Спеціальні потреби

Згода Карзая на другий тур може змінити політику США


Президент Обама зіштовхнувся із серйозною дилемою щодо Афганістану. З одного боку генерал Маккристал, відповідальний за стратегію в регіоні, вимагає суттєвого збільшення військової присутності в країні, без якого, на його думку, подолати Талібан не можливо. З іншого боку, війна в Афганістані стає все менш популярною у суспільстві. Ситуацію ускладнив нещодавній звіт комісії ООН, який встановив, що президентські вибори в цій країні відбулися зі значними порушеннями. Комісія радить президентові Карзаю провести повторні вибори. Для США це означає, що генерал Маккристал просить додаткові війська на підтримку нелегітимного уряду.

Висновок комісії ООН є обов’язковим для виконання. Втім, поки що президент Карзай робити перевибори відмовляється, звинувачуючи у всіх бідах представників Заходу. Старший радник виборчої кампанії Гаміда Карзая зазначив, що, закликаючи до проведення другого туру виборів, деякі західні політики втручаються у внутрішні справи Афганістану .

Офіційний Вашингтон заперечує будь-який вплив на результати виборів, але погоджується, що зацікавлений, аби суперечка владналася якомога швидше. Під питанням опинилося надстилання додаткових 40 тисяч військовослужбовців до Афганістану. Якщо уряд нелегітимний, солдати перебуватимуть у цій країні у ще більшій небезпеці.

Голова адміністрації Білого дому Рем Емануєль зазначив: «Для нас найважливіше, аби був уряд, який в очах народу є законним, та розглядається нами як надійний партнер у наших зусиллях досягнення стабільності та безпеки в Афганістані. Аби країна не була базою Аль-Кайди та інших терористів».

Цьому, звичайно, не заперечує основний суперник Карзая на виборах – Абдула Абдула. Нелегітимний уряд не може бути врятований додатковими військами.

В умовах політичного вакууму Талібан активізував свої дії. Кількість нападів – на найвищому рівні з початку війни. Бойовики ховаються на території сусіднього з Афганістаном Пакистану – у безвладній провінції Вазірістан. Цими вихідними пакистанська армія розпочала наступ у цьому гористому регіоні з метою приборкання ісламістів. Від успіху цієї операції, а також від того, чи погодиться Гамід Карзай на другий тур виборів, залежть якою буде подальша політики Сполучених Штатів в Афганістані.

XS
SM
MD
LG