Спеціальні потреби

Актуально

Ющенко заявив про наявність в Україні російської ‘п’ятої колони’

Президент Віктор Ющенко засудив спроби політичного тиску на Україну зі сторони Росії в час розгортання у країні передвиборчої кампанії. Він заявив про це в Нью-Йорку під час виступу в Раді з питань міжнародних відносин, де розглядалося питання внутрішньої ситуації в країні, а також її становища на міжнародній арені.

«Вибори президента без будь-якого тиску ззовні - суверенне право українського народу, - сказав Ющенко. - Очевидно, що в нас існує п’ята колона. Деякі політики зацікавлені в економічній і політичній підтримці з Росії». Втім, президент України не назвав цих політиків поіменно.

Водночас Ющенко вказав на ще один «дестабілізуючий» фактор -- роздавання російських паспортів мешканцям Криму.

Попри все, на думку Ющенка, Росія не матиме значного впливу на президентські вибори, заплановані на 17 січня 2010 року. Він пояснив це тим, що завдяки «Помаранчевій революції», що привела його до влади, «самодостатність української нації зростає з кожним днем».

Президент Ющенко присвятив значну частину свого виступу українсько-російським відносинам, які він схарактеризував, як «не найкращі». Він в деталях говорив про деякі питання, які, за його словами, ускладнюють ці відносини.

По-перше, зазначив Ющенко - це не демаркований дотепер кордон між Україною і Росією.

«Ми провели 27 раундів переговорів про демаркацію кордону і всі технічні питання вирішено, але домовленість все ще не підписана», - сказав український президент.

Він поклав всю відповідальність за такий стан речей на російську сторону. Ющенко також зазначив, що «непроста ситуація» складається із островом Тузла. Він наголосив, що Тузла «завжди буде українською, хоч Росія має інше поняття» у цьому питанні.

Запевнивши, що його країна має намір виконувати умови домовленості про базування у Севастополі російського Чорноморського флоту, Віктор Ющенко висловив сподівання на те, що флот залишить територію України до травня 2017 року, так як це передбачено договором. Він додав, що Конституція України забороняє присутність на її території іноземних військових баз.

У зв’язку з цим Ющенко підкреслив, що у випадку вступу України в НАТО бази Північноатлантичного альянсу у Севастополі не буде. Він також підтвердив курс своєї країни на інтеграцію в європейські структури безпеки, включно з НАТО.

«Цей курс ускладнює наші відносини з Росією», - визнав Ющенко і додав, що ціль України - не загрожувати своїм сусідам, а гарантувати власний суверенітет і незалежність.

«З 1917 року Україна 6 разів проголошувала незалежність і 5 разів її втрачала, - сказав він. - Єдиною гарантією нашого суверенітету являються структури загальноєвропейської безпеки. Для нас членство в НАТО і незалежність - це синоніми».

Коментуючи рішення адміністрації президента Барака Обами відмовитися від розміщення системи ПРО в Польщі і Чехії, президент Ющенко сказав, що він волів би «не говорити нічого поганого про друзів і сусідів».

«Очевидно, що питання розгорнення цієї системи в Чехії і Польщі - це справа чеського і польського народів. Добре, що інтереси Чехії і Польщі в даному випадку співпали з американськими. Коли йдеться про будь-яку оборонну ініціативу - включаючи оборонні ініціативи на європейському континенті, про зміцнення їх; коли йдеться, кажучи іншими словами, про оборонну складову частину міжнародної політики – це завжди добре. З мого особистого переконання, посилення оборони - це завжди добре, це дає більше переваг, ніж політика балансування ризиків. Управління ризиками і політика балансування ризиків - це завжди нестабільна політика», - додав президент Ющенко.

На завершення свого виступу Віктор Ющенко сказав: «Було б добре, якби ви зрозуміли мою відповідь».

Говорячи про американсько-українські відносини, Ющенко назвав їх «дружніми» і «стратегічними». Він додав, що його країна зацікавлена у «відкритому діалозі» зі США.

Всі новини дня

Обстріл Запорізької АЕС не призвів до "безпосередньої загрози для ядерної безпеки" – МАГАТЕ

Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі

Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі заявив, що Україна повідомила Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), що обстріл майданчика Запорізької АЕС у суботу, 6 серпня, завдав станції певних ушкоджень, але радіація залишається в нормі.

«На основі інформації, наданої Україною, експерти МАГАТЕ оцінили безпосередню загрозу ядерній безпеці внаслідок суботнього інциденту як відстуню», – заявив у вівторок гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії .

За даними української сторони, обстріл вели російські війська поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС).

Однак доступні способи вимірювання радіації продовжують показувати нормальний рівень на станції, заявив голова органу ООН, що здійснює нагляд за атомною енергетикою у світі.

«Обстріл 6 серпня поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на Запорізькій АЕС завдав шкоди, але наявні вимірювання радіації показують нормальний рівень радіації на майданчику, заявили в Україні. Експерти МАГАТЕ оцінили відсутність безпосередньої загрози для ядерної безпеки», – мовиться у твіті організації.

Територію Запорізької АЕС обстріляли через день після того, як попередній обстріл пошкодив зовнішню систему електропостачання станції.

У повідомленні МАГАТЕ вказується, що за даними України, в результаті суботньої події було поранено українського охоронця на ЗАЕС.

Проте, за даними українських фахівців, яких цитує МАГАТЕ, видимих пошкоджень ні контейнерів з відпрацьованим ядерним паливом, ні захисного периметра об'єкта, немає.

Разом з тим, голова МАГАТЕ наголошує, що обстріл у п’ятницю та суботу на ЗАЕС порушив практично всі компоненти ядерної безпеки.

У своєму твітер-повідомленні агенство пише: «Практично всі 7 незамінних принципів ядерної та фізичної безпеки порушені, сказав Рафаель Гроссі, повторивши серйозне занепокоєння: «Всі військові дії, що загрожують ядерній безпеці, повинні бути припинені». Знову наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ».

Як мовиться в заяві організації, суботній вечірній інцидент показав, що конфлікт також поставив під загрозу ядерну безпеку та механізми готовності та реагування на надзвичайні ситуації.

Російська окупаційна влада заявила, що це були українські ракети, що вразили об’єкт, пошкодили адміністративні будівлі та місце поблизу складу використаного ядерного палива.

Український президент Володимир Зеленський назвав Росію «державою-терористом, яка обстрілює атомну станцію».

Після інциденту Україна повідомила МАГАТЕ, що персоналу станції обмежили доступ до внутрішнього кризового центру ЗАЕС, що потенційно може вплинути на реагування у випадку надзвичайної ситуації. Крім того, український регулятор заявив, що його комунікація з ЗАЕС була «дуже обмеженою та фрагментарною», заявив генеральний директор Гроссі.

Він знову наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ, щоб допомогти стабілізувати ситуацію з ядерною безпекою.

У понеділок, 8 серпня, генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш підтримав заклик допустити на Запорізьку атомну станцію міжнародних інспекторів, щоб перевірити безпечність об'єкта. Він назвав обстріли ЗАЕС «самогубними» і висловив сподівання, що вони припиняться.

Президент «Енергоатома» Петро Котін заявив у понеділок, що його відомство вітає присутність міжнародних спостерігачів, але хоче бачити їх під егідою ООН, а не МАГАТЕ.

«Ми були від початку за те, щоб така місія була присутня на станції, але говорили не про МАГАТЕ, а про офіційну місію ООН. У тому числі, там могли бути експерти від МАГАТЕ», – наголосив керівник українського атомного регулятора в ефірі телемарафону, повідомляє агентство УНІАН.

Котін пояснив, що це потрібно для того, щоб передати контроль над територією Запорізької АЕС цим спостерігачам, так званим миротворцям, повідомляє УНІАН.

«Ми не можемо прийняти представників місії МАГАТЕ, адже ми не можемо виконати умови їхньої безпеки. Це небезпечно, а ми не можемо нести за це відповідальність», - сказав Котін.

На початку червня представники «Енергоатому» заявляли, що «візит на завод стане можливим лише тоді, коли Україна поверне контроль над об'єктом».

Тоді українські енергетики спростували заяву Гроссі, що він узгодив поїздку представників МАГАТЕ. «Енергоатом» наполягав, що ця заява є «новою спробою отримати доступ до Запорізької електростанції, щоб узаконити присутність окупантів та схвалити їхні дії».

Котін у понеділок також повідомив, що за його даними, Росія почала реалізовувати план щодо підключення ЗАЕС до російської енергосистеми та відключення її від української. За його словами, росіяни спробують відключити від Запорізької АЕС окуповані регіони півдня України, а потім провести електромережу з Криму.

У травні російський віце-прем'єр Марат Хуснуллін заявив, що Запорізька АЕС працюватиме на Росію, але «готова постачати електроенергію і Україні», якщо та за неї платитиме. Про це російський чиновник сказав, перебуваючи в окупованому російськими військами Мелітополі.

Найбільшу атомну електростанцію в Європі було захоплено російськими військами на початку березня, незабаром після того, як російська армія вторглася в Україну.

Дивіться також на цю тему:

МАГАТЕ: «Ситуація на Запорізькій АЕС дуже нестабільна». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. Раніше законопроект був затверджений у Сенаті та Палаті Представників. Подробиці про це, а також про обшук будинку колишнього президента США Трампа – від Юлії Ярмоленко.

Джо Байден - про прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції: двері альянсу залишаються відчиненими для країн Європи. Відео

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. "Путін хотів, щоб Фінляндія була поза НАТО, але він отримує НАТОзацію Фінляндії разом із Швецією."

Перспективи обмеження видачі туристичних віз росіянам Європою – подробиці. Відео

Естонія та Фінляндія на тлі війни Росії проти України закликали припинити давати туристичні візи всім росіянам. Деталі про це, а також про реакцію Європи на заборону Росією доступу американських інспекторів до своїх арсеналів ядерних озброєнь – від Богдана Цюпина.

У Білому домі прокоментували вибухи на аеродромі в Криму 

Дим внаслідок вибухів в окупованому Криму 9 серпня 2022 року 

США підтримують зусилля України із захисту свого суверенітету і територіальної цілісності, - так прокоментувала речниця Білого дому Карін Жан-П'єр під час брифінгу у вівторок, 9 серпня.

На питання журналіста про “серію вибухів на російській авіаційній базі в Криму”, і чи США вважають Крим правомірною ціллю для ЗСУ, яким Пентагон надав зброю, речниця Білого дому відповіла:

“Як ви знаєте, ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету і своєї територіальної цілісності, як ми багато разів говорили. Боротьба триває на сході та південному заході країни, і ще далека від закінчення. Ми попереджали, що це може бути довга і затяжна війна. Ми продовжуватимемо забезпечувати, щоб Україна могла протистояти неспровокованій агресії Росії, і це - в центрі нашої уваги”, - сказала Карін Жан-П'єр.

Пізніше на уточнення питання, вона додала: “Ми будемо продовжувати підтримувати Україну в їхній боротьбі за свою свободу, в їхній боротьбі за свій суверенітет проти брутального нападу з боку Росії”.

У вівторок на військовому аеродромі у Новофедорівці в окупованому Криму, що неподалік міста Саки, пролунало кілька вибухів. Прес-служба Міноборони України заявила, що “не може встановити причину займання, однак вкотре нагадує про правила пожежної безпеки та заборону куріння у невстановлених місцях”.

Дивіться також: Лідерка білоруської опозиції Тихановська - про можливі сценарії закінчення війни та ситуацію в Білорусі

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG