Спеціальні потреби

Oскаржено рішення про заборону критики Тимошенко


Рішення Печерського суду Києва щодо заборони на негативну та критичну інформацію про Юлію Тимошенко викликало шквал негативних коментарів з боку правозахисних організацій.

Українська Гельсінська спілка з прав людини оскаржила цю ухвалу в апеляційному порядку. Як каже адвокат Вячеслав Якубенко, ухвала стосується всіх громадян України і порушує їхні права. У апеляційній скарзі УГСПЛ та адвокат Якубенко зазначають, що по-перше, суд у даній справі вирішив питання про права та обов'язки, не залучивши їх до участі у справі; по-друге, висновки суду не відповідають матеріалам справи; по-третє, виносячи оскаржувану ухвалу, суд не врахував, що Юлія Тимошенко є публічною особою, тобто повинна бути відкритою для критики.

Як відомо, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово вказував, що публічні особи повинні бути готові до широкого критичного висвітлення своєї діяльності (напр., справа «Лінґенс проти Австрії» (Lingens v. Austria (1986) 8 EHRR 407). Законом «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року» Україна визнала над собою юрисдикцію Європейського суду з прав людини по всіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Також, в УГСПЛ вважають, що суд першої інстанції не врахував, що Європейський суд з прав людини вважає попередні заборони на поширення інформації (особливо у ЗМІ) крайнім заходом, який повинен застосовуватися лише у виняткових ситуаціях.

Сьогодні ж Народно-патріотичне об’єднання «Набат» розповсюдило заяву із закликом виступити проти цього судового рішення. «Ми вимагаємо, щоб суддя ВОВК С.В., який виніс протизаконне рішення, був суворо покараний, а рішення суду – переглянуте» - сказано у заяві.

«Досить було б і того, що урядом засекречено реальні цифри виконання бюджету, економічну статистику та інші життєво важливі для країни показники. Тобто уявлення про те, як живе країна і в якому напрямку вона рухається, громадяни повинні формувати виключно на підставі бравурних заяв глави уряду. При тому, що на власному досвіді люди практично не відчувають позитивних результатів діяльності прем’єра. А тепер Юлія Тимошенко через суд забороняє будь-кому дізнаватися неприємну для неї правду навіть з тих крихт, що час від часу потрапляють до нас через засоби масової інформації», - кажуть у Набаті.

Щоправда, треба зазначити, що головою цього об`єднання є колишній політичний соратник Тимошенко Йосип Вінський, який зі скандалом залишив пост міністра транспорту в уряді Тимошенко.

Чимало ініціатив щодо рішення печерського суду є і на інтернет ресурсах. Зокрема, сайт Майдан закликає всіх бажаючих скористатися своїм правом оскаржити рішення суду: «Печерський суд м. Києва за позовом "Батьківщини" своїм рішенням виніс певну заборону всім, нікого не залучивши до участи у справі та й просто не повідомивши про таке щастя. Тож тепер кожен має право оскаржити "печерсько-батьківщинний" вибрик, надіславши відповідну заяву або принаймні вимагати від суду надання копії ухвали».

Як вже повідомлялося, Печерський райсуд Києва ухвалою від 22 вересня заборонив розповсюдження будь-якої «недобросовісної» реклами, що стосується діяльності прем`єр-міністра, голови партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко. У позові йшлося про заборону відповідачеві й будь-яким іншим фізичним і юридичним особам, незалежно від форми власності, розміщувати на біл-бордах, інших зовнішніх рекламних носіях, радіо і телебаченні, мережі Інтернет, в електронних ЗМІ будь-яку «недобросовісну» рекламу, що стосується діяльності прем`єр-міністра.

Це відразу викликало гостру реакцію з боку опозиції – Партії регіонів. Тим часом БЮТ ніяк не коментує реакцію своїх політичних опонентів та правозахисників.

XS
SM
MD
LG