секретаріату у четвер на прес-конференції в Києві.

А поки офіційна відповідь не надійшла, українцям залишається лише здогадуватись, що означає військова новація Росії і чи не йдеться про намір застосувати силу проти України.

Саме так розцінила нову оборонну доктрину Москви українська інтелігенція. У четвер відомі її представники оприлюднили звернення, в якому закликали світ захистити Україну від північного сусіда. «Вперше за довгі роки з`явилися ознаки того, що Кремль не виключає із арсеналу своїх зовнішньополітичних інструментів стосовно України і силові засоби», -- мовиться у зверненні, яке підписали, зокрема, Юрій Андрухович, Оксана Забужко. В`ячеслав Брюховецький, Семен Глузман, Мирослав Попович, Левко Лук`яненко та інші. Коментуючи недавній відеолист президента Медведєва та його військову ініціативу, підписанти назвали це «безпосереднім пропагандистським обґрунтуванням можливого силового втручання у внутрішні справи України».

Українська інтелігенція закликала США, Великобританію, Францію і Китай скликати міжнародну конференцію, щоб забезпечити гарантії безпеки України. Відомі українські діячі просять також керівників Євросоюзу «зайняти чітку та однозначну позицію в питанні забезпечення державного суверенітету України; висловити застереження щодо будь-яких форм втручання Росії у внутрішні справи України».

Що ж до експертів, то їхні оцінки менш емоційні. Більшість політологів залишаються оптимістами і кажуть, що словесна агресія Москви навряд чи перейде у військову. Як на аргумент оптимісти посилаються, зокрема, на те, що Кремль не посміє напасти на Україну, оскільки мусить озиратися на реакцію світу.

У тому, що російські військові новації не збільшують загроз для України, впевнений і екс-міністр оборони, а нині голова парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони Анатолій Гриценко. В інтерв`ю радіо «Свобода» політик заявив, що не бачить у прийнятому Держдумою законі нічого надзвичайного. За його словами, кожна країна, що має могутню армію, передбачає подібні процедури. Як на приклад Гриценко послався на Сполучені Штати, які теж ставлять перед власними Збройними силами завдання захисту своїх громадян за кордоном.

Натомість в експертному середовищі чимало й песимістів, які не схильні недооцінювати загрози. До них, зокрема, належить політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач. «Узаконивши використання своєї армії за кордоном, Росія показує кулак Україні», -- сказав Горбач в інтерв`ю «Голосу Америки»:

«Цей закон передусім стосується України і спрямований проти України – що б там не говорили наші політики, кандидати в президенти, намагаючись позиціонуватися як миротворці в очах українського електорату. Адже внутрішня потреба російського керівництва – ствердитися в ролі світової потуги і бодай символічно дорівнятися до Сполучених Штатів – саме й проявляється у таких подіях, як Кавказька війна або намагання поставити знак рівності між Південною Осетією і Косово. І цей новий військовий закон саме з розряду таких подій -- «вставання Росії з колін», демонстрації світові кулака. Аргументація промовиста: армію дозволили застосовувати для захисту громадян РФ, які перебувають за кордоном. Мовляв – аби всі боялися заподіювати шкоду російським громадянам, оскільки за ними стоїть російська армія, яка може в будь-яку хвилину діяти за межами РФ. І це рішення може ухвалюватися блискавично. В принципі, Сполучені Штати теж таким чином аргументували багато своїх закордонних операцій – саме порятунком і захистом громадян Сполучених Штатів Америки. Але у російській версії все виглядає дещо – коли не цілком – інакше. Спочатку громадянам іншої держави дається громадянство Російської Федерації, а потім вводяться війська для їхнього захисту, як було у тій же Південній Осетії. Погодьтеся – це пародія на американські прецеденти. Росія погрожує кулаком решті світу, але перш за все власним сусідам, оскільки вони найближче до цього кулака знаходяться. А Україна ще й унікальна тим, що в Україну не треба вводити російські війська: вони в ній уже дислоковані. Я маю на увазі російський Чорноморський флот. Тобто в принципі це означає можливість для президента Медведєва давати накази ЧФ застосовувати силу на території України нібито для захисту російських громадян. Якими ж можуть бути, знову ж таки, самі військовослужбовці Російської Федерації. Що ж до того, застосують росіяни закон чи не застосують – справа вже не в законі, а в прецеденті. Прецедент уже відбувся рік тому (російсько-грузинський конфлікт), і нинішній закон лише легалізує минулорічну агресію. Тому гадати, чи буде нова агресія, чи ні, беззмістовно. Чому це не може повторитися ще раз, уже на основі закону, якщо раніше це відбулося і без закону – особисто я не бачу причин», -- заявив експерт в інтерв`ю «Голосу Америки».

Нагадаємо: в середу 9 вересня Держдума Російської Федерації схвалила у першому читанні поправки до закону про оборону, що дозволяють використовувати російську армію за межами Росії.

За лічені хвилини після повідомлення про прийняття цього закону на сайті президента України з`явився указ про перевірку обороноздатності України.

Втім, у четвер секретаріат президента заперечив будь-який зв`язок між голосуванням у Державній думі Росії та рішенням про інспекцію оборони України.

Всі новини дня

Візит Байдена до Польщі обговорили представники канцелярії президента Польщі та Держдепу США

Чоловік із прапором США проходить повз американську бронемашину Stryker в м.Білосток, Польща. 24 березня 2015 року (AP Photo/Alik Keplicz)

Президент США Джо Байден може відвідати Польщу найближчим часом - про це повідомив голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі Марцин Пшидач після зустрічі у Вашингтоні з заступницею Держсекретаря США Венді Шерман та радником Білого дому з Нацбезпеки Джейком Салліваном.

“Як відомо від самого президента Байдена, президент Байден має намір приїхати до Польщі. Сьогоднішня розмова стосувалася саме цих планів на найближче майбутнє. Звичайно, подробиці такого візиту будуть повідомлені, коли буде визначена конкретна дата, але сьогоднішня розмова стала великим кроком вперед у питанні активізації зустрічей на найвищому політичному рівні між нашими президентами", – заявив Пшидач під час брифінгу з журналістами у Вашингтоні. Відео його брифінгу опублікувало Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі.

На запитання, чи є втома в американців від війни в Україні, Пшидач відповів, що «ні в Держдепартаменті, ні в Раді національної безпеки Білого дому не бачив такої втоми, навпаки». Він додав, що побачив "ідеї, активність і чуйність до наших [польських – ред.] ідей. Ми єдині й будемо працювати для збереження євроатлантичної єдності".

Водночас польські ЗМІ повідомляють, що президент Польщі Анджей Дуда у відповідь на питання про візит Байдена сказав, що “американська адміністрація, Білий дім несуть відповідальність за підтвердження такого візиту. … Президент [Байден] сказав, що він приїде в нашу частину Європи, тому ми очікуємо, що він обов’язково приїде, але детальну програму цього візиту оголосить американська сторона”.

У п’ятницю, 3 лютого, заступниця держсекретаря США Венді Шерман провела зустріч з радниками з питань національної безпеки Польщі – Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою.

“Продуктивна зустріч із радниками з питань національної безпеки Польщі Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою, щоб обговорити наше глибоке партнерство, лідерство Польщі у прийнятті українських біженців, нашу позицію проти агресії Росії та стратегічний діалог США та Польщі”, - написала у Твіттері Венді Шерман, заступниця Державного секретаря США.

Прес-служба Державного департаменту США повідомила, що сторони, серед іншого, “обговорили життєво важливу допомогу Україні та необхідність притягнення Росії до відповідальності за її жорстоку війну”.

Марцин Пшидач додав, що під час розмов з американськими посадовцями обговорювали також потенційні сценарії, як відповісти на потенційний наступ російських військ в Україні.

"Друга тема [обговорень] - це ситуація в самій Україні, можливі сценарії, які Володимир Путін найближчим часом може спробувати реалізувати, його очікуваний наступ. Яким чином відповісти на цей наступ, як мала б відповісти Україна, і як ми - сусідні країни-партнери - можемо їй допомогти", - розповів журналістам голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі та радник із нацбезпеки Марцин Пшидач.

Як повідомляв Голос Америки, окрему зустріч у Вашингтоні Марцин Пшидач, очільник Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі, та Яцек Сєвєра, голова Бюро національної безпеки Польщі, провели із Джейком Салліваном, радником Білого дому із національної безпеки США.

Про можливий візит президента Байдена у Польщу повідомляло раніше американське видання NBC News. Як писав Голос Америки, за даними цього ЗМІ, Білий дім розглядає кілька місць ймовірного візиту Байдена в Європу, включаючи Польщу. Таким чином в адміністрації вивчають способи, як Байден може відзначити річницю початку повномасштабної російської війни в Україні.

30 січня президент США підтвердив, що має намір відвідати Польщу, але ще не знає, коли саме.

"Танкісти ЗСУ швидко освоюють керування могутнім Challenger 2" - Міноборони Великої Британії  

Танки "Челленджер 2" та "Леопард 2" під час тренувань у Польщі. Фото: Міністерство оборони Великої Британії  

Міноборони Великої Британії повідомило, що українські танкісти дуже швидко засвоюють керування важкими танками “Челленджер 2”.

«Танкісти Збройних Сил України швидко освоюють керування могутнім Challenger 2 цього тижня. Велика Британія надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою Батьківщину та повернути свою територію”, - написало у Твіттері Міністерство оборони Великої Британії й оприлюднило фотографії із тренувань українських екіпажів.

На сайті Кабінету міністрів Великої Британії повідомляють, що в суботу, 4 лютого, британський прем’єр Ріші Сунак провів телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським.

“Прем’єр-міністр сказав, що минулого тижня зустрічався з українськими військовими, що тренуються у Великій Британії, його надихнула їхня мужність та історії про їхніх близьких вдома”, - мовиться у повідомленні британського уряду.

"Його увага зосереджена на тому, щоб забезпечити якнайшвидше надходження оборонної військової техніки Великої Британії на лінію фронту", - йдеться у повідомленні Офісу глави британського уряду.

Президент України Володимир Зеленський під час розмови подякував прем’єр-міністру Сунаку за танки та за навчання українських військових.

«У розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком подякував за старт тренувань українських екіпажів на «Челленджерах». Також говорили про подальше розширення спроможностей української армії, різнобічну підтримку України на коротку та довгу перспективу», - написав президент Зеленський у Телеграмі.

Як повідомляв Голос Америки, Україна сподівається, що українські військові зможуть застосувати західні танки на полі бою уже навесні. "Я не думаю, що ми будемо чекати до літа. У нас немає часу чекати", - заявив у коментарі Голосу Америки аташе з питань оборони посольства України у США Борис Кременецький.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Які країни могли б потенційно надати Україні F-16 та додаткову кількість винищувачів МІГ? Відео

Військові аналітики вважають, що винищувачі можуть зіграти вирішальну роль для того, щоб допомогти Україні відбити ймовірний наступ Росії. За словами аналітика з CEPA, ці літаки, якщо вони надійдуть від союзників, зможуть змінити ситуацію на полі бою в Україні.

Іран не дотримується своїх зобов'язань в ядерній сфері – спільна заява США та союзників

Іранські співробітники на заводі у Фордо. Іран пообіцяв МАГАТЕ, що половина з приблизно 1000 центрифуг вироблятиме уран, збагачений майже до 20%, а решта – низькозбагачене паливо до 3,5% для запланованого важководного ядерного реактора. 9 квітня 2009 року. Фото AP/Вахід Салемі

Сполучені Штати та провідні європейські країни заявили, що новий звіт агентства ООН з атомної енергетики свідчить про те, що Іран порушує свої ядерні зобов’язання.

У спільній заяві США, Велика Британія, Франція та Німеччина заявили у п’ятницю, що звіт Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яке є спостережним органом ООН, свідчить про те, що Іран непослідовно виконує свої ядерні зобов’язання.

МАГАТЕ розкритикувало Іран у середу за те, що він не повідомив про технологічні зміни на заводі, в результаті яких він зміг збагачувати уран до чистоти, близької до збройної.

"Ми, уряди Франції, Німеччини, Сполученого Королівства та Сполучених Штатів, беремо до відома звіт Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) про те, що Іран вніс суттєві зміни в конфігурацію деяких своїх центрифуг без попереднього інформування Агентства. Ці центрифуги виробляють високозбагачений уран до 60% і розташовані на збагачувальному заводі у Фордо", – мовиться у заяві.

Як заявило агентство, ця зміна суперечить зобов’язанням Ірану, які він взяв на себе, згідно з Угодою про непоширення ядерної зброї.

«Нещодавно повідомлена зміна конфігурації каскадів центрифуг, які використовуються для виробництва урану, майже збройного рівня, підкреслює необхідність виконання Іраном усіх своїх зобов’язань щодо звітності й прийняття будь-яких гарантій, моніторинг яких МАГАТЕ вважає необхідним у світлі виробництва Іраном такого високозбагаченого урану», – мовиться далі у заяві.

Очільник ядерної програми Ірану Мохаммад Есламі відкинув висновки звіту у четвер, назвавши їх «невірними», і стверджуючи, що інспектор агентства зробив помилку. Але США та союзники відкинули його заву.

«Заяви Ірану про те, що ця дія була здійснена помилково, є неадекватними. Ми оцінюємо дії Ірану на основі неупереджених і об’єктивних звітів МАГАТЕ, а не на основі імовірних намірів Ірану», – заявили західні країни.

У заяві також мовиться, що виробництво високозбагаченого урану на заводі у Фордо «несе значні ризики, пов’язані з розповсюдженням, і не має жодного надійного цивільного обґрунтування».

Згідно з ядерною угодою від 2015 року між Іраном і великими західними державами, що називається Спільний всеосяжний план дій (JCPOA), збагачення урану заборонене на цьому об’єкті. Після того, як Сполучені Штати вийшли з угоди у 2018 році та відновили санкції проти Ірану, Ісламська Республіка поступово відмовилася від будь-яких обмежень, встановлених в цій ядерній угоді.

Протоієрей Православної Церкви України о. Андрій Дудченко - про релігійні виклики у час війни. Інтерв'ю

Напередодні у США відбувся Український молитовний сніданок. У складі української делегації, що прибула до Вашингтона був й Протоієрей Православної Церкви України о. Андрій Дудченко. Про свої враження від події та релігійні виклики у час війни ми поговорили із отцем у студії Час-Тайм.

Більше

XS
SM
MD
LG