Спеціальні потреби

Україна зaкликала Росію роз`яснити новий закон


Україна звернулася до Росії з проханням роз`яснити нові положення федерального закону «Про оборону», що передбачають можливість використання російської армії за кордоном. Про це повідомив заступник глави секретаріату президента України Петро Шатковський.

«Ми чекаємо відповіді від російської сторони», -- сказав представник секретаріату у четвер на прес-конференції в Києві.

А поки офіційна відповідь не надійшла, українцям залишається лише здогадуватись, що означає військова новація Росії і чи не йдеться про намір застосувати силу проти України.

Саме так розцінила нову оборонну доктрину Москви українська інтелігенція. У четвер відомі її представники оприлюднили звернення, в якому закликали світ захистити Україну від північного сусіда. «Вперше за довгі роки з`явилися ознаки того, що Кремль не виключає із арсеналу своїх зовнішньополітичних інструментів стосовно України і силові засоби», -- мовиться у зверненні, яке підписали, зокрема, Юрій Андрухович, Оксана Забужко. В`ячеслав Брюховецький, Семен Глузман, Мирослав Попович, Левко Лук`яненко та інші. Коментуючи недавній відеолист президента Медведєва та його військову ініціативу, підписанти назвали це «безпосереднім пропагандистським обґрунтуванням можливого силового втручання у внутрішні справи України».

Українська інтелігенція закликала США, Великобританію, Францію і Китай скликати міжнародну конференцію, щоб забезпечити гарантії безпеки України. Відомі українські діячі просять також керівників Євросоюзу «зайняти чітку та однозначну позицію в питанні забезпечення державного суверенітету України; висловити застереження щодо будь-яких форм втручання Росії у внутрішні справи України».

Що ж до експертів, то їхні оцінки менш емоційні. Більшість політологів залишаються оптимістами і кажуть, що словесна агресія Москви навряд чи перейде у військову. Як на аргумент оптимісти посилаються, зокрема, на те, що Кремль не посміє напасти на Україну, оскільки мусить озиратися на реакцію світу.

У тому, що російські військові новації не збільшують загроз для України, впевнений і екс-міністр оборони, а нині голова парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони Анатолій Гриценко. В інтерв`ю радіо «Свобода» політик заявив, що не бачить у прийнятому Держдумою законі нічого надзвичайного. За його словами, кожна країна, що має могутню армію, передбачає подібні процедури. Як на приклад Гриценко послався на Сполучені Штати, які теж ставлять перед власними Збройними силами завдання захисту своїх громадян за кордоном.

Натомість в експертному середовищі чимало й песимістів, які не схильні недооцінювати загрози. До них, зокрема, належить політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач. «Узаконивши використання своєї армії за кордоном, Росія показує кулак Україні», -- сказав Горбач в інтерв`ю «Голосу Америки»:

«Цей закон передусім стосується України і спрямований проти України – що б там не говорили наші політики, кандидати в президенти, намагаючись позиціонуватися як миротворці в очах українського електорату. Адже внутрішня потреба російського керівництва – ствердитися в ролі світової потуги і бодай символічно дорівнятися до Сполучених Штатів – саме й проявляється у таких подіях, як Кавказька війна або намагання поставити знак рівності між Південною Осетією і Косово. І цей новий військовий закон саме з розряду таких подій -- «вставання Росії з колін», демонстрації світові кулака. Аргументація промовиста: армію дозволили застосовувати для захисту громадян РФ, які перебувають за кордоном. Мовляв – аби всі боялися заподіювати шкоду російським громадянам, оскільки за ними стоїть російська армія, яка може в будь-яку хвилину діяти за межами РФ. І це рішення може ухвалюватися блискавично. В принципі, Сполучені Штати теж таким чином аргументували багато своїх закордонних операцій – саме порятунком і захистом громадян Сполучених Штатів Америки. Але у російській версії все виглядає дещо – коли не цілком – інакше. Спочатку громадянам іншої держави дається громадянство Російської Федерації, а потім вводяться війська для їхнього захисту, як було у тій же Південній Осетії. Погодьтеся – це пародія на американські прецеденти. Росія погрожує кулаком решті світу, але перш за все власним сусідам, оскільки вони найближче до цього кулака знаходяться. А Україна ще й унікальна тим, що в Україну не треба вводити російські війська: вони в ній уже дислоковані. Я маю на увазі російський Чорноморський флот. Тобто в принципі це означає можливість для президента Медведєва давати накази ЧФ застосовувати силу на території України нібито для захисту російських громадян. Якими ж можуть бути, знову ж таки, самі військовослужбовці Російської Федерації. Що ж до того, застосують росіяни закон чи не застосують – справа вже не в законі, а в прецеденті. Прецедент уже відбувся рік тому (російсько-грузинський конфлікт), і нинішній закон лише легалізує минулорічну агресію. Тому гадати, чи буде нова агресія, чи ні, беззмістовно. Чому це не може повторитися ще раз, уже на основі закону, якщо раніше це відбулося і без закону – особисто я не бачу причин», -- заявив експерт в інтерв`ю «Голосу Америки».

Нагадаємо: в середу 9 вересня Держдума Російської Федерації схвалила у першому читанні поправки до закону про оборону, що дозволяють використовувати російську армію за межами Росії.

За лічені хвилини після повідомлення про прийняття цього закону на сайті президента України з`явився указ про перевірку обороноздатності України.

Втім, у четвер секретаріат президента заперечив будь-який зв`язок між голосуванням у Державній думі Росії та рішенням про інспекцію оборони України.

XS
SM
MD
LG