Спеціальні потреби

Порошенко - новий міністр закордонних справ України


Крісло міністра закордонних справ, яке понад півроку залишалося вакантним, нарешті знайшло свого господаря. Новим очільником МЗС став відомий банкір, один з найбагатших людей України Петро Порошенко. У п’ятницю Верховна Рада затвердила кадрову пропозицію, подану напередодні президентом.

Кандидатура Порошенка, яку багато хто називав несподіваною, пройшла парламентське «чистилище» без особливих проблем. Рішення підтримали у повному складі фракції БЮТ і Блоку Литвина, а також майже вся фракція НУ-НС (за винятком «Єдиного центру» Балоги). Опозиційна Партія регіонів не голосувала, проте й не заважала призначенню. Відтак на електронному табло висвітилась цифра - 240 голосів «за».

Новопризначений міністр тут же в залі склав присягу, а в кулуарах Ради розповів журналістам про своє бачення зовнішньої політики України. Як він заявив, тут є дві ключові позиції.

«Основний напрям зовнішньої політики України – європейський. Росія ж є найбільшим і найважливішим стратегічним партнером. У нас накопичений достатньо добрий попередній досвід взаємодії з Росією, і я гадаю, що тепер він буде реалізований», - сказав Порошенко.

Відповідаючи на запитання журналістів, головний дипломат запевнив також, що забув усі образливі слова, сказані на його адресу прем’єр-міністром Юлією Тимошенко під час «корупційного скандалу». Він пообіцяв, що працюватиме «не на роз’єднання, а на об’єднання», та наголосив на необхідності «представляти єдину команду» у зовнішній політиці.

Як виглядає, новий очільник зовнішньополітичного відомства влаштував усіх. Стримано-позитивно прокоментували це призначення у Блоці Юлії Тимошенко. Новий міністр зможе покращити українсько-російські стосунки, - таке сподівання висловив у п’ятницю перший заступник лідера фракції БЮТ Андрій Кожем’якін. А віце-прем’єр Григорій Немиря, якого називають неформальним міністром закордонних справ при Тимошенко, заявив про свою готовність до ефективної співпраці з новим главою МЗС.

Сама ж лідерка Блоку пояснила: підтримавши кандидатуру Порошенка, БЮТ продемонстрував бажання йти назустріч президенту, знаходити компроміси з Віктором Ющенком.

Своєю чергою, стримано-нейтрально відгукнулися про нове призначення в опозиційній Партії регіонів. Лідер партії Віктор Янукович заявив у п’ятницю, що це призначення - внутрішня справа коаліції. «Таким чином, ми не несемо відповідальності за це призначення», - наголосив головний регіонал. Він, однак, не забув додати дещицю критики. «За нашим переконанням, на такі посади треба призначати професійно підготовлених кадрів», - зауважив Янукович, слова якого цитує прес-служба ПР.

Що ж до експертів, то вони загострюють увагу на суперечливих моментах цього призначення. З одного боку, Порошенко аж ніяк не є кадровим дипломатом і логічніше виглядав би у кріслі голови Нацбанку, чи міністра фінансів. Проте з другого боку - він має відповідний диплом, бо закінчив у 1989 році Київський інститут міжнародних відносин. З одного боку - від нового глави МЗС чекають порозуміння з Росією, але з другого - прізвище Порошенко значиться у списках персон нон-грата, і у 2007 році йому було відмовлено у в’їзді в Росію.

Пояснюючи те, що Віктор Ющенко зупинив свій вибір на Петрові Порошенку та повернув у велику політику давнього «любого друзя», експерти припускають, що тут могли зіграти роль і кумівські зв’язки, і те, що глава держави відчуває банальний дефіцит кадрів. Аналітики зауважують також - запропонувати компромісну фігуру Порошенка президента спонукало і те, що його попередні пропозиції бойкотувалися парламентом.

Нагадаємо: посада керівника МЗС України залишалась вакантною з 3 березня 2009 року, коли парламент відправив у відставку міністра закордонних справ Володимира Огризка. 17 березня президент Віктор Ющенко запропонував на цю посаду кандидатуру посла України в США Олега Шамшура. Проте ця кандидатура так і не була розглянута Верховною Радою.

XS
SM
MD
LG