Актуально
Правляча коаліція в Україні опинилася під загрозою?
Правляча коаліція «схудла» на три багнети. Блок Юлії Тимошенко виключив зі своєї фракції у парламенті народних депутатів Ігоря Рибакова, Володимира Каплієнка і Геннадія Задирка. Рішення було прийнято на засіданні фракції у четвер, а причиною послужив непослух. Ці троє не раз голосували урозріз рішенню фракції – от і під час недавнього голосування за підвищені соцстандарти, всупереч волі БЮТ, натисли кпопки «за».
«Їхні картки у парламенті голосують в унісон із Партією регіонів. Тому зрозуміло, що вони вже працюють на іншу політичну силу», -- сказав журналістам у кулуарах Верховної Ради бютівець Сергій Міщенко, коментуючи вигнання колишніх однофракційників.
Він нагадав: виключити Рибакова давно вже вирішив з`їзд; що ж до Каплієнка і Задирка, то їхня «історія розлучення» з БЮТом почалась іще тоді, коли вони, слідом за Йосипом Вінським, написали заяву про вихід із партії «Батьківщина» (як мовилось у заяві -- «у зв`язку з серйозними розбіжностями з головою партії та обманом виборців щодо виконання програми «Український прорив»). А останньою краплею вочевидь став скандал навколо вимкнення 7 жовтня прямої трансляції телеканалу «Рада» під час брифінгу, на якому Задирко і Каплієнко критикували Юлію Тимошенко.
Тепер виключені з фракції БЮТ Рибаков, Каплієнко і Задирко оголошені позафракційними депутатами. Про це повідомив на засіданні парламенту в четвер перший віце-спікер Олександр Лавринович. А колишні колеги з БЮТу навіть пропонують посадити їх окремо – на лаві для позафракційних.
У правлячій коаліції пробито пролом і з іншого боку. Удару завдала фракція «Наша Україна – Народна самооборона». Про свій вихід з коаліційної угоди заявили двоє депутатів від Української народної партії – Ярослав Джоджик і Олександр Клименко. Про це повідомив у четвер лідер УНП Юрій Костенко. Як він пояснив, його партійці не бажають бути «ширмою для популістської діяльності уряду».
Утім, як поспішив запевнити голова фракції НУ-НС Микола Мартиненко, цей демарш не може спричинити до розвалу коаліції. Він нагадав роз`яснення Конституційного Суду: до коаліції вступають і з неї виходять лише фракції, а не окремі депутати. З тієї ж причини, як виглядає, до розвалу коаліції не призведе і виключення трьох депутатів із фракції БЮТ.
Водночас окрім названих, існують й інші законодавчі норми стосовно парламентської коаліції. Про них нагадав у четвер представник президента у Верховній Раді Ігор Попов. Як він зауважив, «Конституційний Суд чітко визначив, що коаліцією депутатських фракцій є об`єднання фракцій парламенту, до складу якого входить не менше 226 депутатів». «Таким чином, вихід депутатів УНП – ще одне свідчення того, що сьогодні коаліції немає», -- наголосив Попов, слова якого цитує прес-служба президента України.
Нагадаємо: нинішня парламентська коаліція у складі фракцій БЮТ, Блоку Литвина та частини НУ-НС юридично оформилась у грудні 2008 року. Через гострий дефіцит голосів коаліцію одразу нарекли «правлячою коаліцією меншості». Нагадаємо також: відсутність дієздатної коаліції в парламенті дає привід президенту розпустити Верховну Раду та оголосити дострокові парламентські вибори.
Всі новини дня
Розвідка ще з’ясовує, як зруйнована Каховська ГЕС, каже британський прем’єр

Британський прем’єр-міністр Ріші Сунак сказав, що російська війна в Україні буде однією з головних тем його переговорів з президентом США Джо Байденом 8 червня у Вашингтоні.
В літаку під час перельоту до Сполучених Штатів Сунак у розмові з журналістами засудив руйнування греблі Каховської гідроелектростанції.
Він зауважив, що зараз ще рано однозначно казати, як саме сталося руйнування, і повідомив, що розвідслужби ще збирають інформацію, хоча український президент Володимир Зеленський вже однозначно заявив про застосування росіянами вибухівки і назвав руйнування «російським терактом».
«Такий злочин екоциду не міг би статися просто внаслідок обстрілу дамби. Щоб знищити її, російським силам потрібно було свідомо діяти – мінувати, підривати, руйнувати», - наголосив Зеленський у зверненні 7 червня.
Президент України закликав міжнародну спільноту до «негайної і максимальної» реакції «на російський терор», наголосивши, що «всі інші терористи у світі повинні побачити, що терор карається світом».
Але прем’єр-міністр Сунак підкреслив, що спершу вважає за потрібне зосередитися на негайній гуманітарній відповіді на ситуацію, щоб допомогти потерпілим від затоплення.
«Якщо воно навмисне, то це буде, я вважаю, найбільшим нападом на цивільну інфраструктуру в Україні відтоді як почалася війна, лише показуватиме нове дно, яке ми бачили від російської агресії», - цитує Сунака британський телеканал Sky News.
Напередодні представник адміністрації Байдена Джон Кірбі також заявив, що США «оцінюють» повідомлення з Україні і «працюють з українцями, щоб зібрати більше інформації».
Тим часом деякі посадовці ЄС одразу поклали на Росію відповідальність за те, що названо воєнним злочином.
«Це те, що схоже на багато злочинів, скоєних російськими солдатами, які ми бачили в Україні, і є частиною війни, в якій атакують цивільні об’єкти — міста, села, лікарні, школи, інфраструктуру, які насамперед не є військовими цілями… І тому це щось, що має новий вимір, але також вписується в те, як Путін веде цю війну», - заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
«Європейський Союз твердо засуджує цей жахливий варварський напад на важливий об’єкт інфраструктури зі страшними гуманітарними й екологічними наслідками. Очевидно, що це відбувається на тлі незаконної російської агресії, в якій Путін не стримується у застосуванні голоду як зброї, енергії як зброї, він перетворив зиму на зброю, він грає ядерну гру з атомними електростанціями в Україні. Отже, це знову - нова ескалація», - сказав речник Європейської комісії Петер Стано.
Британська розвідка
Сьогоднішнє повідомлення британського міністерства оборони про руйнування Каховської ГЕС не подає жодних пояснень того, що саме спричинило прорив греблі.
Там лише подано, що частковий прорив греблі стався о 03:00 за місцевим часом і станом на 12:00 «вся східна частина греблі та більшість гідроелектричних споруд були змиті».
«Споруда греблі в наступні кілька днів ймовірно далі руйнуватиметься, спричиняючи додаткове затоплення», - йдеться у повідомленні.
Дивіться також: Європейські представники покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
Форум