Спеціальні потреби

КС: новий виборчий закон частково неконституційний


Конституційний Суд забракував низку положень нового закону про вибори президента України. Вердикт, винесений 19 жовтня, оприлюднив сьогодні голова КС Андрій Стрижак. Як він повідомив, неконституційними у новому виборчому законі є п`ять положень.

Зокрема, не витримала перевірки норма, згідно з якою до участі в голосуванні за кордоном допускаються лише ті українські громадяни, які перебувають на консульському обліку.

Не відповідає Основному Закону й вимога щодо обов`язкового проживання кандидата на посаду члена виборчкому на відповідній території.

Таким, що суперечить Конституції, судді визнали, крім того, положення про неможливість оскаржити в суді протокол, складений виборчкомом.

Вирок «неконституційності» винесли також правилу, яке гласило: позови про оскарження, не розглянуті судом упродовж двох днів після дня голосування, залишаються без розгляду.

І нарешті, тлумачі Конституції «зарубали» норму, згідно з якою судам заборонялося забезпечувати позови у виборчих суперечках.

Що ж до скасування відкріпних посвідчень, то проти цієї виборчої новації служителі Феміди не знайшли заперечень.

Рішенням Конституційного суду залишився задоволений гарант Конституції. Про це повідомила у вівторок представник президента в КС Марина Ставнійчук. За її словами, Віктора Ющенка «правова позиція Конституційного суду цілком влаштовує». Як зауважила Ставнійчук, «З більшості принципових позицій, пов`язаних з реалізацією виборчих прав громадян, позиція президента України підтримана Конституційним судом». Коментуючи судову перемогу президента, Ставнійчук наголосила: брудний план виборчих зловживань не пройшов.

Представник президента повторила також свою попередню пропозицію: аби уникнути ризику зриву виборів, народні депутати, керуючись рішенням Конституційного Суду, мають проявити добру волю та виключити неконституційні положення з виборчого законодавства.

Нагадаємо: глава держави наклав вето на зміни до закону про вибори президента, ухвалені парламентом у липні цього року. У серпні парламентарі подолали президентське вето, проте Віктор Ющенко вдруге відмовився підписати закон, який вважав недемократичним і таким, що обмежує права громадян. Відтак новий виборчий закон був підписаний спікером Володимиром Литвином і оприлюднений на офіційному сайті Верховної Ради.

Після цього президент України 14 вересня 2009 року звернувся з поданням до Конституційного Суду. У своєму поданні глава держави просив перевірити низку положень нового виборчого закону на відповідність Конституції України. Особливу занепокоєність Віктора Ющенка викликало, зокрема, те, що новий закон суттєво ускладнював можливість оскарження виборчих порушень.

Своєю чергою, опоненти чинного глави держави закидали президентові намір зірвати вибори. Адже у разі визнання закону неконституційним «правила гри» на виборах довелося б міняти вже під час виборчої кампанії.

Нагадаємо також: президентська виборча кампанія в Україні офіційно стартувала у понеділок 19 жовтня.XS
SM
MD
LG