Спеціальні потреби

Актуально

У Фонді ‘Спадщина’ згадали про події ‘холодної’ війни
Дев`ятого листопада цього року виповниться 20 років від того дня, коли у Берліні була зруйнована стіна, що ділила місто й світ на дві половини - соціалістичний та капіталістичний табори. Цей день вважається офіційним закінченням доби «холодної» війни. У консервативному науково-дослідному інституті Фонд «Спадщина» про цю подію згадували колишні члени та радники адміністрації Рейґана - американського президента, який доклав значних зусиль до закінчення «холодної» війни.

Серед причин повалення комуністичного режиму називають як внутрішні процеси всередині самого Радянського Союзу та його країн - сателітів, так і роль США.

Президент Інституту світової політики Джон Ленчовські каже, що радянський режим боявся свого народу.

«Вони прийшли до влади незаконно і Комуністична партія спиралася на секретність та силу, а не на підтримку народу», - додав він.

Правда була одним із основних методів боротьби з комуністичною владою.

«Архіви Голосу Америки, Радіо Свободи повні листів від дисидентів із колишніх комуністичних країн, які є вдячними за об’єктивні, чесні, надихаючі передачі, що транслювалися в їхні країни протягом сорока років «холодної» війни», - каже колишній заступник держсекретаря США Джеймс Ґласманн.

Лех Валенса наголосив у 2004 році: «Ми б не змогли перемогти комунізму без Голосу Америки».

Старший науковий співробітник Фонду «Спадщина» Лі Едвардс вважає, що в той же час, за винятком поодиноких винятків, західні радянологи не змогли передбачити падіння комунізму.

«По-перше, вони були соціалістами і проти капіталізму. По-друге, вони вірили у знищення національної ідентичності і вважали це політичною та моральною необхідністю. По-третє, вони були пацифістами і вірили, що умиротворення опонента є завжди краще, ніж конфронтація. І останнє, вони були атеїстами і не вірили у трансцендентну природу добра. Ці інтелектуали симпатизували комунізму і самі комуністи називали їх ‘корисними ідіотами’», - зазначив Лі Едвардс.

Відомий історик та колишній діяч адміністрації Рейґана, професор історії Гарвардського університету Ричард Пайпс, підбив підсумок того, які висновки з перемоги над комунізмом мають зробити сучасні державні діячі.

«Події 1989 року показали слабкість деспотичного уряду. Ми маємо пам’ятати цей урок. Хоча деспотичні уряди виглядають сильними, вони є слабкими та крихкими. Той факт, що вони забороняють вільно подорожувати та обмежують свободу слова, є свідченням їхньої слабкості. Вони живуть у постійному страху перед своїм населенням. І це означає, що на них можна тиснути. Ми це зробили у 80-х роках і досягли успіху. Ми маємо пам’ятати цей успіх сьогодні. Якщо США хочуть мати вплив на такі режими як Північна Корея, Іран чи Куба, то треба це робити не через гучні слова та жести, а через тиск. І хоча спочатку ці режими можуть відповісти насиллям, в кінці-кінців вони впадуть».

Частиною заходу була виставка картин українського художника Миколи Гетьмана. Цей колишній в’язень ГУЛАГу провів 8 років у таборах на Колимі, малюючи свої картини у великому секреті. Про це розповів старший науковий співробітник Фонду «Спадщина» Лі Едвардс.

«Після того як Микола Гетьман закінчив роботу над картинами, він хотів їх якось переправити на Захід, тому що побоювався, що після його смерті влада їх зруйнує. Про це стало відомо і вашингтонська організація «Джеймстаун Фаундейшен» вивезла їх до США. В 1997 році була перша публічна виставка картин Гетьмана у приміщенні Конгресу, потім вони зберігалися у сховищі і зараз передані Фонду «Спадщина». Тепер ми намагаємося знайти для них постійне приміщення. Це - тільки друга публічна виставка колекції «ГУЛАГ» за понад десятиліття».

У Сполучених Штатах та країнах Західної Європи пам`ять про фашистський Голокост активно підтримується численними єврейськими організаціями. Вони вірять, що це абсолютно необхідно, аби подібне ніколи не повторилося у майбутньому. Учасники заходу сподіваються, що картини Миколи Гетьмана, історичні праці, заснування Інтернет-музею «Комунізм» та багато інших зусиль допоможуть людям на Заході пам’ятати також і про злочини комуністичного режиму.

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG