Спеціальні потреби

«Джихад» у Криму – справа рук російських спецслужб?


За радикальними групами ісламістів, що готували теракти в Криму, стоять спецслужби Росії. Про це заявив, посилаючись на дипломатичні джерела, голова Меджлісу кримських татар Мустафа Джемілєв.

Народний депутат, замах на життя якого вдалося відвернути міліції, переконаний: його хочуть вбити, щоб дестабілізувати ситуацію в Криму.

Коментуючи арешт двох терористів, Джемілєв висловив припущення: затримані є лише виконавцями; замовників слід шукати у розвідці Російської Федерації.

«Ці люди лише знаряддя. Наскільки мені відомо з дипломатичних джерел, розробляла план заворушень російська спецслужба, а конкретно – ГРУ (Головне розвідувальне управління РФ). Виконавцем у якійсь частині мав стати Рустам Кадиров, а ці люди – лише низова ланка», – наголосив лідер Меджлісу в інтерв’ю інформагенціям у вівторок.

З енергійними запереченнями одразу ж виступила проросійська Партія регіонів. Версію причетності російських спецслужб до підготовки серії терактів у Криму, як і саму інформацію про підготовку терактів, тут вважають вигадкою. «Як такого замаху не було і немає», – заявив депутат-регіонал Вадим Колесниченко, виступаючи у понеділок у ток-шоу «Свобода слова» на каналі ICTV. При цьому повідомлення про планований замах він назвав провокацією «міністра усіх брудних справ Юрія Луценка».

Про те, що в Україні діють ісламські терористичні організації, міністр внутрішніх справ Юрій Луценко повідомив під час прес-конференції у Сімферополі у понеділок 26 жовтня. За його словами, міліція отримала інформацію, що організація «Ат-Такфір валь-Хіджра» винесла смертний вирок голові Меджлісу кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву та його найближчим соратникам. Луценко повідомив також, що правоохоронці провели обшуки та превентивні арешти активістів екстремістського руху. Під час обшуків у кількох регіонах Криму вилучили вибухові пристрої, зброю та екстремістську літературу.

Мустафі Джемілєву, на якого готувався замах, було запропоновано особисту охорону. Той, однак, відмовився, заявивши, що це не вирішить проблеми, і попросив натомість дозволу носити зброю усім тридцяти трьом членам Меджлісу.

Кримська міліція, окрім того, зажадала позбавлення статусу біженця керівника екстремістської організації «Ат-Такфір валь-Хіджра» в Україні. Громадянин Худар Раад Мухамад Алжі Бур, який отримав статус біженця у 2005 році і проживав у селі на Полтавщині, зараз переховується від правоохоронців.

На прес-конференції в Сімферополі Луценко скритикував також президента Віктора Ющенка за надто ліберальне – на думку міністра – ставлення до іммігрантів. Як заявив Луценко, саме через президента Ющенка, який постійно ветує закон про створення міграційної служби в структурі МВС, «Україна стала пристановищем для терористів та екстремістів з усього світу».

Для довідки: Меджліс кримськотатарського народу і «Ат-Такфір валь-Хіджра» хоч і належать до ісламських організацій, проте між ними є взаємне неприйняття. У той час як Меджліс виступає за традиційний іслам, сповідує принципи ненасильства і критикує діяльність радикалів, «Ат-Такфір валь-Хіджра», що має зв’язки з «Аль-Кайдою», у багатьох країнах світу заборонена як терористична організація.

XS
SM
MD
LG