Спеціальні потреби

В Україні офіційно стартувала президентська кампанія


Президентська кампанія в Україні, що давно вже триває де-факто, від сьогодні стартує де-юре. У понеділок 19 жовтня оголошено офіційний початок змагань за головне крісло країни. Згідно з Календарним планом Центрвиборчкому, саме цей день вважається першим днем виборчого процесу.

Відтепер упродовж трьох місяців кампанії країна житиме за графіком ЦВК. Як записано в Календарному плані, висування кандидатів на посаду президента України розпочнеться 20 жовтня, а завершиться 6 листопада. До 9 листопада усі претенденти мають подати документи до Центральної виборчої комісії, яка має до 13 листопада закінчити реєстрацію. 14 листопада розпочнеться агітація «за» і «проти», а до 1 січня кожен виборець знайде у поштовій скриньці іменне запрошення на виборчу дільницю.

Голосування відбудеться 17 січня 2010 року, а ім’я нового президента дізнаємося не пізніше 27 січня. Щоправда – це у тому разі, якщо вибори обмежаться одним туром.

Своє «добро» на старт перегонів дав також нині чинний президент України. У перший день кампанії Віктор Ющенко підписав указ про чергові президентські вибори 17 січня 2010 року. У документі, що з’явився на офіційному сайті глави держави, Ющенко наголосив на забезпеченні належних умов для проведення демократичних, вільних і прозорих виборів. Президент, зокрема, доручив органам влади не допускати «втручання у виборчий процес, проявів адміністративного тиску, упередженого ставлення до кандидатів».

Ньюзмейкером у перший день виборчого процесу став також Конституційний Суд. Служителі Феміди вже ухвалили рішення щодо нового закону про вибори президента, -- повідомила прес-служба КС. Які положення там конституційні, а які – ні, і за якими правилами зрештою проходитиме голосування 17 січня 2010 року, -- обіцяють оголосити у вівторок.

Кампанія починається бурхливо і жорстко. Ставки аж надто високі; суперники, як виглядає, не гребують найбруднішими методами, і дехто з експертів уже охрестив ці вибори «війною на поразку».

«З того, як кампанія йде – хоча тільки зараз вона почнеться офіційно – вже можна зробити певні висновки, що вона буде далекою від демократичних стандартів», -- заявив в інтерв’ю радіо «Свобода» голова Комітету виборців України Олександр Черненко. На його думку, попри намір президента провести вибори демократично, основні кандидати на посаду у цьому не зацікавлені. Комітет виборців, зокрема, звертає увагу на тривожні сигнали згортання свободи слова та повернення цензури в ЗМІ.

День старту виборчої кампанії приніс ще одне дежа-вю. Одного з провідних кандидатів у президенти Віктора Януковича їде підтримати делегація від партії російського президента Володимира Путіна. Політична сила «Єдина Росія» вирішила направити в Київ своїх представників – налагодити стосунки з українською Партією регіонів.

Нагадаємо: найбільш перспективним кандидатом на президентську посаду в Україні соціологи називають лідера опозиційної Партії регіонів Віктора Януковича. Згідно з даними Центру Разумкова, якби вибори відбулися зараз, за Януковича віддала б голоси найбільша кількість – майже 27% опитаних. За другого провідного кандидата, прем’єр-міністра Юлію Тимошенко, сьогодні готові голосувати понад 16% виборців.

XS
SM
MD
LG